Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Анатолій Анастасьєв. Борозенське - це з-під лемеша
Голос Батьківщини. Випуск 5
Вісник Таврійської фундації. Випуск 4
Микола Каляка. Збуджені альманахом “Степ”
Микола Швидун. Стою на перехрестi
Анатолій Анастасьєв.Осінній дисонанс
Рескрипт Г.Потьомкіна про найменування новозбудованих кораблів, зокрема “Берислава”, 1786 р. (публікується уперше)
Вони носили ім'я "Берислав"
Бібліографічний опис: 

Гейко С. Вони носили ім’я “Берислав” // Нариси з історії Бериславщини: Вип. 1. - Херсон-Берислав: Просвіта, 1999. - 48 с.

Гейко С. Вони носили ім’я “Берислав” // Нариси з історії Бериславщини: Випуск 4. — К.–Херсон–Берислав: Просвіта, 2005. — С. 358-361.

I.

У 1783 р. на Гнилопільській корабельні (Азовське море) були закладені для будівництва 4 новітніх фрегати Чорноморського флоту, який щойно створювався після приєднання Криму та Кубані. Спочатку вони не носили якихось певних назв і у документах фігурують як "Сьомий", "Восьмий", і т.д. Будівництво йшло швидко і вже наступного року фрегати спустили на воду. А завершували устаткування на Рогозьких хуторах поблизу Таганрога. Улітку 1786 року красені-фрегати стали до ладу. У Російському державному архіві ВМФ зберігається розпорядження губернатора Астраханської, Азовської та Новоросійської губерній князя Потьомкіна по Чорноморському Адміралтейству від 29 серпня 1786 р.: "Новозбудовані під відомством Таганрозької контори чотири фрегати, що знаходяться при Рогозьких хуторах, найменовані мною Сьомий - "Кінбурном", Восьмий - "Бериславом", Дев'ятий - "Фанагорією", Десятий - "Таганрогом".

Осінь та зима 1786-87 рр. пішли на озброєння і навесні "Берислав" залишив Таганрог і відплив до Севастополя. Він неабияк посилив бойову міць імператорського флоту: адже за довжини 39,15 м., ширині 10,35 м. та глибині трюма 2,46 м., фрегат мав 40 гармат. Підкріплення до Севастополя надійшло вчасно - у вересні того ж року Туреччина розпочала війну, намагаючись повернути Крим. Не будемо переказувати подробиці російсько-турецької війни 1787-91 рр., нагадаємо лише, що у ході бойових дій як на суші, так і на морі турки були побиті під Кінбурном, Очаковом, Фокшанами, Римніком. Саме у цій війні виявився військовий талант Суворова та Ушакова.

Особливе місце займає битва біля острова Фідонісі (сучасна назва - Зміїний), у якій і відзначився "Берислав". 3(14) липня 1788 р. російська ескадра під командуванням контр-адмірала графа Войновича (36 кораблів), що прямувала до Очакова, зустрілася з турецьким флотом під начальством капітана-паші Гасана (49 кораблів), який блокував Дніпро-Бузький лиман. Три години тривав жорстокий бій нерівних сил і завершився безславним відступом турок. Шлях у лиман до Очакова був вільним. Авангардом російської ескадри у тому герці командував Федір Ушаков, який і відзначив "безстрашний і хоробрий бій ввіреного мені корабля і двох передових фрегатів "Берислава" і "Стріли" з сильною передовою частиною ворожого флоту... відбили від себе спочатку з передових одного корабля, а після цього довгий час мали вельми хоробрий і безстрашний бій з капітан-пашинським кораблем, який ... збитий зі свого місця з немалими пошкодженнями". Отримавши рапорт про битву біля Фідонісі , князь Потьомкін шле донесення імператриці Катерині ІІ, де також відзначає "Берислав": "Два передових фрегати "Берислав" і "Стріла"... вельми вдало пустили увесь свій лаг, від чого видно було великі дошки, що летіли з корми капітан-пашинського корабля". Федір Ушаков особливо відзначав командира "Берислава" капітана 2-го рангу Сабліна: "Під час бою виразно мною помічено вправну, ревну і хоробру битву і дії проти неприятеля вказаних мною двох передових фрегатів "Берислава" і "Стріли", яку усю і маю віднести безстрашній відмінній хоробрості, мужності і мистецтву командуючих цих флоту пана капітана другого рангу Якова Сабліна і флоту ж пана капітан-лейтенанта Михайла Нелединського". За хоробрі дії Ушаков представив групу командирів до нагороди Георгіївськими орденами, але з невідомих зараз причин Саблін виявився єдиним командиром-учасником герцю, хто так і не отримав ніякої нагороди.

