XIX ст. // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): літературно-науковий збірник: Випуск 13. — К.–Херсон: Просвіта, 2017. — С. 114-124.
(продовження, перші розділи – в попередньому випуску)
На другий день я прокинувся пізніше всіх; з моїх товаришів хто сидів, і хто лежав і курив.
– А ну, ну, встань на ноги, – сказав мені Микола Далматинець, що служив у Росії, чоловік уже літ під сорок.
– Чого ж його вставати? – спитав я.
– Та так, тільки встань; побачим, чи встоїш на ногах.
Я піднявся, хитнувся, але встояв. Вcі дивились.
– Ану пройдись по хаті! – Я пройшов кілька ступінів; підошви горіли, наче я йшов по вуглях.
XIX ст. // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): літературно-науковий збірник: Випуск 13. — К.–Херсон: Просвіта, 2017. — С.124-137.
– Так, кажете, ватага вже пішла? – спитав нас знову Томо, як ми були вже посеред поля перед кулами.
– Егеж, з година вже, – одговорив Микола.
– А я думаю, що вона ще не пройшла. Я доконечно був би її бачив.
Мені тепер було все одно, чи пройшла ватага, чи ні.
Томо був зубчанин і кожду стежку знав по тутешнім краям, як свої опанки. Вже ми не могли заблудити і зайти в таке місце, що й не виберешся.
Сонце cіло за горами, як ми пройшли через поле і почали підніматися на невисоку гору.
II. “Бeґoве корито” // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): літературно-науковий збірник: Вип. 12. — К.–Херсон: Просвіта, 2016. — С. 137-141.
На самій границі Чорногори і Герцоговини стоїть Біла гора; вона своїми вітями, вкритими високим старим лісом, сягає далеко, заходить у Чорногору, Герцоговину і Боку. Між двома такими вітями, що йдуть від головного верха, мов два мохнаті пальці, стоїть криниця, видовбана в камені. Вода в ній не б’є жерелом із низу, але тонкою річечкою втікає з-під землі, з боку в криницю. Біля неї дерев’яне корито для водопою, навкруги вимощене камінням і довкола обгороджене невисокою кам’яною стіною, що місцями порозвалювалась і каміння з неї валяється по майдані. Коло криниці ростуть високі буки й тінню своєю закривають її і прогалину коло неї від сонця. Тут якраз границя Чорногори і Герцоговини.
|
|