Іван Немченко. Корсунські світанки
с. Новонаталівка

Зміст

Історія виникнення села Новонаталівка

Село розташоване за 27 км від райцентру і за 46 км від залізничної станції Каланчак на лінії Херсон-Джанкой. Перша згадка про село відноситься до 1909 року, коли селяни сіл Маячки, Наталівки Каховського району переходили на вільні землі.

Село Новонаталівка утворилося з двох сіл - Нежурівки і Фурсівки, які були засновані жителями Старої Маячки, що купили цю землю на початку 70-х років ХІХ ст. у поміщика Мальцева, звідки назва села була Малинське.

В 1916 році селяни поділили землю між собою на їдака, в результаті земля була поділена на смужки. Кому попала ця земля, той поїхав на свої землі і селилися кожен на своєму відрізку, тому село було таким розтягнутим.

Першим і найстарішим жителем нашого села був Литвиненко Платон Михайлович.

До революції жителі села були переважно бідняками. Новонаталівкою воно називалось на честь дочки поміщика Мальцева, бо як ми знаємо з історії, ще в часи Катерини ІІ поміщики дарували села разом із селянами своїм дітям і називали їх іменами. То, можливо, с.Наталівка Каховського району і с.Новонаталівка Чаплинського району - це і є села дочки Наталії одного з поміщиків.

Радянську владу в селі встановлено у січні 1918 року. У 1920 році в селі діяв сільревком.Колективізація сільського господарства в селі розпочалася в 1927 році.

В 1927 році в селі була заснована партійна організація, яка нараховувала 55 комуністів. 1929 рік - засновано комсомольську організацію. Яка нараховувала 103 члени ВЛКСМ.

Починаючи з 1950 року, почалося укрупнення колгоспів, а з 1958 року утворилися два великі колгоспи "Росія" і "Таврія".

Семирічна, а потім восьмирічна школа була у Новонаталівці, тому діти з усіх сіл території Новонаталівської сільської ради відвідували цю школу, і лише в 1973 році діти із Шевченків стали відвідувати свою нову школу в с.Шевченко.

З 1956 року село повністю електрифіковано, а з 1961 року проведено водопровід.

Сталева Ксенія Петрівна

Жили в Новонаталівці. В сім'ї було троє дітей. Два молодших брати ходили в дитсадок, там їх і годували. Батько з матір'ю працювали в колгоспі, мати - кухаркою, а батько - кладовщиком, їх там годували, а сиділа дома голодна. Інколи мати приносила невеличку жменьку зерна. Одного дня до нашої хати зайшов хлопчик, але в хаті нічого не було, він вийшов з хати і заліз в яму, що була вирита біля домівки, начистив картоплі і у консервній баночці підсмажив її на вогні і шкарлупу піджарив, а потім зварив все це і випив. Коли я дивилась на все це із-за хати, то дуже хотіла їсти. Одного разу ми пасли корів і знайшли невеличку яму, про неї сказали дорослим. Коли дорослі прийшли туди то побачили, що землею в ямі прикиданий люк. Ми відчинили його і знайшли купу ячменю. Весь перевезли в село і таким чином вижили. Всім, хто робив в колгоспі, їсти давали в полудень: макуху, суп. В людей забирали хліб, худобу, вимітали все. Коли в нас закінчувався хліб ми їли листя акації, калачики, молочай, лободу, кропиву. В жнива (все ж таки сіяли невеличкі ділянки) збирали колоски, а потім їли їх, пшеницю палили, не давали збирати. Пісял цього люди ходили і збирали попалене зерно, яке потім їли. За те, що збирали колоски - судили. Корінці терли, потім пекли і їли. Спаленої пшениці було багато, тому її косили відрами. Зелені колоски, жита різали і сушили в печі, а потім молотили і пекли коржі, які були несмачними. Хліб був, але його не давали їсти. Збирали мерзлі буряки, картоплю, моркву. Із картоплі отримували крохмаль, щоб можна було щось пекти.

У місті Хорли був гарний врожай. Хліб цей збирали, а людям говорили, що потрібно вивезти за кордон. Але з'ясувалося, що вони викидали хліб через шлюзи в Сиваш. І говорили, що "на гроші не потрібні, а ви швидше поздихаете без хліба".

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (8)