З видавничої практики та власного досвіду відомо, що найбільше піклуються про захист своїх авторських прав починаючі письменники. А чим більше досвіду — тим менше автори переймаються такими питаннями. Але тим не менше, гадаємо, даний урок Практикуму дасть матеріал для роздумів багатьом авторам, не лише новачкам.
Отже, досить часто в авторів виникають питання: «Яким чином краще захистити мої авторські права? Що для цього необхідно зробити? Чи допоможуть мені у цьому значок копірайту та ISBN?»
Тому у цьому уроці ми наводимо витяги із «Закону України про авторське і суміжні права» (23 грудня 1993 року, N 3792-XII), деякі найважливіші моменти виділяємо, підкреслюємо та коментуємо людською мовою - а саме, у ракурсі співпраці письменника та видавництва.
Стаття 11. Виникнення і здійснення авторського права.
2. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення. Для виникнення і здійснення авторського права не вимагається реєстрація твору чи будь-яке інше спеціальне його оформлення, а також виконання будь-яких інших формальностей.
І трошки пізніше цей важливий момент ще раз підкреслюється:
Стаття 28. Строк дії авторського права
1. Авторське право на твір виникає внаслідок факту його створення і починає діяти від дня створення твору.
2. Авторське право діє протягом усього життя автора і 70 років після його смерті.
Таким чином, чітко вказано, що як тільки автор створив якийсь твір, - відразу виникли авторські права.
3. Особа, яка має авторське право (автор твору чи будь-яка інша особа, якій на законних підставах передано авторське майнове право на цей твір), для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права.
Знак охорони авторського права – так званий «копірайт» – © – усім відомий. Автор твору може його використовувати. А може і не використовувати – за власним бажанням.
За традицією його ставлять на усіх книгах – і автор, і видавництво (як на видавничий продукт).
Часто запитують: «А цей значок можна ставити тільки після реєстрації авторських прав? Чи захистить цей значок від того, що в мене мій твір якимось чином вкрадуть?»
Відповідь: «Ні. Цей значок за бажанням можна поставити навіть на рукопис. І це теж буде належне та відповідне його використання. Цей значок тільки повідомляє, що є людина, якій належать авторські права на книгу. Але не захищає від копіювання або іншого порушення авторських прав, на жаль».
5. Суб'єкт авторського права для засвідчення авторства (авторського права) на оприлюднений чи не оприлюднений твір, факту і дати опублікування твору чи договорів, які стосуються права автора на твір, у будь-який час протягом строку охорони авторського права може зареєструвати своє авторське право у відповідних державних реєстрах.
Що це означає? А те, що письменник може реєструвати своє авторське право. Але може і не реєструвати його. Все одно, йому належить твір. А отже – йому від часу створення – належать і авторські права на цей твір.
Незалежно від того, чи зареєстрував автор свої авторські права у відповідній установі, чи не зареєструє, у випадку порушення його прав – подальші дії та наслідки будуть абсолютно однакові.
З іншого боку, навіть якщо письменник зареєстрував авторські права на свій твір, - це не дає йому гарантії, що його авторські права не будуть порушені тим чи іншим чином.
Таким чином реєстрація не є обов’язковою. І в принципі, не може допомогти практично нічому.
Зареєстровані та незареєстровані твори згідно із Законом охороняються абсолютно однаково!
Якщо Ви як автор таки боїтеся, що хтось може «вкрасти» Ваш твір та опублікувати без вказання Вашого імені, без Вашого відому, або іншим чином порушити Ваші авторські права… То за бажанням таки можете зареєструвати своє авторське право на твір. Установа, яка реєструє авторські права, зветься Державний департамент інтелектуальної власності. Цей Департамент надасть Вам Свідоцтво, що посвідчить Ваші авторські права. Не безплатно, зрозуміло. Свідоцтво, як і немайнові права автора, не має терміну дії.
Крім того, є ще досить багато фірм-посередників, які займаються уладнанням формальностей між автором та Департаментом. А їхні ціни на подібні послуги... кгм... (краще я промовчу)
Та не все так погано. Якщо Ви все-таки вирішили якимось чином додатково захистити свої права щодо цього твору… - то слідкуйте за подальшими публікаціями у нашому Практикумі. Далі ми дамо поради, яким чином можна захистити свої авторські права найпростішим способом.
А зараз продовжимо розбирати та коментувати «Закон України про авторські права».
Стаття 15. Майнові права автора
3. Виключне право автора (чи іншої особи, яка має авторське право) на дозвіл чи заборону використання твору іншими особами дає йому право дозволяти або забороняти:
1) відтворення творів;
2) публічне виконання і публічне сповіщення творів;
4) будь-яке повторне оприлюднення творів, якщо воно здійснюється іншою організацією, ніж та, що здійснила перше оприлюднення;
7) включення творів як складових частин до збірників, антологій, енциклопедій тощо;
Перелік там, звісно, довший, і як вказано, не є вичерпним. Але ми навели пункти, що пов’язані з друкованими творами.
