спогади

Валентина Дмитрівна Невінчана
“Херсон всміхається мені”

Я сидів у редакції “Судостроителя”. Якраз редагував якусь статтю. Раптом відчинилися двері і до кабінету увійшли дві ставні жіночки.

— Добрий день, — привіталася трохи молодша.

Персоналії:
Невінчана В.Д.

Андрій Михайлович Грабенко
(1857–? )

Не можна говорити про діячів доби так званого українофільства, не торкнувшись хоч побіжно характеристики тих обставин громадського життя на Україні, в яких вони виросли та працювали. Тому, говорячи про Андрія Михайловича Грабенка (літературний псевдонім Андрій Конощенко), спробую дати коротенький нарис розвитку українського національного руху перед тою добою, в якій він жив і працював.

Теми: українофіли Персоналії:
Грабенко А.М.

Микола Хведорович Чернявський
(22.ХІІ.1867 –? )

Щасливі обставини дали мені можливість не лише особисто пізнати українського письменника Миколу Хведоровича Чернявського, але й майже десять років під його впливом та за його вказівками випробовувати своє перо.
Вперше я його побачив десь у 1906 році, коли написав у російській мові маленьке оповідання “На камені”. Я думав послати це оповідання до ілюстрованого тижневика “Вокруг Света”, яким тоді зачитувалася шкільна молодь. Дуже кортіло побачити своє ім’я не так у друкові, як серед тих осіб, що дістають нагороду за свої літературні праці й даремно отримують журнал цілий рік.

Теми: українофіли Персоналії:
Чернявський М.Ф.

Бургомістр Фальман

Останніми роками у пресі порушуються закриті раніше теми, зокрема, про життя населення у період німецької окупації. У з’язку з цим хочеться оповісти про бургомістра Берислава тих часів Фальмана. Родичі цього Фальмана і донині живуть в нашому місті. От вони й просили мене більш докладно розповісти про цю людину.

Скажу відразу, зібрати матеріал про бургомістра було надзвичайно складно, оскільки після його арешту в березні 1944 року контррозвідкою «Смерш» не залишилося ніяких кінців. Був чоловік — і пропав, перетворився у табірний пил. Єдине, що залишилося — пам’ять людей.

Теми: Друга світова війна

Дядько Мишка-поліцай
Доля, скалічена війною

У Миловому Полтавченків знають всяк і кожен. Вони — корінні милівчани з діда-прадіда. Старих уже й немає, а молоді зістарились, діти, правда, повиростали й розлетілися хто куди подалі від села, а внуки, ті взагалі мало що знають про Милове.

Я розкажу про діда Михайла, батька цієї великої родини, про його переламану-перекалічену війною долю.

Це був звичайний гречкосій, сільський малограмотний мужик. Незадовго перед війною побрався з кароокою милівчанкою Катериною Жидковою і народилося у них хлоп’я. Назвали Олександром — Шуркою.

Теми: Друга світова війна

Окупація

Коли Миколу заарештували прямо на шкільному вечорі в честь річниці революції, йому було десь трохи за 17 років. Потім слідство, суд і вирок: ”Найвища міра покарання — розстріл”. А потім замінили смертну кару на 25 років позбавлення волі з утриманням у таборах суворого режиму. Його судили за бандитизм.

— З таборів я повернувся через дванадцять з половиною років геть сивим. Образи на Радянську владу не маю та й не тримав ніколи: правильно посадили. Якби не посадили — склав би десь голову. Все до того йшло. Надто я вже крученим уродився… — казав якось мені він незадовго до смерті.

Теми: окупація, Друга світова війна, Берислав

Випуск вогненного 41-го

20 червня 1941 року районний Будинок культури сяяв вогнями, зал і вестибюль заповнені людьми. Це — радісні, схвильовані десятикласники, їх 34, їхні батьки, гості. Відбувається урочиста частина пам’ятного вечора, п’ятого випуску школи. Скрізь квіти, квіти. Цілі кошики квітів принесли десятикласники своїм шановним учителям. Нас вітали представники партійних, радянських установ. Бажали щасливої дороги у самостійне життя. З напутнім привітанням виступив Герой Радянського Союзу Володимир Опанасович Назаренко (це високе звання він одержав за подвиг у війні проти бі­ло­фінів).

Теми: Берислав, Друга світова війна

Софія Василенко
(Слово про поетесу Генічеська)
(Слово про поетесу Генічеська)

З Софією Василенко довелося зустрічатися небагато. Запам’яталось останнє побачення. Мова тоді йшла про творчість. Вона казала мені:

— Може колись вдасться постати в літературному світі, перед читачами зі своєю цільною поетичною збіркою. Там не буде розповідей ні про моє особисте життя, ні листів до рідних, друзів. Моя книжка віршів буде належати тому, кого вона зацікавить творчо, а моє приватне життя до цього не годиться, не випадає.

Я тоді подумав “приватне життя”. Але ж це не тільки чоловік, діти…

Персоналії:
Василенко С.

Сторінки



Корисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 127 книг;
1,631 статей;
383 авторів.



Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини