Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Братан. Відчахнута віть
Вивчення творчості Яра Славутича в школах Херсонщини
В.Плаксєєв, В.Кулик. А стежечка біжить від літа
Нариси з історії Бериславщини. Випуск 1
Анатолій Анастасьєв.Осінній дисонанс
Микола Каляка. Збуджені альманахом “Степ”

Антоненко А.Ю. Славна альма-матір: Херсонська школа № 2 // Елінг. 2017-2018. Вип. 11-12. — К.–Херсон: Просвіта, 2018. — С. 70-75.

Славна альма-матір: Херсонська школа № 2

Поволі добігає кінця ще один навчальний рік, який цього разу для шкільної родини є ювілейним роком. Навчальний заклад, багатий своєю історією та освітянськими звершеннями, поколіннями мудрих педагогів і вдячних за науку випускників, святкує свій 105-річний день народження.
Нагадаємо історію цієї школи:
2 березня 1912 року на засіданні міської управи її голова М.І. Блажков повідомив рішення Міської Думи про будівництво нової забалківської школи на території старої церкви, а також квартири для керівника і додаткових класних кімнат при Пушкінському училищі.
В цей же час міська управа видала розпорядження про надання столярному майстру З. Вайнштейну замовлення на виготовлення парт і класних меблів за ціною 10 рублів за парту.
Коли робота була завершена, Міська Дума на черговому засіданні вибрала комісію для огляду і прийняття будівлі.
Побудована нова забалківська 4-класна школа була освячена 26 вересня 1912 року. Їй було надано звання «Школа на честь 300-річчя правління Дома Романових», але всі мешканці Забалки і міста називали цей навчальний заклад просто – «Романівська».
Школу було побудовано за півроку, з березня по вересень 1912 року. Біля неї знаходилась стара церква. У зв’язку з останніми фактами, вулиця, яка була приєднана до школи, до її будівництва мала назву Староцерковна (зараз Білоруська).


У цій церкві люди освячували вербу, мак, у релігійні свята з молитвами ходили на Кошову річку… Під час революції її було розорено, а після громадянської війни – повністю зруйновано. У наш час від неї не залишилось жодного сліду.
Після революції «Романівська» стала семирічною трудовою школою № 2. Відвідування її дітьми під час голоду в 1921 році зводилось до мінімуму, а певний час вони зовсім не навчались. Завідувачем і вчителем у цій школі працювала Ганна Василівна Кочергіна. Голодуючи, вона продовжувала заняття з голодними дітьми, цим самим показувала приклад стійкості і витривалості. Вона багато працювала над створенням дитячої їдальні при школі, яку було відкрито у березні 1922 року.
У цьому навчальному закладі отримав семирічну освіту Валеріан Бурзі, а далі продовжив навчання у школі № 14 (зараз № 20). Під час Великої Вітчизняної війни він за завданням неодноразово направлявся в тил німецьких військ, де успішно виконував особливі завдання розвідувально-диверсійного характеру. Валерій Еріхович загинув під час виконання бойового завдання на території Польщі у квітні 1945 року.
Під час окупації Херсона школа не працювала. Вона була захоплена фашистськими загарбниками.
Якщо вам колись доведеться побувати у цих краях, то ви побачите меморіальну дошку на стіні восьмирічної школи з написом «Піонерська дружина школи № 2, яка носить ім’я Анатолія Запорожчука (10 липня 1924 р. – 22 серпня 1942 р.), який віддав своє життя за волю та незалежність нашої Батьківщини у боях з гітлерівськими загарбниками». Від школи проходить вулиця його імені – Анатолія Запорожчука.
За різних часів у школі працювали титани нелегкої вчительської праці, фанати педагогіки, справжні майстри й творці дитячих душ, закохані у свою справу люди.
Зараз керівником навчального закладу є представник нового покоління – молодий та енергійний Хоменко Віталій Анатолійович.
Навчальний заклад пишається своїми відомими учнями та випускниками, які крізь усе життя пронесли любов та вдячність до своєї другої домівки. Серед них можна згадати комерційного директора телерадіокомпанії «Херсон плюс», одного із засновників та учасника легендарної української музичної групи «Степ», пісні якої знає вся Україна, випускника нашої школи Андрія Череднюка.
Член ради ветеранів, член комісії по роботі з молоддю, випускник нашої школи Мамай Анатолій Семенович є частим гостем нашої школи.
Почесний громадянин міста Херсона, громадський діяч, педагог, член Національної спілки журналістів України і Всеукраїнської спілки письменників-мариністів Гайдамака Василь Васильович розпочинав своє навчання в далекому 1945 році.
Голова літературного клубу «Елінг», журналіст, письменник, член Національної Спілки письменників України, Каляка Микола Михайлович є не тільки частим гостем нашої школи, але й духовним наставником сучасного покоління: його п’єси неодноразово ставились на сцені школи. Феєрія «Торговка» вперше була поставлена на шкільній сцені в школі №2 ще в 1941 році! Поновлена в 2017.