Отже, звідси випливають два моменти.
Перший: Автор може відмовити у публікації свого твору у збірнику, антології, альманасі тощо. Але на практиці – жодного подібного випадку у нас ще не було.
Другий: Стосовно Глобальної Мережі та нашого порталу як її частинки. Письменник має право дозволити чи заборонити публікацію свого твору на нашому Порталі. Тому ми обов’язково запитуємо дозвіл.
(Прим.: У нашій практиці десь приблизно 5 або 10% авторів відмовляли у такій публікації. - гм… І як би нам не хотілося, як би ми не були впевнені, що деякі твори необхідно якнайширше пропагувати… - авторське право, побажання та дозвіл – над усе!)
Стаття 32. Передача права на використання твору
1. Автору та іншій особі, яка має авторське право, належить виключне право надавати іншим особам дозвіл на використання твору будь-яким одним або всіма відомими способами на підставі авторського договору.
Використання твору будь-якою особою допускається виключно на основі авторського договору, за винятком випадків, передбачених статтями 21-25 цього Закону.
Стаття 33. Договори на право використання творів
1. Договори про передачу прав на використання творів укладаються у письмовій формі. В усній формі може укладатися договір про використання (опублікування) твору в періодичних виданнях (газетах, журналах тощо).
Оскільки Інтернет можна розглядати як одну із «продвинутих» форм ЗМІ, то звідси випливає, що для публікації книги на нашому Порталі достатньо усного договору.
(Прим.: На практиці – як правило достатньо запропонувати автору таку публікацію – і наші шановні письменники з радістю погоджуються. Щоправда, декому доводиться роз’яснити, що можна розглядати публікацію на Порталі як додаткову форму пропаганди їхньої творчості.
Прим.: Не було ще жодного випадку, щоб автор постраждав внаслідок публікації у нашому Порталі і, ображений цим, заборонив публікацію раніше розміщеного твору).
Стаття 51. Порядок захисту авторського права і суміжних прав
Захист особистих немайнових і майнових прав суб'єктів авторського права і (або) суміжних прав здійснюється в порядку, встановленому адміністративним, цивільним і кримінальним законодавством.
Стаття 52. Способи цивільно-правового захисту авторського права і суміжних прав
1. За захистом свого авторського права і (або) суміжних прав суб'єкти авторського права та суміжних прав мають право звертатися в установленому порядку до суду та інших органів відповідно до їх компетенції.
При порушеннях будь-якою особою авторського права і (або) суміжних прав, недотриманні, використанні творів чи створенні загрози неправомірного використання об'єктів авторського права та інших порушеннях особистих немайнових прав і майнових прав суб'єкти авторського права і (або) суміжних прав мають право:
а) вимагати визнання та поновлення своїх прав, у тому числі забороняти дії, що порушують авторське право і (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;
б) звертатися до суду з позовом про поновлення порушених прав та (або) припинення дій, що порушують авторське право та (або) суміжні права чи створюють загрозу їх порушення;
в) подавати позови про відшкодування моральної (немайнової) шкоди;
г) подавати позови про відшкодування збитків (матеріальної шкоди), включаючи упущену вигоду, або стягнення доходу, отриманого порушником внаслідок порушення ним авторського права і (або) суміжних прав, або виплату компенсацій;
Оце найважливіша стаття. Вона пояснює, що захист авторських прав у випадку їх порушення здійснюється в суді. І саме суд розглядає, чи дійсно були порушені авторські права, і яким чином відшкодувати матеріальні та моральні збитки автора.
(Прим.: Насправді, випадки порушення авторських прав – дуже і дуже рідкісні. Звісно, якщо тільки Вас звуть не Сергій Лукьяненко. :) І якщо суд встановить, що авторські права таки порушені, автор може отримати набагато більше, ніж продаючи власні книжки, і навіть більше будь-яких гонорарів. І навпаки — редиска, тобто «нехороша людина», у цьому випадку втратить дуже багато).
Ще раз звертаємо Вашу увагу: незабаром у нашому Практикумі ми надамо прості поради, які допоможуть Вам захистити свої авторські права у разі їх порушення. А точніше – яким чином можна буде навести суду докази, що цей твір належить саме Вам.
Ще на одне питання ми поки що не дали відповіді. А саме – щодо захисту авторських прав за допомогою ISBN. Зовсім незабаром ви таки дізнаєтеся, чи допомагає цей загадковий ISBN у захисті ваших авторських прав. Тож слідкуйте за публікаціями нашого Практикуму.
Не забувайте: якщо ви хочете надрукувати книжку власним коштом і живете десь на півдні України, то спочатку зверніться ось сюди.
Добавить комментарий