Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Ігор Проценко. Вечірні вогні
Вишиванка. Число 4
Вишиванка. Число 2
Іван Немченко. Квітка України
Ігор Проценко. Цвіт вишні

Оленковський М.П.

Олешшя
Місто Олешшя - причорноморський унікум середньовічної історії України

Оленковський М. Місто Олешшя - причорноморський унікум середньовічної історії України // Вісник Таврійської фундації: Вип. 6. — К.–Херсон: Просвіта, 2009. — С. 106-114.

Перетворившись у Х ст. на могутню політичну силу та найбільшу державу Європи, Київська Русь мала наміри володіти й землями Північного Причорномор’я або, принаймні, мати зверхність над кочовиками цього степового краю. І володіння Керченською протокою ще за часів Святослава Ігоревича, й побудування міста Тмутаракань на Таманському півострові вказують, що це не було примарою. Входила до складу Київської Руси територія Північно-Західного Причорномор’я та лівобережного Нижнього Подунав’я, між річками Дністер та Сирет. За письмовими науковими даними києво-руські землі по Дніпру сягали Чорного моря, хоча вони й тягнулися вузькою смугою вздовж Надпоріжжя та Нижнього Дніпра. Зараз це підтверджується й археологічно.

Велетенські кургани Херсонщини – національне надбання України
(проблеми охорони та туристичного використання)

Оленковський М. Велетенські кургани Херсонщини – національне надбання України: (проблеми охорони та туристичного використання)  // Вісник Таврійської фундації (ОВУД): Вип. 10. - К.-Херсон: Просвіта, 2015. - С.68-77.

 

 

 

Краєзнавство

 

Микола Оленковський

 

Велетенські кургани Херсонщини – національне надбання України

(проблеми охорони та туристичного використання)

 

Підсумки наукових досліджень Херсонської обласної охоронної археологічної експедиції
Оленковський М.П. Підсумки наукових досліджень Херсонської обласної охоронної археологічної експедиції // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): Літературно-науковий збірник. Випуск 9. — К.–Херсон: Просвіта, 2013. — С. 62-67.
Херсонська обласна охоронна археологічна експедиція діяла 33 роки. Її було створено у квітні 1976 року, а останнім роком її існування був 2009. Створена експедиція та усі роки очолювалась автором. За час існування експедиція мала різне підпорядкування. З 1976 по 1979 роки це була експедиція Херсонського краєзнавчого музею. З 1980 по 1984, та з 1993 по 1996 роки — спільна експедиція Херсонського обласного відділу охорони пам’яток та секції археології Херсонської облорганізації Українського товариства охорони пам’яток. З 1985 по 1989 роки — спільна експедиція сектору охорони пам’яток археології облуправління культури та секції археології ХОО УТОПІК. З 1990 по 1992 роки — експедиція Херсонського обласного археологічного центру при Фонді культури України.
Археологічна катастрофа на Херсонщині
Оленковський М. Археологічна катастрофа на Херсонщині // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): Літературно-науковий збірник. Випуск 8. — К.–Херсон: Просвіта, 2012. — С. 95-101.

КраєзнавствоМикола Оленковський


Археологічна катастрофа на Херсонщині

Територія Херсонської області на початок ХХІ століття перетворилася на зону історико-культурної катастрофи. Поєднання двох руйнаційних факторів — екологічного та антропогенного — тільки за одне ХХ століття знищило тут майже усі матеріальні залишки багатотисячолітньої історії людства. Абсолютно аргументовано можна стверджувати, що археологічна спадщина жодного регіону Європи так не постраждала від діяльності людини, як територія Херсонщини.
Причиною такого стану є трагічний збіг обставин, пов’язаний як із географічними умовами розташування Херсонської області, так і з величезним обсягом господарського втручання у зміни ландшафтів на цій території [2; 3; 11].
Історія Бериславщини часу первісного суспільства

Оленковський М.П. Історія Бериславщини часу первісного суспільства // Нариси з історії Бериславщини. - Херсон-Берислав: Просвіта, 1991. - 48 с.

Оленковський М. Історія Бериславщини часу первісного суспільства // Нариси з історії Бериславщини: Випуск 4. — К.–Херсон–Берислав: Просвіта, 2005. — С. 10-16.

Найдавнішу історію Бериславщини досить погано знають не лише широкі кола мешканців району, а й навіть місцеві історики та краєзнавці. Але у цьому немає чогось особливо дивного. Так вже вийшло, що перші археологічні дослідження, які припадають на кінець XIX - початок ХХ ст., здійснено не професійними вченими-археологами, а аматорами. Потім, до кінця 1940-х років, дослідження практично не проводились. Великі за обсягом та енергійні відкриття археологічних пам'яток та їх великомасштабні розкопки припадають на останні роки 40-х та першу половину 50-х років, до утворення Каховського водосховища. Але й ці дослідження мали досить однобічні наслідки - розкопувались переважно поселення й могильники часів бронзи (II тисячоліття до н.е.) та перших століть нашої ери.

СторінкиКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)