Микола Братан. Поет-земляк Євген Фомін
с. Кучерявоволодимирівка

у с. Кучерявоволодимирівка

Історія села Кучерявоволодимирівка

Кучерявоволодимирівка - село, центр сільської Ради, розташоване за 15 км від районного центру і за 34 км від залізничної станції Каланчак на лінії Херсон-Джанкой.

Село виникло у 1921 році на місці колишніх хуторів, які відносились до Малаховського участку. Хутори були об'єднані в село, яке стало називатись Кучерявоволодимирівка. Перший ТСОЗ "Єднання" організувався у 1928 р.

Під час Великої Вітчизняної війни бійцями Діючої армії були 103 жителі села, : 2 - відзначено орденами і медалями, 32 - загинуло.

Неподалік села виявлено скіфські кургани ІV-ІІІ ст. до н.е.

Годичко Віра Іванівна, 1926 р.н. с. Нова-Григорівка

У той час була колективізація у нашому селі. А нас у батьків дев'ять душ дітей. Один кум підговорив батька не вступать в колгосп. Жили не бідно - були кінь, корова. Кум підговорив, а сам вступив у колгосп. А до батька і до його брата приїхали тачанкою забрали все: і коня, і корову, і одежу. Оставили без нічого. Голодували. Мати взялася перепродувать. Брала з собою в Асканія-Нову двох старших братів, ставали, купляли хліб, потім трохи міняли одежу і знов ставали в чергу за хлібом, бо як вгадували більше не давали. Вижили всі, вся сім'я. Батько був на заробітках в Хрестівці. Їсти там давали хліб і похльобку. Похльобку їв сам, а хліб приносив додому. Їли траву, один раз чуть не потравилися.

Всі Голодомор пережили, осталися живі.

Соловйова Віра Іванівна, 1933 р.н. (зі слів батьків. Батько - Фисина Іван, мати - Фисина Надія)

Уродженка с.Новопавлівка Чаплинського району. Проживае в с.Кудря. Наш дід заховав два мішки зерна, їх забрали. Діда повинні були судити, але він помер, судили батька, посадили в тюрму, везли в Архангельський край в вагонах, їсти не давали, із тюрми він не повернувся. В сім'ї від голоду ніхто не помер. Прізвищ тих, хто помер в ті роки, не пам'ятаю.

Трубаєва Н.М., 1927 р.н., жителька села Федорівка

Батьки тільки одружилися, їсти майже нічого не було. Вижити допоміг дід - Фісюренко Іван Никирофич (материн батько). Зажиточно жили сім'ї Анастасенків, Величків, Шевченків, Пуляєвих. Хліб ховали в пашених ямах. Але і його забирали, якщо знайдуть. Головою колгоспу на той час був Підмазко Сафрон Дмитрович. Його дружина Ксенія підгодовувала мене. Давала шматочок хліба, щоб я з'їла його при ній. І шматочок додому. 21 день була заметіль. Не було ні вдітися, ні озутися. Багато повмирали. На весні їли траву, лободу, цвіт акації. Хтось із людей сказав, що в нас повна скриня муки. То лізли вночі красти ту муку люди. А то було пір'я. У нас був кінь, але ми його не чіпали. А потім відвели в колгосп. Батько був бригадиром і ту їжу, що давали в колгоспі, приносив додому.

Чебукіна Лідія Яківна, 1931 р.н. (уроженка с.Новопавлівка Чаплинського району) (зі слів батьків)

Сім'я голодувала, кусочок хліба ділився між усіма, їли траву, насіння з трави кип'ятили і їли. Від голоду в сім'ї в 1932-1933 рр. ніхто не помер. Прізвищ тих, хто помер в ті роки, я не пам'ятаю.

Шатохіна Поліна Дмитрівна, 1926 р.н., уроженка с.Новонаталівка Чаплинського району, проживає в с. Кудряве Чаплинського району.

Був голод. У нас картопля, квашені огірки. Люди приходили і батьки всім давали. Одного разу до нас попросився якийсь чужий чоловік, ми не спитали ні як його звати, і звідки він. Ми його накормили, а він впав у сінях і помер. А то, розказував Лисина Володимир, до них теж прийшов якийсь дядько не місцевий, попросив їсти, з'їв дві миски борщу, вийшов за село, до скирти дійшов і помер. Батько - Рожко Дмитро, мати - Рожко Галина, дітей було троє батькових, двоє материних і двоє загальних. З сім'ї ніхто від голоду не помер. Прихожих, які помирали, хоронили в загальній могилі. Прізвищ, тих хто помер в ті роки, я не пам'ятаю.