Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Іван Немченко. Корсунські світанки
Молода муза. Випуск 2
Микола Швидун. Ти до мене прийшла
Анатолій Анастасьєв. Потоки
Вивчення творчості Яра Славутича в школах Херсонщини
Анатолій Анастасьєв. Територія гідності
Курай для пожежі
Ілюстративні матеріали: 

Микола Василенко
Курай для пожежі

 

1 9 7 3

1 січня 1973

Учора вперше в Херсоні на телебаченні українською мовою виголосив Новорічну привітальну промову перший секретар обкому КПУ І.О.Мозговий. Це щось нове. Раніше партократи аналогічні виступи виголошували тільки російською. Україна, незважаючи на настирливу русифікацію та асиміляцію, ще дихає, хоча й знаходиться у глибокому летаргійному сні. А сон - це не смерть. Прийде час, і вона прокинеться.

Обідали в Корнілових. Андрій С. їздив до Італії. Розповідав про побут італійців і рівень життя закордону. Нам би такий рівень.

* * *

Згадаймо рід наш і славетний Київ!

Хай вічно будуть в славі наші предки -

Найперші зодчі міста на горбах.

Нехай врожаєм колоситься поле

І благодатна пам'ять не погасне

Про кожум'яків, ратаїв і вчених,

Про мужніх воїв і князів, і смердів,

Які заклали Золоті Ворота -

Співучий міст у наше сьогодення…

х. Поезія - це процес самотворення, до якого прилучена людина.

 

Стало відомо, що минулого року заарештовано підданого Бельгії, члена "Союзу української молоді" Ярослава Добуша. Йому пред'явлено обвинувачення в проведенні ворожої діяльности в Україні. У зв'язку з його справою заарештовані Іван Світличний, Іван Дзюба, Євген Сверстюк, Данило Шумук, В'ячеслав Чорновіл, Василь Стус, Ірина Калинець, Микола Холодний та ще кілька українських патріотів. Рикошетом ударили й по Григорію Порфировичу.

 

11 січня 1973

Подзвонив Куліш, сказав, що він сьогодні іменинник. Запросив на свій вечір. Я привітав його віршем.

 

Не втихають анекдоти про Чапаєва. Чапаєва народ любить, але любов'ю російських смердів. Ототожнивши Чапаєва з епохою революції, приписали йому всі вади тодішньої епохи: безграмотність, низьку культуру, безпідставну жорстокість, безкомпромісність, більшовицький фанатизм...

1. Петька повернувся з військової академії, де складав іспити. Чапаєв питає:

- Ну, Петька, рассказывай, что спрашивали?.

- Спросили, знаю ли я Наполеона.

- Ну, а ты?

- Знаю, сказал. Это мерин первой роты нашей дивизии.

- Правильно. Ну и что?

- Прогорел.

- Да, Петька, это я виноват. Намедни Наполеона приказал передать второй роте, а тебе об этом не сказал.

 

2. - Василий Иванович, к нам идет фантомас.

- Петька, если ты еще раз спутаешь Котовского с Фантомасом, я тебя, как большевик-коммунист, беспощадно расстреляю.

 

"Горе народові, якщо рабство не змінило його природу, - такий народ і створено, щоб він був рабом". Петро Чаадаєв.

 

2 січня 1973

Переглядаючи свій архів, натрапив на книжку, яку привіз із Комі АРСР, м. Інта "Stalinas. Trumpa bioqrafija" - "Сталін. Коротка біографія". Але це лише обкладинка. В обкладинці книжка Джек Лондона англійською мовою. Таку "підробку" мені довелося зробити в гулагівському таборі Інти за часів тоталітарного режиму, коли в'язням табору, в якому мені довелося бути, заборонялося читати художню й політичну літературу. За порушення табірного режиму строго карали. Лише на книжку, на якій великими золотими літерами видрукувано "СТАЛІН", рука опричника не піднімалася. Переоборудувавши книжку таким способом, я мав можливість, не ховаючись від "всевидющого ока", її спокійно читати.

19 січня 1973

Ходив до Куліша додому. На мій дзвінок відчинила його дочка Оксана.

У передпокої рздягнувшись, пройшов до його кабінету. Але господар звелів вийти в передпокій і роззутися. Подав капці. Кабінет заставлений книжними стелажами, книг багато. На стінах портрети Шевченка, Леніна і самого господаря кабінету, намальованого Московчинком. Куліш попердив, що книг додому не дає. Показав книжки з автографами, похвальні грамоти, адреси - їх чимало. Потім похвалився новим костюмом (це вже третій!) і барвистою новою краваткою. Він щодня пише один вірш або 8-10 сторінок прози. Пише багато, але як слід не опрацьовує.

