Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Іван Немченко. Військова хитрість
З Україною в серці
Іван Немченко. Шлях на Снігурівку
Сергій Гейко. Проти комунізму та російського шовінізму
Олег Олексюк. На крилах Просвіти
Микола Тимошенко. Мій степосвіт

Донцов Д.І.

«Мойсей» І. Франка

Донцов Д. «Мойсей» І. Франка // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): Літ.-наук. зб.: Вип. 7. — К.–Херсон: Просвіта, 2010. — С. 102-118.

Я говорив про душевну драму Франка та його сучасників. Ми бачили, в яких сумнівах, в якій тривозі душевній кінчав поет життя. Бачили, як розчарувався в космополітичних ідеалах своїх «юних днів, днів весни». Бачили, як розчарувався і в інтелігенції, що його окружала, і почасти навіть в народних масах, в яких бачив стільки залишків душевного рабства. Ті його сумніви досягли свого вершка в поемі «Мойсей», яка водночас є зворотним пунктом його творчости й виходом на нову дорогу.

Будучина його народу тривожить поета, а його сучасне палить соромом і не дає заснути. Питається, звертаючись до свого народу:

Невже тобі лиш не судилось діло,

Щоб виявило сил твоїх безмірність?

Невже задармо стільки серць горіло

Персоналії: 
Душевна драма І. Франка і його сучасників

Донцов Д. Душевна драма І. Франка і його сучасників // <a href="/visnyk-tavriyskoyi-fundaciyi-vypusk-6">Вісник Таврійської фундації: Вип. 6</a>. — К.–Херсон: Просвіта, 2009. — С. 115-133.

 

Є, властиво, не один Франко, їх є два. В деяких своїх творах він сам свідчить про роздвоєність його душі, про боротьбу в ній двох Франків (двох Миронів), яка вказує нам на шлях його світоглядової еволюції аж до самої смерти. В кінці цієї еволюції поет поставив хрест над усім, чому поклонявся замолоду, повернувши рішуче з манівців інтернаціоналізму на національний шлях. Правда, за його відворот від інтернаціонального соціялізму, за ті його твори, де він рішуче виступав проти Драгоманова і проти соціялізму, його назвали дурноватим (вар’ятом,, [божевільним]) галицькі радикал-соціялісти з “Громадського Голосу”. В кожнім разі, з властивою їм толеранцією поставили ті твори на індекс у соціялістичній цензурі.

Персоналії: 


Корисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 116 книг;
1,466 статей;
340 авторів.

Нова фраза

Цікава фраза з сайту
Українські афоризми "Нові сучасні афоризми"

Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (6)