Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Каляка. Збуджені альманахом “Степ”
Анатолій Анастасьєв. Подорожник
Іван Немченко. Світло надії
Сонце на рушнику
Микола Братан. Футбол з парасолькою
Іван Немченко. Шлях на Снігурівку

Донцов Д.І.

«Мойсей» І. Франка

Донцов Д. «Мойсей» І. Франка // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): Літ.-наук. зб.: Вип. 7. — К.–Херсон: Просвіта, 2010. — С. 102-118.

Я говорив про душевну драму Франка та його сучасників. Ми бачили, в яких сумнівах, в якій тривозі душевній кінчав поет життя. Бачили, як розчарувався в космополітичних ідеалах своїх «юних днів, днів весни». Бачили, як розчарувався і в інтелігенції, що його окружала, і почасти навіть в народних масах, в яких бачив стільки залишків душевного рабства. Ті його сумніви досягли свого вершка в поемі «Мойсей», яка водночас є зворотним пунктом його творчости й виходом на нову дорогу.

Будучина його народу тривожить поета, а його сучасне палить соромом і не дає заснути. Питається, звертаючись до свого народу:

Невже тобі лиш не судилось діло,

Щоб виявило сил твоїх безмірність?

Невже задармо стільки серць горіло

До тебе найсвятішою любов’ю?

Персоналії: 
Душевна драма І. Франка і його сучасників

Донцов Д. Душевна драма І. Франка і його сучасників // <a href="/visnyk-tavriyskoyi-fundaciyi-vypusk-6">Вісник Таврійської фундації: Вип. 6</a>. — К.–Херсон: Просвіта, 2009. — С. 115-133.

 

Є, властиво, не один Франко, їх є два. В деяких своїх творах він сам свідчить про роздвоєність його душі, про боротьбу в ній двох Франків (двох Миронів), яка вказує нам на шлях його світоглядової еволюції аж до самої смерти. В кінці цієї еволюції поет поставив хрест над усім, чому поклонявся замолоду, повернувши рішуче з манівців інтернаціоналізму на національний шлях. Правда, за його відворот від інтернаціонального соціялізму, за ті його твори, де він рішуче виступав проти Драгоманова і проти соціялізму, його назвали дурноватим (вар’ятом,, [божевільним]) галицькі радикал-соціялісти з “Громадського Голосу”. В кожнім разі, з властивою їм толеранцією поставили ті твори на індекс у соціялістичній цензурі. Тим не менше цю еволюцію Франко перейшов мужньо і послідовно.

Персоналії: 


Корисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)