Із Кулішем ходив до Г.В.Курнакова. Рідний брат Георгія Васильовича вчителював у молодших класах школи нашого села Загорянівка. Його я добре знав. У війну Георгій Васильович жив у брата, в Загорянівці.

Помешкання Г.В.Курнакова (вул.Ушакова) велике, але без затишку, на підлозі купами лежать книжки, малюнки, ескізи, на стіні висять картини в рамцях. Курнакову 84 роки, але виглядає набагато молодшим, має світлу пам'ять і життєвий оптимізм. Він, мабуть, у Херсоні один з художників, який ніколи не малював і не малює "півників". Його творче життя пов'язане з природою Придніпров'я. Завжди жив у матеріальних нестатках, але не йшов на заробітчанство, не спекулював Божим даром.

* * *

У світі я - ніхто. А ти?

Ти теж ніхто, мабуть?

Отож собі помовчмо вдвох,

Бо ще нас проженуть.

 

Але ж бо й нудно бути кимсь!

Як жаба, день при дні,

Знай, кумкати своє ім'я

В шановнім тім багні.

Емілі Дікінсон

Переклав Г.Кочур

 

Тільки справедливість далеко бачить.

 

6 лютого 1973

На заводі стало відомо, що деякі робітники хрестять дітей та вінчаються в церкві. Справу про хрестини розглядали на нараді заводського комітету. Парторг соромив робітників, залякував можливим скороченням штатів.

 

Нову площу в Херсоні назвали ім. генерала Ганнібала. Російські шовіністи оправдують таку назву тим, що Ганнібал був "дядя Пушкіна".

 

У будинку облнарсуду закритим судом судили Лідію Гук за український патріотизм і мужність говорити правду.

 

У книзі історії для школярів пишуть: "У 1672 році народного героя Сірка без суду й слідства заслали до Сибіру. Це був прояв сваволі царських властей". Яким "проявом" можна назвати теперішні судилища? Як може існувати держава, яка тримається на тиранії та брехні?

В.Куликівський намагався пройти до судової зали, але охоронці не пропустили. Куликівський знервований прийшов до мене і попросився переночувати. Випив чарку вина, заспокоївся і спав до ранку.

 

22 лютого 1973

На полицях книжкових магазинів довгий час лежали примірники Клима Дмитрука "Безбатченки". Після повідомлення радіо, що Дмитрук - це кагебіст Гайський, книжки з прилавка зникли, і зараз їх не знайти.

Аналогічна історія трапилася із журналом "Жовтень", у якому надрукована стаття Романа Федоріва "Лондон на дроті". Одержимість охопила людей слухати "Свободу". Зачиняючи кватирки і двері, ховаючись від зайвих очей, люди щовечора прилипають до приймача.

Диктатура Кремля, стеження, переслідування, навчили людей бути обережними. Вони свідомо уникають диспутів на політичні теми, але, спілкуючись, можна легко визначити, хто слухає "Свободу", а хто не слухає. Глушилки радіопередач не ефективні. Це розуміє КПРС і тому запроваджує на виробництвах багато різних шкіл політичної освіти, де втовкмачують у голови робітників шаблоновану ідею комунізму. Робітники слухають лекції, але не сприймають. Партійні посадовці у такій ситуації бачать лібералізм влади і шкодують, що немає Сталіна. Кажуть, російський народ відвіку жив під кийком і без нього існувати не може. Як повітря, йому потрібний кийок, щоб стояв на колінах. Такий вже народ.

 

Ходив на Перекопську до Бойченка. Він дозволив брати з його бібліотеки на тимчасове користування літературу. Бібліотека величенька.

У кабінеті над шафою картина Андрющенка "Земля" і портрет Ісуса невідомого художника. Вечеряв із його симпатичною родиною. Узяв у нього книжки "Богдан Хмельницький" К.Осипова, вірші Бехера німецькою мовою і газети "Наше слово" за 1972 рік.

 

Колишнє російське проімперське твердження, що українська мова з'явилася лише в ХV ст. не витримує критики. Тепер немає жодного серйозного вченого, який би сказав, що "Слово о полку Ігоревім" написав не українець. У поемі не тільки збережена форма звертання, давальний відмінок, але є більше 1500 етнічних українських слів. Це говорить про те, що українська мова, мова простолюду, існувала за часів Київської Русі, хоча державні закони та книжки писалися церковнослов'янською, тобто староболгарською.

 

3 березня 1973

Сьогодні довідався, що мою збірку поезії "Переліски" видавництво "Радянський письменник" внесло до свого тематичного плану на перший квартал 1974 року.

Аж не віриться, що таке могло статися після попереджень про моє "нерозуміння комуністичного сьогодення". Життя таки цікаве своєю загадковістю.

 

Сторінки

Скачати: 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 
Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

 

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 116 книг;
1,466 статей;
340 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (6)