Під час бою фрегат "Берислав" отримав найбільші ушкодження: перебита одна щогла, грот-стеньга, прострілені у багатьох місцях вітрила, знищено чимало такелажу. Був поранений один матрос. Але особливо небезпечним було те, що борт корабля у підводній частині пробило 40-кілограмове кам'яне ядро. Ще було кілька пробоїн меншими ядрами. Фрегат почав пропускати воду до трюма. У зв'язку з цим командуючий ескадрою Войнович послав "Берислав" у Севастополь на ремонт. Невдовзі після цього Потьомкін приступає до переозброєння фрегатів артилерією більшого калібру з відповідним зменшенням числа гармат. На "Бериславі" 40 дванадцятифунтових гармат змінили 30-ма вісімнадцятифунтовими і 10-ма шестифунтовими (фунт-409,5 г.). У зв'язку з цим губернатор усі фрегати перенайменував. Так "Берислав" став "Лукою Євангелістом". З новою назвою корабель собі слави не зажив. На кампанію 1789 року командиром фрегата призначили капітан-лейтенанта Федора Шишмарьова. Але у ті часи дерев'яні кораблі приходили у непридатність дуже швидко і вже восени того ж року Шишмарьов відзначає, що "по худості оного" фрегат не може вийти у море. Навесні наступного року ордером Потьомкіна фрегат знову направляють на ремонт, цього разу до Миколаєва. У ході ремонту довелося замінити навіть щогли, після чого у вересні 1790 р. наказом Ушакова й Потьомкіна "Луку Євангеліста" "за цілковитою непридатністю... розібрати, ліс, припаси і матеріали використати до потреб на флоті, командуючому оного рекомендую цей фрегат роззброїти і здати з усякою по закону обставиною до порту". За іронією долі такий само фінал чекав і бойових побратимів колишнього "Берислава" - фрегати "Стріла" і "Кінбурн". Наказом Ушакова від 25 листопада 1790 р. "нездатний бути на морі фрегат "Лука Євангеліст", що колись носив назву "Берислав", був списаний під плавучий пороховий магазин. Востаннє у цій якості він згадується у 1804 р.

ІІ.

Про колісний буксирний пароплав "Берислав" відомо вельми мало. Побудовано його у 1912 р. у Миколаєві на заводі "Наваль". Мав такі основні технічні дані: довжина - 35,5 м., ширина - 8,34 м., 2 котли, потужність машин 267 кінських сил, 9 кают, 1 кубрик, корпус залізний, палуба дерев'яна. Цікаво дізнатися про витрату палива: коли пароплав використовував дрова, то їх йшло 32,160 куб.м. на добу, а якщо вугілля, то спалював його 5,136 т. на добу. Приписаний до Київської округи водяних шляхів, пережив "Берислав" і буремні події 1917-21 рр. Залишилася назва за ним під час масового перейменування пароплавів, моторних човнів, баркасів, інших суден українською владою у 1918 р. Про це свідчить наказ в.о. начальника округи інженера Філіпчука за № 16.І лише з приходом більшовиків горде ім'я "Берислав" зникло з борта корабля. Наказом № 380 від 7 травня 1926 р. по Управлінню внутрішніх водних шляхів Дніпро-Бузького басейну, буксирний пароплав "Берислав" було перейменовано у "Рудзутак". Більше ніяких даних, фотокарток чи замальовок цього корабля архіви ВМФ не мають.

III.

Третій корабель з назвою "Берислав" - суховантажний теплохід - збудовано 1966 р. на Херсонському суднобудівному заводі. Мав довжину 155,7 м, ширину 20,6 м, висоту 9 м, водотоннажність - 12 858 т., потужність дизельного двигуна - 8 700 кінських сил. З 1966 по 1989 роки здійснював перевезення різних вантажів в усі порти світу. А 1989 р. був списаний.

Автор: 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 115 книг;
1,417 статей;
327 авторів.

ВАЖЛИВО!

Оригінальні тексти! Захищено!
Угода про дотримання авторських та інтелектуальних прав

Пишіть реферати та курсові.

При передруці посилання залишайте на місцях!

Нова фраза

Цікава фраза з сайту
Українські афоризми "Нові сучасні афоризми"

Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2013-2014 (4) 2014-2015 (10)