Забалка, Сухарне – моя Батьківщина
Крокує вперед, стрічає свій день.
Живи та красуйся моя Україна,
Безсмертя тобі, побільше пісень!
Микола Каляка

Вчились самі, а зараз навчають інших в стінах рідної школи вчитель географії, образотворчого мистецтва та трудового навчання Стеблянко В.В., педагог-організатор, вчитель музичного мистецтва Пінка А.В., завгосп школи Чистякова С.М. Благодарними учнями є Осадчук С. – майстер спорту, тренер з греблі, Щербина А. – учасник бойових дій АТО та багато інших.
Скільки всього бачили й чули за ці роки шкільні стіни: перші поразки й перемоги, заохочення й критику, гордість за виконання доручень і радість спілкування з однокласниками, міцну дружбу й перше кохання, допитливих учнів та мудрих вчителів, підтримку, співпрацю, щирість, любов до власної роботи, пристрасну жагу до навчання, прагнення до самовдосконалення, самоствердження, сміх маленьких діточок, радість батьків, гамірні перерви, веселі концерти, захопливі уроки – все, з чого складається неповторне шкільне життя.
Яким є сьогодення школи, чим живе навчальний заклад зараз?
Херсонська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів № 2 – це школа творчості і натхнення, скарбниця знань, що працює над формуванням всебічно розвиненої, обдарованої, духовно збагаченої, фізично здорової, творчо мислячої особистості, здатної до самовдосконалення, яка володіє міцними знаннями та завжди готова допомогти рідній країні.
Як відомо, людина нерозривно пов’язана з минулим свого народу, його історією. Сьогодні великої ваги набуває відродження українського козацтва, бо це і є відродження України. Сьогодні школа пишається тим, що вже 6-ий рік співпрацює з Дніпровським куренем Херсонського Коша Українського Козацтва. У нашій школі посвячено у джури 3 класи, та існує 2 козацьких загони ім. П. Орлика та ім. Дмитра (Байди) Вишневецького.
Сучасні військовослужбовці – гідні спадкоємці наших славних пращурів, високої слави українського козацтва. Державна прикордонна служба України, спираючись на традиції і досвід всіх поколінь захисників рубежів, продовжує виконувати відповідальні завдання по охороні українського кордону. Гордістю школи є загін ЮДП «Сокіл» який існує вже 4-й рік, а шефами та наставниками юних соколят є Херсонський прикордонний загін.
У школі виховуються справжні патріоти. Діти стараються показати це у волонтерській діяльності. А саме: в постійній участі у різноманітних благодійних акціях, плетінні маскувальних сіток разом з волонтерським загоном «Маскувальна сітка Херсон», вітанні зі святами та виготовленні поробок та оберегів.
ЗОШ № 2 – це дружній колектив висококваліфікованих, ерудованих вчителів – майстрів своєї справи. Більшість з них нагороджено грамотами, дипломами, присвоєно звання «Флагман школи».
Тож не дивно, що кожного року учні нашої школи стають учасниками і призерами районних Всеукраїнських творчих фестивалів, беруть активну участь у громадському житті міста та області.
Нашій школі – 105! Ми пишаємося нею. В ній дитинство, юність та зрілість скількох поколінь, і тисячі випускників з гордістю можуть сказати: «Ти дала нам путівку в життя, найкраща наша школа № 2».

Ти у серці назавжди.
Ти моя Атлантида,
– Афіни мої і мій Рим!

Херсон, 2015 р. Загально-освітня школа №2 разом з членами літературного клубу «Елінг». Презентація книги Миколи Каляки «Родовід ведемо з Херсона».

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)