Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Братан. Експромти з посмішкою
Анатолій Суганяк. Атом любові
Микола Тимошенко. Мій степосвіт
М.Братан. Парасолька йде по місту
З Україною в серці
Микола Василенко. Уламки імперії
Бериславщина. Рік 1904

Б48

Бериславщина: Рік 1904 / Всеукр. тов-во Просвіта ім. Т.Шевченка; Херсон. обл. орг.; Берислав. рай. орг. - К.-Херсон-Берислав: Просвіта, 2007. - 59 с. - (Нариси з історії Бериславщини. Вип. 8)

Редактор, упорядник: 
2007
ISBN: 
966-8547-77-2
Бериславщина. Рік 1904
(Нариси з історії Бериславщини. Вип. 8)
8-й випуск "Нарисів з історії Бериславщини", започаткований 1999 р. Бериславською районною організацією Всеукраїнського Товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка.

ВІД УПОРЯДНИКА

Читач тримає у руках уже 8-й випуск "Нарисів з історії Бериславщини", започаткований 1999 р. Бериславською районною організацією Всеукраїнського Товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка.

Це число "Нарисів..." безпосередньо торкається далекого 1904 року. Раніше "Просвітою" уже були видані випуски стосовно Бериславщини у 1903 та 1905 роках. У цих випусках зосереджувалися усі кореспонденції тодішньої преси з Берислава та навколишніх сіл, що зараз входять до адміністративних меж Бериславського району. Переважно це кореспонденції єдиного тоді приватного видання Херсонщини - газети "Юґ". У даному числі "Нарисів..." також містяться передруки з іншого видання - офіційних "Хєрсонскіх ґубєрнскіх вєдомостєй".

Вкотре доводиться констатувати, що й після минування понад 100 років, життя пересічних бериславців не набагато змінилося. Проблеми, попри науково-технічні та інші революції та інформаційний прогрес, для більшості залишилися тими ж самими.

Читаючи передруки 1904 р., треба згадати, що тодішнє периферійне життя проходило в умовах розпочатої наприкінці лютого японцями війни, більш відомою Порт-Артуром, Цусімою, крейсером "Варяг" та адміралом Макаровим. На Бериславщині, утім, особливого відлуння російсько-японської війни не помічалося. Хіба що регулярно проводилися молебні "во славу русского воїнства", що програвало битву за битвою та збиралися чималі пожертви на армію й флот. У виданні не друкується абсолютна більшість нескінченних списків офірувальників, які публікувалися у двох названих газетах, оскільки довелося б значно збільшувати обсяг книги малоцікавими матеріалами. Додам лише, що пожертви різних осіб становили й різні суми - від кількох копійок (які, проте, тоді мали геть зовсім іншу вагу аніж зараз) до кількох десятків карбованців. Варто зазначити й те, що до кінця року кількість офірувальників зійшла майже нанівець - вочевидь, викидати гроші на постійні невдачі війська охочих ставало менше.

Упорядник щиро дякує усім причетним до видання брошури - голові райдержадміністрації В.Стеценку, депутатам районної ради та її голові М.Дешку, міському голові О.Шаповалову, начальникам відділів культури і туризму та фінансового райдержадміністрації Л.Полегенко та Є.Юлдашеву, директорові районного історичного музею Т.Солодкій, мешканцям міста Баю В.Г., Клєтухіну В.О., Скринський (Костогриз) К.Ф., Хороводовій Є.Ф., адміністрації загальноосвітньої школи № 1 (директор А.Гейко), голові обласної організації ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка О.Олексюку.

Окрема подяка працівникам краєзнавчого відділу Херсонської наукової обласної універсальної бібліотеки ім. О.Гончара та Державного архіву Херсонської області, без допомоги та сприяння яких жодне з 8-и чисел "Нарисів з історії Бериславщини" було б неможливим.

Усі фотознімки публікуються уперше.

* * * * * *

Примітки: При підготовці здійснено переклад кореспонденцій українською мовою. При цьому я намагався якомога точніше зберегти граматику, пунктуацію, орфографію та стилістику оригінальних текстів, дух часу, колорит обох мов і особливості тодішнього правопису. Хоча вряди-годи зустрічалися слова й вирази, які давно стали архаїзмами у самій російській мові, а в українській відповідників їм немає й поготів. Лише в окремих випадках виправлені явно друкарські похибки.

Ініціали осіб, яких удалося ідентифікувати, також передано українською, в інших випадках збережено російське написання ініціалів.

Деякі скорочення розшифровуються у квадратних дужках, при цьому те, що знаходиться усередині дужок і писане курсивом, додане упорядником.

Сергій Гейко

 

КОРЕСПОНДЕНЦІЇ ГАЗЕТИ "ЮҐ"

4(17) січня:

"У №1652 "Юґа" була поміщена кореспонденція з м.Берислава, у якій автором були вказані потреби прогімназії, яка нині відкрилася, а саме, що одним з суттєвих недоліків її є украй начебто тісне і незручне в усіх відношеннях приміщення, що учениці, кількістю до 100, туляться усього у 4 кімнатах, що двір настільки тісний, що дітям немає де погратися і т.д.; словом, автор кореспондент дав про приміщення прогімназії, яка нині відкрилася геть неправдиві свідчення; а тому для відновлення істини, з одного боку, і для ознайомлення батьків учнів, з іншого, вважаю своїм обов'язком повідомити наступне. Училище розташоване в одному з найбільших будинків м.Берислава, що має не чотири кімнати, як пише кореспондент, а тринадцять, з яких вісім кімнат відведені для учнів; з кількості їх 5 для класів, одна зала для ігор, одна кімната для сніданків і одна для вбиральні. 5 класних кімнат, згідно медичного свідоцтва, наданому освітньому начальству, можуть уміщати 136 учнів, тоді як у теперішній час їх 90. Класні кімнати, дійсно, не великі, але ж і кількість учениць у кожному з них незначна, і, згідно медичного свідоцтва, кожен з класів може умістити набагато більшу кількість учениць, які там є. Автор зазначеної кореспонденції, говорячи, що учні туляться у 4-х кімнатах, нічого не сказав про те, що для учениць відводиться простора зала та інші кімнати, у яких діти проводять час на перервах. Будинок училища, загалом, настільки великий, що у ньому може без шкоди для здоров'я поміститися не 90 людей, як нині, а удвічі більше, тим паче, що приміщення, яке зараз займається, багате світлом і повернуте вікнами на східний та південний боки. Стосовно училищного подвір'я, де буцімто ніде навіть погратися дітям, то воно, маючи у ширину 8, а у довжину 27 саж., рахую, цілком задовольняє своєму призначенню. Попри повідомлення автора кореспонденції, на цьому подвір'ї за гарної погоди, постійно улаштовуються ігри, і, отже, не може бути й мови про те, що дітям ніде погратися. Одно слово, із зазначеної кореспонденції видно, що автор був, мабуть, уведений кимось в оману.

Фундаторка училища М.Парамонова"

 

6(19) січня:

"Качкарівка,
сел. Херсонської губернії.
Ялинка. Спектакль.

27 грудня у приміщенні чайної попечительства про народну тверезість, завдяки енергійним старанням завідувача чайної Р.Кобилки, на кошти комітету попечительства, для учнів була влаштована ялинка. Ялинка було рознаряджена вельми строкато, діти з невимовним задоволенням проводили вечір свята. Під керівництвом учительки земської школи М.Каменської, учні дуже жваво читали вірші. Дітям були роздані книжки, ласощі та іграшки з ялинки. Свято це у нас влаштоване уперше.

У чайній також задумано влаштувати любительський спектакль на користь чайної. Про дозвіл спектаклю надіслане прохання начальству".

 

"Лист до редакції.

В.[ельмишановні] п.[анове], п.[анове] редактори!

З приводу кореспонденції з Берислава від 31 грудня 1903 р. про "непорядки у бібліотеці" дирекція бериславської громадської бібліотеки уклінно просить вас надрукувати наступне:

Попри думки автора, бібліотека розташовується не "у просторому, світлому та затишному приміщенні", а у тісній, низькій й украй незатишній кімнаті, переповненій шкапами з книгами; у цій кімнаті відбувається обмін та видача книг, тут за столами і читають газети та журнали. Про тісняву й незручності цього приміщення вже понад десять років тому дирекцією було заявлено міському громадському управлінню (бібліотека розташовується у міському будинку), але воно лишилося глухим до цієї нагальної потреби громадської бібліотеки. Між тим бібліотека з року у рік збагачувалася хоч потроху книжним майном, яке буквально нікуди було дівати, оскільки давним-давно уже усі стіни та простінки цієї кімнати були зайняті шкапами з книгами; довелося книги у 2 і 3 ряди укладати на полицях і буквально начиняти ними усі проміжки у шкапах, бо для нового шкапа геть немає місця. Унаслідок цього вийшло те, що для бібліотекарки дійсно не легко відшукати книгу, яку вимагають, особливо якщо вона лежить у задніх рядах. Наш обиватель знає, що ці незручності, ця тіснява відбувається не з вини дирекції, і тому мимохіть мириться з цим, задоволений уже й тим, що у такому закутковому містечку є якась можливість мати нову книгу, журнали і газету. Можливо, що наша бідна коштами бібліотека не настільки ще багата книжковим надбанням, аби задовольнити усі вимоги, що їй висувають у цьому відношенні, але щоб бібліотека відмовляла своїм абонентам у користуванні тими книжками, котрі вже знаходяться у наявності, - це зовсім не в'яжеться з тими просвітницькими завданнями, для яких заснована бібліотека і якими просякнуті усі члени і дирекція бібліотеки, - і тому твердження автора кореспонденції: "яку-б ви не вимагали книгу, ви отримуєте відповідь, що її немає"... дирекція вважає плодом [далі текст ушкоджено] захоплення. Точнісінько так само автор дещо ухиляється від істини, дорікаючи дирекції з приводу невизначеності годин відкриття бібліотеки: ці години точно зазначені у правилах, що випрацювані дирекцією вже багато років тому, і за виконанням їх строго слідкує один з членів дирекції бібліотеки. Що ж стосується думки автора кореспонденції, що свіжих газет на столах немає, бо їх забрали для прочитання до себе додому особи, що близько стоять до бібліотеки", то вона цілком неправдива, як у цьому переконалася після ретельної перевірки дирекція бібліотеки. Не вірно й твердження автора у тому, що "бібліотека у коштах не утруднена". Навпаки: вельми навіть утруднена, утруднена настільки, що не має можливості завести власне пристойне приміщення, яке цілком відповідає своєму високому призначенню, і вимушена саме у силу своєї бідності тулитися у якості приживалки при міській управі, поряд з канцелярією пристава і казармою пожежних... хіба не бідність!

Прийміть запевнення у цілковитій повазі,

Члени дирекції бериславської громадської бібліотеки: В.Парамонов, свящ. М.Турчановський, Антоновський, А.Живодар, Мих. [ушкодження тексту].

12 січня 1904".

 

20 січня (2 лютого):

Іван Львович Ульянов

після тривалої і важкої хвороби волею Божою тихо помер 18 січня о 10 г. вечора, про що дружина й діти з глибоким сумом сповіщають рідних та знайомих. Панахида об 11 г. ранку. Винесення тіла до церкви Святого Духа, що на Привозі, о 4 г. дня 20 січня. Відспівування у середу 21 січня. Після відспівування тіло буде перевезене для поховання у маєток Червоний Бургун".

 

21 січня (3 лютого):

"Учора, о 4 годині після полудня відбулося винесення тіла померлого члена херсонської повітової земської управи І.Л.Ульянова з його квартири у Свято-Духівську привозну церкву. Сьогодні у зазначеній церкві буде здійснено відспівування і потім для поховання тіло буде перевезене у маєток небіжчика Червоний Бургун, Херсонського повіту".

 

"Народні дитячі розваги.

Місцева молода інтелігенція, переважно учителі й учительки, поставивши за благу мету внести аби якесь пожвавлення і різноманітність у монотонне життя місцевої громади, влаштували кілька любительських спектаклів, які дали окрім задоволення (особливо у малоруських п'єсах) ще й матеріальне сприяння громадській бібліотеці і товариству допомоги бідним. Враховуючи, що ці два заклади мають просвітницьку мету (товариство допомоги бідним почало з минулого року постачати своїх клієнтів не лише хлібом, але й духовною поживою у вигляді громадських і зрозумілих книжечок), можна сказати, що наша учительська молодь навіть коли звеселяється й танцює і тоді не припиняє бути учителем народу. - Для учнів також були влаштовані розваги майже в усіх школах (сумне виключення являють забалківське училище і жіноче поч.[аткове] уч.[илище], почесні попечителі котрих видно призабули про обов'язок свій перед "малими цими"). Ялинки супроводжувалися співами, декламуванням, зображенням байок в особах. Дітям роздавалися ласощі та книжечки. Приємно було бачити радість нерозпещених розвагами дітей та їх батьків, які із захопленням слухали при цьому музику грамофона. Звичайно, цим дітям довелося-б позаздрити, аби вони бачили, як розкішно було обставлене дитяче свято у приватній прогімназії М.Д.Парамонової, де декламували не лише російською, але й французькою, де бучне пригощання чекало не лише учнів, а й їх батьків та почесних гостей, де були чутні звуки роялю і навіть був запрошений оркестр для танців дітей. Але... бідність не порок. Дяка почесним попечителям міського, парафіяльного й живодарівського училищ і за те, що вони бодай малу долю радощів внесли у життя довірених їм училищ,- інші попеч.[ителі] і цього не зробили".

 

22 січня (4 лютого):

"Б Е Р И С Л А В.

Діяльність банку. Танцовальний вечір.

16-го січня наш міський банк святкував річницю свого існування. На торжестві були присутні усі заправили банку і запрошені гості. Присутніх ознайомили з діяльністю банку за 1903 р., що виявилася в одних лише вкладах на поточний рахунок у сумі 144, 411 крб. 45 коп., а загалом, рух сум банку завершився чистим прибутком у сумі 392 крб. 36 коп. З огляду на таку успішну діяльність банку день річниці був відсвяткований вельми весело: як водиться, був відслужений молебень, а затим присутнім була запропонована закуска з питвом; пішли тости, промови, знову тости і промови, пили за усіх присутніх і відсутніх осіб, усі були прихилені і у захопленні, та раптом стався скандал, що потьмарив загальну веселість: конфлікт, і вельми різкий, стався між пп. К. і Д. Після взаємних вітань люб'язностями не дуже делікатних властивостей п-н Д., порахував себе ображеним і змушений був піти додому, і справедливість вимагає сказати, що нічого більш розумного п-н Д. не міг вигадати, оскільки його суперник надзвичайно фізично розвинутий пан і загострювати з ним стосунки дещо незручно.

У суботу, 17 січня, у залі т-ва тверезості відбувся танцовальний вечір з продажем конфетті, серпантину і летючою поштою. Вечір цей притягнув величезну публіку, гості з'їхалися з Каховки, звеселялися і танцювали до ранку. У матеріальному відношенні вечір також виявився дуже вдалим".

 

27 січня (9 лютого):

"Буйство на базарі і образа посадових осіб.

17 вересня 1903 року сел.[янин] Олексій Шуліченко на базарі у с. Тягинці у п'яному вигляді буйствував. Були післані обхідні угамувати розбишаку і заперти до холодної аж до протверезіння. Коли його брали, він каменем одному обхідному розбив голову, іншого палицею ударив по обличчю, третього укусив за палець, старшину Хоменка звалив на землю і відірвав з нього посадовий знак, причому вилаяв його і поліційного урядника. З огляду на це Олексій Шуліченко був відданий до суду херсонського окружного суду за образу посадових осіб при виконанні ними службових обов'язків. 24 січня справа ця розбиралася другим відділенням херсонського окружного суду. Обвинувачений визнав себе винним і прохав суворо його не карати. Образу ж дією старшини і зривання з нього посадового знаку заперечував. Свідчення підтвердили обставини справи, за виключенням останнього. Тов.[ариш] прок.[урора] П.І.Долотін підтримав обвинувачення у межах обвинувального акту. Суд ухвалив Олексія Шуліченка піддати арешту на три тижні, в образі ж дією старшини Хоменка виправдати".

 

28 січня (10 лютого):

"СУДОВА ХРОНІКА
Херсонський окружний суд.

Образа у волосному суді.

Під час розгляду справи у тягинському волосному суді про крадіжку прислугою у місцевого псаломщика Дмитра Россікова речей, п. Россіков просив допитати з його боку свідків, у чому йому головуючий суду Слєпич відмовив, назвавши його п'яним. Россіков так само не лишився у боргу і сказав на адресу голови суду: "ти сам п'яний, а робиш мене п'яним; мене обікрали, а суд захищає злодіїв". За цю явну неповагу до суду і його представників під час розгляду справи, Россіков притягнутий був до суду херсонського окружного суду. Справа ця розглядалася 24 січня 2-м відділенням херсонського окружного суду. Обвинувачений винним себе не визнав. Допитані свідки підтвердили усі обставини справи. Тов. прок. П.І.Долотін підтримував обвинувачення у межах обвинувального акту. Захисник обвинуваченого присяж.[ний] пов.[ірений] А.А.Гржибовський просив про полегкість з причин того, що його клієнт був викликаний на образу образою його Слєпичем. Суд ухвалив псаломщика Д.Россікова піддати арешту при тюрмі на п'ять днів".

 

29 січня (11 лютого):

"БЕРИСЛАВ.
Немає челяді. Клопи у лікарні.

У нашому маленькому місті й маленьким явищам щоденного, сіренького життя доводиться грати іноді доволі прикметну роль. Одним з таких явищ життя є нині питання про прислугу, котру у нас вельми важко знайти, і ще важче утримати у себе. Останнє - практично немислимо. Стосовно служниць, за останній час навіть прислів'я існує: вередливіше наймички! Дійсно, вимоги її дійшли по своїй новизні та оригінальності крайніх меж.

У міській лікарні також не тримаються служниці: більше 3 днів не живе, але вже з іншої причини. Клопи здолали! Як-же у такому разі хворим лежати тут?"

 

13(26) лютого:

"БЕРИСЛАВ.
Патріотична маніфестація і благодійний спектакль.

Патріотичний настрій охопив і нашу громаду: у суботу на користь Червоного Хреста був улаштований маскарад і патріотична демонстрація учнів; у неділю увечері демонстрація була повторена. Того-ж вечора на користь поранених воїнів був улаштований спектакль трупою любителів. Збори усюди повні, щедрість незвичайна. Та особливо багато очікується (понад 250 крб.) від спектаклю, який не матиме жодних витрат, узятих на себе улаштовувачем його п.[аном] приставом. Перед спектаклем було виконано народний гімн оркестром та хором, при чому на сцені було вдало декоровано військово-морськими прапорами портрет Государя Імператора. Маскарад удався на славу і у кількісному (біля 100 масок) і у якісному відношенні (були навіть так звані "ідейні" маски й костюми). Рівно десяток років тому ми ледве могли нарахувати у маскараді 10 масок, а зараз їх уже до ста. Бути може у деякій відповідності з цим "прогресом" перебувають і наступні цифри: із звіту громадської бібліотеки видно, що 10 років тому число абонентів було майже у 2 з половиною рази більше, ніж зараз".

 

14(27) лютого:

"ЛЬВОВЕ,
євр.[ейська] кол.[онія] Херсонськ. повіту.
Молебень і пожертва.

8 лютого у місцевій синагозі, за великої кількості народу з колонії і села Червоно-Бургуна відправлено молебень про дорогоцінне здоров'я Їх Імператорських Величностей і про дарування перемоги російським військам над ворогом. Об'єднаний хор двох синагог проспівав народний гімн, потім були прочитані молитви за Царя і відповідні псалми. Після закінчення молебню народ пішов до будинку училища, де суголосний учнівський хор проспівав "Боже, Царя храни" під звуки музики. Місцевий шкільний учитель виголосив промову. Того само дня було складено приговор про відрахування на користь поранених з мирських сум 10 тисяч крб.".

 

"НОВО-БЕРИСЛАВ,
колонія Херсонського повіту.
Молебень і пожертви.

7 цього лютого у місцевій синагозі було прочитано Височайший маніфест, після чого був відслужений молебень про послання перемоги російському воїнству. Хором учнів місцевої школи було проспівано кілька разів "Боже, Царя храни" та "Многі лєта". Увечері того само дня громада у повному складі зібралася до сільського приказу й ухвалила: офірувати з громадськ. сум 30 крб. на користь поранених воїнів та їх сімейств. Гроші передані п.приставу міста Берислава для передання за належністю".

 

17 лютого (1 березня):

НОВО-БЕРИСЛАВ,
євр. колонія Херсон. повіту.
Велика пожертва на війну.

10 лютого громада нашої колонії, за прикладом інших єврейських колоній Херсонської губернії, склала приговор, яким клопоче перед колоніальним начальством про відрахування з капіталу мирських сум євр. землер. кол. Хер. губер. 10000 крб. на користь поранених та скалічених воїнів. Надіслана телеграма з висловлюванням вірнопідданих почуттів колоністів".

 

19 лютого (3 березня):

СТАРОШВЕДСЬКА,
нім.[ецька] колонія Херсонського повіту.
Відгуки війни.

11-го лютого на сходці у кол. Старошведській, Херсонського повіту, було прочитано Височайший маніфест, після чого поселяни одностайно ухвалили офірувати 100 крб. на потреби поранених російських воїнів. У сільському управлінні відкрито підписку пожертв на користь Червоного Хреста".

 

21 лютого (5 березня):

"Управління внутрішніх водних шляхів та шосейних доріг не знайшло можливим задовольнити клопотання п.херсонського губернатора щодо відкриття пристаней Берислава, Херсона, Миколаєва, Очакова та Одеси для навантажування та вивантажування тварин з допущенням прогону худоби по відповідним шосейним дорогам, визнаючи що гурти, проходячи казенними шосе, будуть витоптувати узбочини і псувати вирви, які влаштовуються для стікання води, що окрім інших незручностей збільшить витрати по ремонту шосе".

 

"КАЧКАРІВКА,
с. Херсонського повіту.
Клопотання селян. Спектакль.

Останні адміністративні розпорядження відносно євреїв вказують поворот на користь того погляду, що євреї для сільсько-господарського життя країни є вельми корисним елементом. Про це прямо висловлюються окремі громади, земства, дуже недавно і п.[ан] таврійський губернатор. Як наслідок такого повороту є перелік 101 села, де євреям дозволено жити і, якнайпереконливіший доказ користі такого заходу, через найкоротший час додатковий перелік з 57 сіл. Ці заходи вочевидь викликані категоричною вимогою самого життя і мають під собою тверде підґрунтя. Дійсно, статистичними даними доведено економічне зубожіння центрального села, саме того села яке геть вільне від єврейського елементу. Не маючи можливості швидкого збуту своїх продуктів за відповідними цінами, це село чимало терпить від нестачі дрібного кредиту і втрапляє до лап найжорстокіших куркулів-мироїдів. Але наше завдання, звісно не у тому, аби розібрати це питання взагалі, а виключно настільки, наскільки воно стосується місцевих потреб. У нашому селі завдяки лише тимчасовій присутності хлібних торговців євреїв, місцева промисловість за короткий час зробила великі успіхи, і благоустрій селян порівняно покращився. Селяни, самі усвідомлюючи користь, що приносить їм єврейський комерційний люд, клопотали про перейменування села у містечко. Та тут на сцену явилося питання про відрізання 300 десятин землі для потреб містечка, і питання це так і лишилося відкритим, бо хоча село й володіє понад 4 тис. дес. надільної землі й окрім того користується 1700 дес. державної, але знайшлися "баламути", котрі устигли відстояти ці 300 десятин землі на шкоду громаді. Тепер же, коли питання може бути вирішене без перейменування у містечко і без нещасних 300 дес., необхідно було-б, на нашу думку, негайно увійти куди треба з відповідним клопотанням.

Одноманітність нашого життя останнім часом дещо змінив утворений малоруський гурток любителів. Ставили два рази на користь чайної "Наталку Полтавку". Про гру зазвичай говорити не варто. Важливо те, що для комітету було зібрано понад 60 карбованців. Бажано було-б, аби ці гроші пішли на передплату корисних для селянства книжок і на організацію читань хоч-з гігієни та загалом повідомлення корисних знань щодо користі і значення медицини. Може-таки цим шляхом удалося б відволікти народ від знахарів і, разом з тим, зменшилася б воістину вражаюча тут смертність".

 

24 лютого (8 березня):

"На посилення російського військового флоту надійшли до начальника Херсонського торговельного порту Н.Ф.Ісакова наступні пожертви:... від моряків м. Берислава - 50 крб. ...".

 

"ПОЖЕРТВИ НА ВІЙНУ
по губернії

Нам повідомляють про наступні факти: ...

- Качкарівський волосний сход офірував на потреби війни 178 крб. 24 коп., з яких 50 крб. на користь Червоного Хреста, 50 крб. на посилення російського флоту і решту на користь сімейств убитих і поранених. Повідомлення про пожертви, іноді доволі значні, отримуються з сусідніх сіл: Дудчино, Мелового та інш.".

 

"БЕРИСЛАВ.
Наші справи-справушки.

Днями відбулися загальні збори членів місцевого благодійного товариства, на розгляд яких був наданий звіт за 1903 р. і кошторис на 1904 р. Із статей звіту видно, що товариство, окрім матеріальної допомоги грошима, сиротам, калікам, учням, погорільцям, хворим та інш., звертає увагу і на духовні потреби населення, з якою метою було придбано на 50 крб. різних загальнокорисних брошур з сільського господарства, садівництва, городництва, гігієни, а також духовного, історичного і белетристичного змісту (переважно видання Зб. "Благодійного Товариства). При обговоренні кошторису на 1904 р. велике утруднення викликало вирішення питання про те, як отримати від міської управи недоїмки з сум, що асигнуються думою на бідних, що досягла 386 крб. (за 1901 і 1902 роки). Представник міського управління заявив, що він і половини цих грошей не зможе видати товариству допомоги бідним, а тому довелося урізати на відповідну суму і проекти кошторису, баланс якого зведений до суми 1135 крб. При цьому зборами було прийнято дві доповіді члена т-ва п.Живодара: 1) про зуболікарську допомогу учням і 2) про підгодовування найбідніших учнів народних училищ. На те й друге асигновані кошторисом деякі суми. Звертає мимовільну увагу мізерна кількість членів цього симпатичного товариства: їх заледве набралося три десятка; причому більшість становлять не місцеві корінні мешканці, а прийшле інтелігентське чиновництво. Прекрасна стать має лишень чотирьох представниць у цьому товаристві, силою речей здавалося призначеному для виключної діяльності дам... Зібрання одностайно ухвалило висловити подяку великим офірувачкам: п-ні О.Д.Пуголовко (200 крб.), І.Д.Єльфімовій (50 крб.), Д.М.Шевалди (25 крб.), Ф.А.Санжаровській (25 крб.), Л.П.Лінницькій (15 крб.), і п. С.В.Дремлюзі за збір пожертв у гуртку т-ва (47 крб.). Членам правління та ревізійної комісії також виказана зборами вдячність. Побажаємо місцевому благодійному товариству пробудити симпатії до себе можливо більшої кількості "рук, що дають і не бідніють".

 

25 лютого (9 березня):

"До попечительства Херсонської громади сестер милосердя Червоного Хреста, надійшли наступні пожертви на сформування місцевою громадою рухомого лазарету з лікарським загоном для відправлення на театр бойових дій:... від І.І.Короля, зібраних у с.Качкарівці 25 крб..."

 

28 лютого (12 березня):

"На спорудження флоту та інш. потреби військового часу за підписними листами до предводителя дворянства Херсонськ. повіту надійшло: від мешканців с.Дрімайлівки 23 крб. 10 коп., від мешканців колонії Клостердорф 16 крб. 25 к., колонії Мюльґаузендорф 60 крб. 15 к..."

 

29 лютого (13 березня):

"До контори газети "Юґ" по 28 лютого включно надійшло пожертв на Червоний Хрест: від поселян с.Старошведського 7 крб., від п. Романа Кобилки, зібрані любителями драматичного мистецтва у с. Качкарівці 15 крб., Ів. Іпп. Короля, зібрані у с. Качкарівці - 25 крб..."

 

2(15) березня:

"З єврейської колонії Львове, Хер. губ., багато сімей унаслідок малоземелля збираються виїхати до Арґентини за допомогою "євр.[ейського] колоніз.[аційного] т-[оварист]ва", що обіцяє по 100 дес. на кожну сім'ю".

 

4(17) березня:

"Берислав. У приміщенні думських засідань перед відкриттям лютневої сесії, у присутності гласних та службовців у міській управі та банку, був відслужений молебень про послання російській армії і флоту перемоги на Далекому Сході; затим ухвалено було офірувати з більш ніж мізерних міських коштів на посилення флоту 300 крб. і звернутися до Государя Імператора з висловленням тих почуттів, котрими тепер охоплена уся Росія".

 

5(18) березня:

"БЕРИСЛАВ.
Збагачення бібліотеки.

Наша громадська бібліотека днями збагатилася капітальними науковими творами таких першокласних європейських учених, як Моммзен, Грін, Брас, Гіббон і т.п., усього надійшло до бібліотеки 77 томів, на суму біля 200 крб. Усі ці цінні твори свого часу безкорисливо були видані відомим московським купцем - покровителем науки та мистецтва К.Т.Солдатенковим, що лишився другом просвітництва і після своєї смерті: усі його видання він, як відомо, заповів у дарунок бібліотекам та іншим просвітницьким закладам. Завдяки такому просвітньому піклуванню покійного товариша науки і наша бібліотека отримала у дарунок зазначені вище капітальні твори. Високо оцінюючи як цей дарунок, так і заслуги дарувальника перед російським просвітництвом, загальні збори членів бібліотеки ухвалили виділити ці книги у особливий відділ і назвати їх "Солдатенківська бібліотека". Будемо сподіватися, що цей новий цінний внесок до нашої бібліотеки, внесе деяке пожвавлення та цікавість до друкованого слова серед місцевої публіки, яка ще мало звикла до серйозного читання. Адміністрація бібліотеки попіклувалася і про любителів більш легкого читання і придбала твори майже усіх молодих російських письменників-белетристів: Буніна, Скитальця, Андреєва, Чирикова, Вересаєва, Телешова та інш. Між іншим придбані і твори відомого публіциста свящ. Г.Петрова, яким усюди тепер зачитуються "і старий, і малий". Будемо сподіватися, що усе це знесе струмінь свіжого оздоровчого повітря у затхлу атмосферу місцевого життя, занадто вже просякнуту тютюном, картами та винними парами...".

 

27 березня (9 квітня):

"На будівництво флоту та інші потреби військового часу за підписними листами... надійшло... через земського начальника 10 дільниці від сел. Мюльґаузендорф додатково 43 крб. 35 коп.".

 

4(17) квітня:

"Жіноче 4-класне училище (прогімназія)
з курсом прогімназій міністерства народної освіти,
у м. Бериславі
М.Д.ПАРАМОНОВОЇ.

Прийняття документів про улаштування учнів в усі класи - з 10 квітня. Вступні іспити - з 20 травня до 1 червня і з 16 серпня до 1 вересня".

 

7(20) квітня:

"До контори газети "Юґ" надійшли пожертви на Червоний Хрест: від... І.Г.Логвиненка (з Берислава) 1 крб., А.Гропянова (з с.Козацького) 2 крб...".

 

13(26) квітня:

"БЕРИСЛАВ
Не усі задоволені.

Усупереч кореспонденції "Юґа" у № від 8-го березня [помилка; 8 березня газета "Юґ" узагалі не виходила], виявляється, що не усі задоволені підсумками недавно минулих у нас загальних зборів членів бериславського товариства взаємного кредиту. Незадоволені заявляють, що голова зборів М.М.Д-в поводив себе не зовсім коректно. Він вимагав, наприклад, аби члени зборів не сміли обертатися до зібрання обличчям, а до нього... спиною. Члену І.Д.Ш-ру заборонив говорити з тієї причини, що той по простоті душевній ужив не зовсім галантний вислів. Іншому члену, І.Т.Т-ну, пригрозив ледве не насильницьким видаленням із зібрання. Тому багато членів, не бажаючи отримувати такі милі сюрпризи, не піднімали питань, що їх цікавлять. Та й на голову-то, як заявляють багато хто, п. Д-в попав лише з непорозуміння: більшість, обираючи на голову "Михайла Миколайовича", мали на увазі ніяк не п. Д-ва, а зовсім іншого Михайла Миколайовича, а саме М.М.П-ка; але п. Д-в так застережно поспішив зайняти місце голови, що не встигли й охнути, як він уже відкрив засідання".

 

14(27) квітня:

"Лист до редакції.

З приводу кореспонденції з Берислава, надрукованій в "Юґє" 13 цього квітня, що заключає у собі геть перекручені факти, вважаю за необхідне дати наступне пояснення.

1) Загальні збори членів бериславського товариства взаємного кредиту, що відбулися 29 лютого п.[оточного] р.[оку], обрали головуючим "Михайла Миколайовича Давидова", і ні про якогось іншого "М.Н." мови не було.

2) Члену зборів п. Т., що став було спиною до головуючого столу, я нагадав, що за загальноприйнятім правилом усі заяви мають бути звернені до головуючого зборів, після чого п.Т. вже ні разу не порушив цього правила.

3) І.Д. Ш-ра я зупинив зовсім не за-те, що він використав "не зовсім галантний вислів", а виключно після того, як висловлену на засіданні багатьма членами думку з одного питання він гучноголосо назвав "дурницею".

4) Нікому з членів, окремо, я не погрожував видаленням; але з огляду крайнього порушення декотрими з них порядку, попередив збори, що після кількох зауважень вимушений буду видалити з зали засідання осіб, які заважають правильним заняттям.

5) Усі питання, призначені до розгляду, безперешкодно обговорювалися, і я зі свого боку надавав кожному повну можливість висловлюватися, але з дотриманням черги.

М.Давидов"

 

15(28) квітня:

"Пожертви на війну.

Берислав. Місцева єврейська громада одноголосно ухвалила офірувати з коробочних сум тисячу карбованців на потреби Червоного Хреста та інші знадоби у зв'язку з війною. На панахиді за передчасно загиблим адміралом Макаровим та його споборниками, що була відслужена у місцевій синагозі, була присутня маса молільників. Усі крамниці у цей час були зачинені".

 

29 квітня (12 травня):

"- Рабин м.Берислава лікар Р.Г.Говберґ та уповноважений купець М.І.Гінзбурґ подали учора п. начальникові губернії ухвалу єврейської громади м.Берислава про офірування із сум коробочного збору 500 крб. на посилення флоту та 500 крб. на користь поранених. Окрім того, п. губернаторові були вручені 62 крб. 90 к., зібраних за підписним листом серед незаможного люду, який офірував по 50, 20 і 10 к."

 

4(17) травня:

"БЕРИСЛАВ
Міські справи

Вирішення питання про виїзну сесію Херсон. окружн. суду до Берислава як і раніше гальмується нашою міською управою, яка не звикла своєчасно відповідати на запит навіть таких осіб, як товариш голови окружн. суду, котрий уже понад місяць чекає відповіді від нашого голови відносно приміщення для виїзної сесії. Пора б відповісти, якщо не з люб'язності, то за обов'язком служби і в ім'я інтересів місцевого населення, - Місяця півтора тому по місту були розклеєні друковані нагадування управі про те, аби будинковласники обов'язково обсадили з боку вулиць свої будинки акаціями; та на жаль ця обов'язкова ухвала думи, завдяки зашкарублості та некультурності будинковласників, з одного боку, й недбалості осіб, за цим пильнуючих - з іншого, так і лишилася на папері: дурість, як і завше майже у нас, перемогла, й місто як і раніше лишилося без насаджень. Та й бульварні насадження чекає сумна доля, якщо поливання їх буде як і раніше залежати від кількості дощових опадів, а охорона буде полишена завжди п'яному сторожу і благобаченню тих хунгузів, котрі "для розваг" зривають гілки туй, ламають цілі дерева, трощать палісадники та залізну огорожу, потішаючи при цьому слух публіки відбірною лайкою".

 

6(19) травня:

"Призначений намісником Григорієво-Бізюків монастир ієромонах Веніамін представлявся високопреосвященному Іустину, архієпископу херсонському й одеському. Владика благословив нового намісника і надав йому інструкцію для подальшої діяльності".

"У поточному році будуть відкриті лікарсько-продовольчі пункти у Херсонському повіті: у Бериславі... Для завідування... запрошуються студенти старших курсів Новоросійського університету".

"Ветеринарний лікар херсонського губернського земства повідомляє повітовій управі дані про рух чумацької худоби через Бериславський земський худобопригонний тракт у 1903 р. Усього було перегнало 815 штук. Головним чином худоба переганялася з Кременчука, Золотоніського та Чигиринського повітів до Криму".

 

16(29) травня:

"18 травня, на пароплаві р.[осійського] т.[овариства] п.[ароплавства] і т.[оргівлі] "Поспєшний", чудотворний образ Касперівської Божої Матері буде перевезений до Берислава. У Бериславі образ пробуде до 21 травня. Не можна не відзначити люб'язність р.т.п. і т., що надає пароплав для перевезення Образа і пасажирів до Берислава та назад".

 

19 травня (1 червня):

"Бізюків монастир,
Херсонськ. повіту.
Екскурсантки.

О 9 год. вечора 10 травня прибули на пароплаві до Бізюкового монастиря екскурсантки - вихованки одеського єпархіального жіночого училища.

Наступного дня, на свято св. першоучителів слов'янських Кирила та Методія усі екскурсантки з начальницею училища та виховательками були присутніми на літургії, після якої інспектором єпархіального училища сказано було відповідне святу слово. Після закінчення церковної служби гості відвідали монастирське училище і взагалі оглядали монастир. Того-ж дня після обіду екскурсантки попрощалися з монастирем і рушили до пароплава, на якому й відбули до Одеси. Усім начальствуючим та вихованкам училища намісник монастиря ієромонах Веніамін підніс у благословення срібні іконки й на пам'ять про відвідування - опис Бізюкового монастиря; окрім того, о. намісник передав для роздавання вихованкам у дорозі "гостинці" - різного роду солодощі".

 

"БЕРИСЛАВ.
Новини для єврейської громади.

На свято п'ятидесятниці у молитовному будинку, перед вечірньою молитвою рабин передав присутнім висловлену п-ном губернатором подяку місцевому єврейському населенню за ретельне офірування на потреби військового часу, а також і те, що п. губернатор вельми уважно поставився до порушеного рабином клопотання про асигнування з наявного залишку коробочних по м.Бериславу сум необхідної суми для закінчення початого будівництва синагоги, висловивши побажання видати для цієї мети більшу половину наявного залишку, що складає 8300 крб., окрім боргу за херсонською жіночою Маріїнською гімназією у сумі 11000 крб. Єврейське населення міста, яке покірливо очікує закінчення будівництва синагоги уже кілька років і зневірене у можливості колись побачити його закінченим, дещо підбадьорилося у надії, що потрібна для цього сума буде губернським начальником дозволена, і синагога буде, нарешті, закінчена".

 

21 травня (3 червня):

"На бериславському лікувально-продовольчому пункті з 3-го по 15 травня був записаний 551 робітник. Найбільше число їх (375) прибуло з Полтавської губ. Ціни на робочі руки стоять дуже високі. Пояснюється це насамперед ряснотою дощів, а головний чином тим, що, у порівнянні з минулими роками, сільських робітників нині прибуло значно менше..."

 

22 травня (4 червня):

"Учора на пароплаві р.[осійського] т.[овариства] привезена до Херсона з Берислава Касперівська Чудотворна ікона Божої Матері..."

 

25 травня (7 червня):

"БЕРИСЛАВ.
До питання про місце травневого ярмарку.

Бериславці цього року готувалися відсвяткувати 3-и річний ювілей травневого ярмарку і розраховували на великий успіх його порівняно з минулими р.[оками] завдяки новому місцю, котре планувалося відвести для ярмарку на площі серед зерно-торговельних комор. На жаль надії бериславців не справдилися, оскільки бериславський міський голова, визнав геть зайвим рахуватися з думкою більшості гласних думи, і мешканці Берислава та його околиць не були оповіщені про перенесення ярмарку на нове місце".

 

28 травня (10 червня):

"Минулого року у Херсонському повіті були влаштовані ясла притулки у... с. Тягинці. Судячи із звітів завідувачів яслами-притулками, останні стають серед селян усе більш і більш популярними. Селяни потихеньку переконуються у доцільності цих притулків і вельми охоче віддають туди своїх малюків під час жнив... У с. Тягинці ясла діяли 28 днів, з 15 червня до 12 липня, обслуговуючи 85 дітей. Відвідувань денних було 1468, ночували 1352 рази. Видатки 154 крб. 97 коп. Пожертв було 1 крб. 76 коп. ...".

 

"БЕРИСЛАВ. Телефон. Кривава драма. Дощі.

З головного поштово-телеграфного управління на ім'я начальника місцевої поштово-телеграфної контори надійшов запит про доцільність проведення телефонного сполучення між Бериславом та Каховкою, а також про те, наскільки місцеві комерсанти можуть оплачувати це нововведення. Між іншим, плата за розмову по телефону між Бериславом і Каховкою передбачається у 30 коп. за кожні 3 хвилини. Треба думати, що у Бериславі й Каховці знайдеться не мало охочих й у близькому майбутньому намічений телефон буде проведений.

Минулого тижня у місцевих міських плавнях розігралася кривава драма: плавні бериславські орендуються нашими міщанами, і коли туди з'явилися кілька міщан-орендарів, то вони там застали господарюючих біля 14 мало-каховських селян, котрі косили траву і збирали дрова. Між міщанами і селянами зав'язалась бійка і малокаховські селяни узялися за свої коси. У підсумку виявилися скаліченими батько й син Васильченки. Перший 60-ти-річний старий виявився небезпечно поранений, і, як говорять, немає ніяких надій на його видужання. А син його отримав також кілька небезпечних для життя ран. Судові власті зайнялися провадженням дізнання.

Рясні дощі за травень місяць сильно оживили землеробів і хліборобів і посилили надії на урожай".

 

29 травня (11 червня):

БЕРИСЛАВ. Акт у прогімназії.

23 травня у приміщенні приватної прогімназії М.Д.Парамонової відбулося торжество з нагоди закінчення першого навчального року. У звітному році функціонувало 5 класів: 2 підготовчих і 3 перших основних, у яких навчалося 70 учениць, у середньому по 14 на клас (ці цифри між іншим показують, якими безпідставними були нападки на тісняву приміщення). Викладачів разом з начальницею було 9. Не дивлячись на великі витрати на заведення і облаштування справи, начальниця не скупилася на кошти, запрошуючи кращих викладачів і викладачок (усі медалістки, а француженка, викладачка французької мови, має атестат про закінчення академії у Безансоні). З метою відразу-ж поставити справу на широку ногу, було запроваджено викладання і таких необов'язкових, але таких що мають важливе виховне і практичне значення предметів, як співи, музика, малювання і рукоділля, для чого були запрошені фахівці-викладачі. Оскільки на німецьку мову записалася лише 1 учениця, то, замість нім. мови було запроваджено 4 уроки на тиждень практичних занять на французькій мові. Такими розкошами здається ніде не балують, особливо коли узяти до уваги бідність коштів завдяки невеликій поки кількості учениць (з 70 учен.[иць] 10 відс.[отків] найбідніших учениць користуються навчанням за знижену плату). Не дивно, що завдяки гарній постановці справи відсоток невстигаючих на кінець навчального року дійшов до нуля. Матеріальний бік справи виявляється у наступних цифрах: прибуток від плати за навчання - 4915 крб., видатки: утримання особового складу викладачів 3400 крб., квартира й утримання 1219 крб. 88 коп. Залишок складає 295 крб. 12 коп. Та коли узяти до уваги, що на починання одноразово витрачений капітал у сумі 2.203 крб. 50 коп., то скромного залишку заледве вистачить на погашення відсот. по цьому капіталу. Для першого року, утім, і це вельми добре. З наступного року відкриється 4-й клас, і буде порушено клопотання про перетворення училища в урядову прогімназію. Побажаємо цьому доброму починанню подальшого успіху і процвітання".

 

30 травня (12 червня):

"ПРАВЛІННЯ БЕСАРАБСЬКО-ТАВРІЙСЬКОГО ЗЕМЕЛЬНОГО БАНКУ, згідно §21 статуту банку, оголошує, що за невнесення міськими позичальниками в установлені терміни піврічних платежів 30 червня 1903 року будуть продаватися ТРЕТЬОГО ЧЕРВНЯ 1904 РОКУ, з 3 годин дня, з прилюдних торгів у приміщенні банку в Одесі, по Херсонській вулиці, у власному будинку, № 23, нижчезазначене міське нерухоме майно...

... У Бериславі.

Померлої дружини бериславського міщанина Нехами Зеліківни Айзеншток, будинок 2 частини, 2 кварт., на розі Катеринославської та Поліцейської вул., під № 550-138, а по оклад. книз. під № 550. Землі 600 кв. саж. по заст. посвід. Позика 7000 крб., кап. б. 6186 крб. 83 коп., пільг. пл. 252 крб. 22 коп., нер. 486 крб. 42 коп.

Дружини потомственого почесного громадянина Тетяни (Хани-Тауби) Мойсеївни Городецької, будинок по Олександрівській вул, 86 кв. Землі по заст. посв. у довжину 25 саж. й у ширину 14 саж., а по плану 334, 1 кв. саж. Позика 300 крб., кап. б. 2269 крб. 04 коп. пільг. пл. 129 крб. 50 коп., нер. 171 крб. 99 коп.

Померлого бериславського міщ. Деомида Петровича Чепурного, будинок на розі Нижньої Бериславської і Торгової вул., по книз. міськ. управи № 687. Землі по заст. посв. по Нижній Бериславській вул. 10 саж. 2 арш., по Торговій вул. 10 саж. 1 арш. 11 верш., від будинку Живодера 20 саж., від будинку Павлюченка 11 саж. 1 арш. Позика 1300 крб., кап. б. 983 крб. 24 коп., пільг. пл. 56 крб. 11 коп., нер. 153 крб. 94 коп."

 

4(17) червня:

"Повітове земське зібрання.
Засідання 31 травня.

...Засідання відновилося о 8 год. вечора.

...Відхилено клопотання паропл.[aвних] власн.[иків] п.Шевалди, Коваленка і Спозіто про улаштування ще одного з'їзду на спуску у с. Качкарівці..."

 

6(19) червня:

"Останніми виборчими зборами повітового земства були обрані членами повітового з військової повинності присутствія:... по м. Бериславу А.П.Писарев та П.С.Ерделі".

 

10(23) червня:

"Бериславська міська управа запитала херсонську: яка допомога передбачена нею для виплати сімействам запасних нижніх чинів на випадок призову їх на дійсну службу, у чому буде полягати ця допомога, а також розмір її для кожного члена сім'ї - дорослого та малолітнього".

 

19 червня (2 липня):

"У найм молотарка

ПАРОВА нова. Спитати на першій від Херсона Дніпровській пристані Дрімайлівці, у місцевій економії.

Пошта Тягинка".

 

1(14) липня:

"Кількість населення у Херсонському повіті зараз визначається приблизно наступними цифрами:... у м. Херсоні 74.535 осіб (37114 ч. і 37421 ж.), у м. Миколаєві 103.970 осіб (58001 ч. і 49.969 ж.) та у м. Бериславі 14.030 осіб (6710 ч. і 7320 ж.)".

 

2(15) липня:

"БЕРИСЛАВ. До питання міського благоустрою.

Не дивлячись на те, що наше місто знаходиться на березі чудової річки, купатися у нас немає можливості, якщо ви не володієте засобами і часом, аби на човні відправитися на острови; причина - повна відсутність аби якоїсь купальні, ані приватної, ані громадської. Про це варто було б подумати батькам міста, бодай з метою попередження нещасних випадків, з дітьми (днями потонула 13-річна дівчинка, утрапивши у кручу), якщо вже інтереси народного здоров'я не дорогі нашим "таточкам". Життя, утім, випередило турботи татоньків і вирішило це питання по своєму: місточок, влаштований містом для того, щоб водовози брали в ньому чисту воду, перетворений обивателем в імпровізовану купальню і за одно вже у пральню; тут само на вільному повітрі і просушується "білизна" (коли лише можна її так назвати, бодай і з лапками) прийшлими робітниками. Уся ця процедура відбувається саме навпроти міського бульвару, пожвавлюючи пейзаж і радуючи око любителів "живих картин". І обивателю приємно: усе-ж міст приносить бодай якусь користь. Але яка користь обивателю від бульварного водогону, коли бульвар ніколи улітку не поливається, коли дерева від цього гинуть, а на доріжках стоїть пил неймовірний?! Для чого місто витрачає гроші на цю статтю, якщо кожне літо машина і насос вічно ремонтуються, а обиватель навіть і на бульварі примушений ковтати й без того набридлий йому пил. Не завадило-б міській управі уважніше ставитися до інтересів населення. Минулої суботи і неділі херсонський міський оркестр (духовий) під управлінням Н.Х.Векслера доставив своєю грою на нашому бульварі щире задоволення. Честь херсонському міськ. управлінню, що воно так вдало сформувало оркестр і, додамо, так недорого для міської каси".

 

11(24) липня:

"ПИВНІЙ
А.І.ВЕДМЕДЯ

у м. Бериславі
у власн. будинку, по Катеринославській вул. дозволена торгівля у неділю та святкові дні і напередодні цих днів до 10 год. вечора".

 

"НОВО-БЕРИСЛАВ, колонія Херс. п. Пожежі.

З настанням літа у нас у колонії наступає період пожеж. Не устигли ми забути про дві пожежі, що були місяця два тому назад, як учора спалахнула нова пожежа. Згоріли: будинок до цурки, кінь, і увесь майже домашній скарб. Недбале ставлення колоністів до лиха свого ближнього і найпримітивніші засоби боротьби з вогнем, які застосовуються у нас, примушують нас нагадати, кому треба можна за невеликі кошти придбати приказу коня і кілька діжок для води (брандспойт, правду сказати, у нас є). Варто лише забажати "власть імущим" нашої колонії, як засоби на усе це необхідне знайдуться".

 

27 липня (9 серпня):

"Учора прибув до Херсона і сьогодні виїздить до свого маєтку Козацьке московський губернський предводитель дворянства кн. П.М.Трубецький".

 

3(16) серпня:

"БЕРИСЛАВ. Порядки на продовольчому пункті.

Лікувально-продовольчий пункт у м. Бериславі являє собою кам'яний навіс, критий черепицею. Ані підлоги, ані стелі у бараку немає і робітникам доводиться валятися на голій пильній землі. В амбулаторії та кухні усі речі й меблі щоденно покриваються товстим шаром пилу, що просочується крізь дах. Робітники воліють спати на площі просто неба, а в дощову чи холодну погоду туляться під млинами, яких на площі вельми багато. Під навісом же більше 30-40 осіб поміститися не може. Не менш важливою незручністю треба вважати також розташування пункту далеко від базару. Робітники, що проходять через м. Берислав, не заходять на пункт, а декотрі з них навіть не знають про існування пункту, і реєстрацію робітників довелося вести на базарах, на пристані і побіля мосту. Усього було зареєстровано 1,328 людей. До херсонського ярмарку, м.Берислав слугував лише прохідним пунктом, а після ярмарку сюди повертаються усі робітники, не найняті на інших базарах або ж які пішли від своїх хазяїв. Чимало з останніх робітників розповідають, що декотрі поміщики умисно занижували ціни або давали погані харчі, аби примусити робітника відмовитися від умов найму".

 

5(18) серпня:

"Що посієш, те збереш"

Насіннєве господарство Є.М.Пономаренка у Бериславі.

Рекомендує для осіннього посіву: "Жито - Тріумф" акліматизоване відрізняється від інших сортів сильно розвинутою кореневою системою, крупним колосом, крупно-тонко-шкірим овальним зерном, добре витримує зими, не лягає і рано достигає. Урожай 1904 року загалом дав: 12 п. 10 ф. копа; вага чверті - 9 п. 30 ф., ціна 1 карбованець за пуд. Просять завчасно звертатися із замовленнями".

 

10(23) серпня:

БЕРИСЛАВ. Урочисте богослужіння у синагозі. у Неділю, 1 серпня, о 10 1/2 годині ранку у місцевий молитовний будинок були зібрані усі діти, що навчаються у місцевих хедерах та училищах, у присутності яких та їх керівників, а також маси молільників був відслужений благодарствений Господу Богу молебень з нагоди щасливого народження Государинею Імператрицею Спадкоємця Цесар.[евича] Олексія і проголошено багатоліття усьому Царюючому Дому; рабином дітям роз'яснено значення цієї великої для Росії події, і вони були звільнені цього дня від занять.

На закінчення будівництва синагоги губернським правлінням дозволено узяти з коробочних сум 5000 крб., котрі уже отримані і роботи уже початі; до осені будова начорно буде завершена".

 

20 серпня (2 вересня):

"Підхід морських суден до м. Берислава

Управляючий відділом внутрішніх водних шляхів і шосейних доріг разом з начальником київського округу у супроводі в.[иконувача] об.[ов'язки] інспектора судноплавства по округу п.Васильєва, інспектора катеринославського відділення інженера Юркевича та чинів технічного нагляду здійснили останніми числами липня місяця об'їзд річок Південного Бугу від джерела його до м.Вознесенська та Дніпра від лиману до м.Олександрівська.

Піднімаючись з Херсона до Олександрівська, ці особи мали на увазі вирішення питання щодо досягнення можливості морським суднам проходити вище міс. Херсона до м.Берислава протягом до 70 верст. Згідно детальних і точних досліджень, проведених згідно розпорядження округу, уже виявилася можливість досягнення зазначеної мети шляхом землечерпальних розчисток, необхідних лише у декількох місцях; однак же для виконання цих робіт необхідна особлива черпальниця з рамою, що глибоко спускається (до 3-5 саж.). Потреба у такій черпальниці не передбачалася округом і готування її вносилося до кошторису на поточний рік, але з нагоди війни готування це скасоване до більш сприятливого часу.

Таким чином, ми бачимо, що питання про очищення Дніпра біля Берислава було близьке до здійснення і лише нещастя, яке спостигло Росію загальмувало його. Чи не час зараз-же, поки це не запізно, нашим херсонцям призадуматися над тим, що чекає херсонський порт у випадку надання морським суднам можливості підходити до Берислава, інакше кажучи: на випадок відкриття там порту. Відповідь на це питання може бути одна: вага Херсонського порту постраждає вельми сильно.

Зараз проводиться перевантаження зерна у Херсоні головне тому, що більші судна не можуть рухатися вище Дніпром. Із поглибленням річки вище Херсона, експортеру немає потреби зазирати до нас. Тепер експортери вимушено зупиняються у Херсоні з тих само причин, з яких вони довантажують свої судна в Одесі та Миколаєві. Немає можливості вантажити судно до повної його осадки у Херсоні, - його довантажують в Одесі; вантажать зерно у Херсоні тому, бо не можна проникнути до Берислава, куди з околиць доставляється більше зерна, аніж до Херсона. Отже необхідно облаштувати Херсонський порт так, щоб експортери не бігли від нас, а укріплялися у ньому. Вихід з цього становища, на наш погляд, є. Говорили про те, що міністерство шляхів сполучень не проти збудувати набережну. Для цього міністерство має на увазі витратити великі суми, звісно, за умови якщо місто принесе й свої жертви у вигляді надання у розпорядження міністерства великої ділянки землі. Для міста це збитково, бо воно з кожного клаптика землі видобуває користь, коли не шляхом безпосередньої експлоатації землі, то узяття участі у тих прибутках, які буде отримувати міністерство від суден, що прибувають у порт. Ми не визначаємо способу, до якого місто має удатися у випадку розширення портової території а вказуємо лише на небезпеку, яка загрожує його порту. Дозволяємо собі думати, що коли міністерство займеться облаштуванням херсонської набережної і подальшим поглиблюванням гирл - воно відмовиться від очищення Дніпра вище Херсона, що для херсонців має бути украй бажано. Згадаємо, що зробив власник Скадовська для улаштування у його маєтку порту і візьмемо до уваги, що можуть зробити такі само багаті і впливові поміщики, що мешкають в околицях Берислава, які намагалися, поки безуспішно влаштувати порт у своїх маєтках...

Alius"

 

26 серпня (8 вересня):

"П.[ан] управляючий губернією запропонував бериславській міській управі разом з представником від земства, міським лікарем та місцевим поліцейським чиновником напрацювати проект організації нагляду за проституцією у міс.Бериславі. Приступаючи до цієї роботи, бериславська міс.[ька] управа просить повітову зем.[ську] управу відрядити свого представника для участі у зазначеній нараді".

 

4(17) вересня:

"Берислав. Проводи запасних. Сьогодні 31 серпня відбули з Берислава до Херсона призовні із запасу армії нижні чини. Усіх зібралося біля 100 осіб. Усіх проводжали дружини, діти, батьки та родичі. Увесь берег річки і уся пристань були запруджені народом".

 

5(18) вересня:

"На збірному пункті.

Учора на збірному пункті була помітна значно більша кількість призваних запасних, ніж у попередні два дні.

...З медичного персоналу губернського і повітових земств поки що призвані 15 фельдшерів: з... Берислава - п. Шолтик...".

 

8(21) вересня:

"БЕРИСЛАВ. Урожай зерна. З міської хроніки.

Результати урожаю виявилися, понад усі очікування, сприятливими, а місцями так і цілком гарними. Висока ціна на зерно - теж великий плюс для землероба. Натура зерна виявилася самої високої якості, оскільки під час збирання та обмолоту зерна не було жодного дощу. Остання обставина починає утім тривожити землеробів: земля перетворилася на камінь, паші немає, худоба голодує, а між тим уже прийшла пора для озимих посівів. Ще більше терплять судновласники, оскільки Дніпро внаслідок надмірної посухи геть обмілів і майже перестав бути судноплавним угору від Берислава. Товаро-пасажирські пароплави навіть і без вантажу не у змозі переходити перекати, покриті водою не більше 31/2 футів, і повсякчас стають на мілинах, втрачаючи рейси. Вантажів маса залежується на пристанях, і судновласники, замість щедрих баришів, несуть явні збитки внаслідок небувалого обміління колись багатоводного Дніпра. Хто не у збитках - так це візники, на долю котрих випало доставляти до пристаней і комор десятки мільйонів пудів зерна, та виноторговці, у яких пропивається добра половина цих заробітків. - У міських громадських справах повна тиша, оскільки улітку не буває думських засідань. У міських плавнях як і раніше не припиняється порубка і розкрадання міського лісу; хоча на охорону плавень дума асигнувала не мало коштів, але толку не вийшло ніякого... У сусідніх казенних плавнях уже заведені дубові гаї, а у нас розкрадаються безкарно і останні верби. - Одна з учительок парафіяльного училища захворіла важкою формою тифу і перевезена з училища до земської лікарні. Необхідно ретельно дезінфікувати формаліном приміщення училища задля уникнення розповсюдження зарази. - Капела В.І.Завадського, що дала у нас, на жаль, лише один концерт, доставила рідкісне естетичне задоволення як художнім виконанням хорових пісень, так рівно і серйозним змістом концерту".

 

19 вересня (2 жовтня):

"З 1 по 15 вересня у Качкарівці спостерігалося 9 випадків черевного тифу...".

 

"БЕРИСЛАВ. Потреби єврейської громади. Незадоволені занадто скромною, аби не сказати сонливою діяльністю місцевого єврейського благодійного товариства виділилися у самостійне товариство під назвою "ремісничого" благодійного т-ва. Статут цього т-ва цілком списаний з нормального статуту; але справа не у мертвих літерах статуту, а у живому та енергійному ставленні до справи заправилів цього товариства, котрі зрозуміли задачі свого товариства дещо ширше та глибше, ніж їх зазвичай розуміють у благодійних товариствах, поставивши на перший план задоволення "освітніх" потреб дітей ремісників, з якою метою проектується відкриття "професійного училища" на кошти молодого товариства. Можна сподіватися, що ця симпатична ідея ремісників зустріне співчуття і матеріальну підтримку в усіх прошарках місцевого єврейського населення, що занадто індиферентно до цього часу ставилося до освітніх потреб своєї громади, до такого ступеню індиферентно, що у цьому відношенні відстали навіть від росіян, які усе ж таки жертвували десятки тисяч на влаштування училищ. За багатими людьми серед єврейської громади зупинки немає, потрібна лише ініціатива, потрібен інтелектуальний поштовх, і гроші на училище річкою поллються. Високі кам'яні стіни синагоги, що будується (за рахунком третьої) як би волають до праведного неба, аби воно навіяло заправителям нашої громади колись "обраного народу", що Єгова живе не у кам'яних палацах і храмах, а у живих, освічених світлом істинного знання, душах людських; і що, будуючи храм для молитов, не потрібно забувати і про ті храми знання, де научають не лише пізнавати істину, тобто Бога, але й молитися Йому справжньою, великою молитвою - добрими справами усього свого життя".

 

23 вересня (6 жовтня):

"БЕРИСЛАВ. Корисне товариство. Можна привітати і побажати повного успіху новому нашому товариству взаємної допомоги на випадок смерті, заснованому на началах кооператизму. Засновники гарно зробили, що почали приймати ідеї кооперації саме з цього боку, з боку взаємної допомоги на випадок смерті, оскільки смерть, наприклад, годувальника сім'ї приносить із собою у незаможну сім'ю не лише моральні страждання, а й повне розорення і злидні, занадто відомі кожному, щоб про них розводитися. Допомога, у цей критичний момент, який переживається майже усякою сім'єю незаможних трудівників, бути може є єдиною по важливості моменту допомогою в усьому житті сім'ї, і тому нічого не можна було вигадати більш принадного для розуміння ідеї кооперації загалом, як організувати з першопочатку таке товариство взаємодопомоги, члени якого могли-б відразу досягнути своєї заповітної мрії: забезпечити свої сім'ї від гострих злиднів на випадок своєї смерті. Статутом Товариства ця мета цілком досягається і при тому у пристойних розмірах, сума яких коливається (при комплекті товариства у 500, наприкл., членів), дивлячись по розрядах (усього 3 розряди) і кількості членів кожного розряду, між 200 і 600 карбованцями (приблизно). Усе це так привабливо і важливо для кожного сім'янина, що можна бути упевненим, що у члени нового товариства поспішать записатися усі розважливі годувальники сімей. Днями уже відбулися перші організаційні збори членів, що обрали членів правління і ревізійну комісію. Від душі побажаємо широко розвернутися новому товариству кооперації і у недалекому майбутньому, не обмежуючись допомогою лише на випадок смерті, організувати на тих само розумних засадах взаємодопомоги кооперативні асоціації споживання, виробництва і дрібного (до 300 крб.) кредиту".

 

25 вересня (8 жовтня):

"П.[аном] херсонським губернатором отримана наступна телеграма від голови церковної ради колоній Шланґендорф та Мюльґаузендорф, пастора Ф.О.фон-Тьорне: "З нагоди святкування ювілею столітнього існування колоній Старошведської волості Мюльґаузендорф і Шланґендорф, церковна рада, від імені поселян цих колоній, має честь уклінно прохати ваше превосходительство піднести до ніг Його Імператорської Величності усепідданійші почуття безмежної любові та відданості і вдячності за виказані милості, любов та захист".

 

7(20) жовтня:

"На даний час повітовою земською управою видано сім'ям призваних на дійсну службу біля 7500 крб. ... задоволені клопотання про допомогу... по м.Бериславу - 56 сімейств на суму у 530 крб.".

 

16(29) жовтня:

"Звіт про діяльність старошведського повітового попечительства "Червоного Хреста" за вересень 1904 р. Прибуток: членських внесків, рахуючи по 1 крб. з кожного члена - 34 крб., офіровано на користь "Червоного Хреста" у день столітнього ювілею існування колоній Мюльґаузендорф і Шланґендорф - 52 крб. 13 коп., офіровано поселянами гром. села Шланґендорф на сільському сході, на пропозицію учителя В.Іверта, прочитавши попередньо телеграму "Юґа" про наступальний рух росіян - 30 крб. 25 коп. Разом 116 крб. 48 коп. Видатки: відправлено до правління Херсонського товариства "Червоного Хреста" переказом поштою 116 крб. 8 коп., пересильних сплачено - 40 коп. Разом - 116 крб. 48 коп.

У засіданні від 10 жовтня, на пропозицію головуючого, пастора Ф.О. фон-Терне і його товариша патера с.Клостердорф А.А.Циммермана обрані: у секретарі, учитель с.Мюльґаузендорф О.І.Клейн, у збиральники доброчинних пожертв по селу Шланґендорф: Вільт, Буш і Пр.Ковальський, по селу Мюльґаузендорф Йог.Крауз та Фр.Бер, по селу Старошведське Адр. Гоас та С.Кнутас і по селу Клостердорф: у члени ревізійної комісії обрані поселяни Е.Мартин, Г.Герок, С.Гоас та Д.Таубергер".

 

21 жовтня (3 листопада):

"БЕРИСЛАВ. Подяка О.М.Куропаткіна

о.[тець] Микола Турчановський, священик бериславської Воскресенської церкви, зібрав між своїми парафіянами 2 тюка різної білизни для потреб нижніх чинів діючої армії на Далекому Сході і пожертву цю направив до пристава м.Берислава, який відправив цю пожертву 4 серпня. 12 жовтня на ім'я пристава отримана з Мукдена наступна телеграма: "Берислав. Приставу м.Берислава. Командувач армією дякує парафіянам Воскресенської церкви за пожертви. Трепов".

 

24 жовтня (6 листопада):

"У Бериславі та Березнегуватому Херсонського повіту закінчився прийом новобранців. З огляду на те, що набір у поточному році був посилений, а саме на 50 % більший, аніж у попередні роки, з православних забрані усі безпільгові, а з євреїв усі, хто користується пільгою другого розряду і частина першого розряду. Те саме явище спостерігається в інших місцях Херсонської губернії".

 

26 жовтня (8 листопада):

"У місті у нас отримано повідомлення про те, що бериславський землевласник Пономаренко убитий у потязі між Варшавою та Вільною".

 

27 жовтня (9 листопада):

"БЕРИСЛАВ. Вітання думи міністру внутрішніх справ.

У вчорашньому думському засіданні, у порядку приватного обговорення, гласні одностайно ухвалили пропозицію міського голови Г.Й.Сулима і гласного А.І.Живодара надіслати новому міністру внутрішніх справ вітальну телеграму за виказане ним довір'я громадським силам. Тут-само було схвалено проект телеграми і уповноважений міський голова негайно її відправити. Ось текст телеграми:

"Петербурґ. Його сіятельству, пану міністру внутрішніх справ князю Святополку-Мирському. Гласні бериславської думи із захватом вітають ваше довір'я громадському самоврядуванню, вбачаючи у цьому, давно бажаному повороті курсу, зорю скорого відродження дорогої вітчизни на началах європейської громадськості. Хай буде благословенне ваше призначення. Міський голова Г.Сулим."

На телеграму гласних думи кн. Святополк-Мирський негайно телеграфував міському голові:

"Щиро дякую за вітання. Генерал-ад'ютант князь Святополк-Мирський".

 

3(16) листопада:

"Як нам повідомляють, відомий херсонцям великий землевласник К.Н.Пономаренко помер геройською смертю. Справа була такою. Прогулюючись пероном ст.[анції] Калкуни, варшавсько-петербурзької зал.[ізниці], він помітив, що дівчинка одного з залізничних робітників, що несла обід своєму таткові, переходить полотно залізниці, а у цей час мчиться прямо на неї кур'єрський потяг. К.Н. кинувся сам на полотно, аби схопити і винести нещасну, та було уже пізно: дівчинку потяг моментально переїхав, а К.Н. отримав сильний удар буфером у голову. Нещасний прожив усього 5 хвилин. Тіло небіжчика перевезене до Києва, де й поховано на Аскольдовій могилі. Покійному було біля 40 років".

 

12(25) листопада:

"Як нам повідомляють, з маєтку "Козацьке" кн.[язя] П.М.Трубецького відправлений на Далекий Схід 1 вагон (24 діж.) найкращого вина - виморозки. Вино це офіровано князем для роздавання хворим воїнам. З тієї ж економії службовцям відправлено: 70 т. цигарок, 200 пар теплих панчіх, багато рукавичок і валянків".

 

"БЕРИСЛАВ. Поштові "порядки". Усе місто кричить: "караул!" з приводу цих воістину жахливих поштових порядків. Я уже вам телеграфував, що ми 4-й день сидимо без пошти; але ми й на 4-й день її не отримали, і лише увечері на 5-й день. І яка "свіжа" пошта! У четвер, 4 листопада, увечері ми мали були, як останню новину, читати недільний номер "Юґа" від 31 жовтня!.. і це після 5 днів абсолютної блокади... Дійсно, не отримуючи протягом 5-ти днів ніякої пошти, ми повністю відчували себе як в обложеній фортеці і могли гадати, що Херсон відрізаний від Берислава якоюсь ворожою силою. Після довідок виявилося, що цією ворожою силою були не японці і не англійці, а наші старі, доморощені "авось" та "либонь". Шлях між Херсоном та Бериславом як і раніше відкритий як для суходільного, так і для річкового пароплавного сполучення, але пошти цими шляхами до нас не возять, оскільки гадають, що авось бериславці не помруть, коли їхні листи та газети направити їм з Херсона не прямо на Берислав, а скажімо, для досліду, спочатку на Миколаїв, потім залізницею на Долгінцево, потім на Харків... ні, не варто на Харків, краще від Долгінцево на Нововоронцовку, а потім кіньми привезти цю саму пошту до Берислава з протилежного Херсону боку... Може бути бериславці й каховчани, отримавши таким незвичним шляхом свою пошту на 5-й день, понесуть збитки у комерційному й торговельному відношенні (у нас адже 2 банка, та у Каховці два де, завдяки пошті, були прострочені платежі за векселями та інш. у цьому роді) і будуть вважати ці милі поштові експерименти за знущання над їх громадянськими правами за зневагу до їх елементарних людських потреб, але... що йому Гекуба, і що Гекубі він! Цей незрівнянний план поштової деморалізації складений у затишному бюрократичному кабінеті людиною "20 числа", що ніколи видко у житті і не замислювалася про те, що пошта існує для населення, а не населення - для експериментів поштових чиновників. Але... пожартували, панове, треба й міру знати, а то це скандал на усю Європу, коли у Франції, наприкл., дізнаються, що лист з Парижа до Одеси йде 3 дні, а з Херсона до Берислава 5 днів! Сьогодні (7 листопада) ми отримали, після 3-и-денної дієти, знову таку-само пошту, цього разу направлену бути може через Персію, Індію і Москву: інакше як пояснити ту обставину, що одночасно нам привезли останні номери московської газети "Русскіє Вєдомості" від 3-го листопада і Херсонського "Юґа" лише від 2-го листопада!

За чутками бериславці й каховчани будуть скаржитися міністру, якщо це знущання поштової адміністрації над життєвими інтересами населення не буде припинене".

 

17(30) листопада:

"БЕРИСЛАВ. Ще до поштових порядків. У доповнення до надісланої мною кореспонденції про поштові порядки, вірніше безпорядки, додам наступне: сьогодні (середа, 10 листопада) отримана херсонська пошта, серед якої виявився і номер "Юґа" від середи, 3-го листопада. Оскільки між Херсоном і Бериславом 70 верст, то значить пошта робила у середньому по 10 верст щодоби, тобто у 24 рази повільніше середньої кінської швидкості; але оскільки ґрунтові шляхи зараз справні, то пояснення такої незвичайної уповільненості пересування пошти криється у тому, що пошту з Херсона везли не прямим шляхом, а якимось обхідним, який не менш як у 24 рази довший прямого й рівняється (70х24) 1,680 верстам. Не говорячи вже про те, що такі поштові безпорядки близько зачіпають і матеріальні й духовні інтереси населення місць одного з жвавих районів півдня, питається: скільки уряд понесе збитків, переплачуючи за кожен лист, за кожну посилку, за доставляння кожного числа одеських і херсонських газет (до речі, одеські газети цього дня отрималися від того ж числа, що й "Юґ"), коли усе це треба везти від Херсона до Берислава протягом не 70, а 1,680 верст і протягом не 7 годин, а 7 діб?!".

 

19 листопада (2 грудня):

"Відомості про пожертви, що надійшли від різних осіб, у розпорядження херсонського дамського комітету із заготівлі для поранених та хворих воїнів білизни та інш. з 15 жовтня по 15 листопада 1904 р.

Надійшло від... землеробів єврейських колоній Ново-Берислав 40 крб., Львово 3 крб. 75 коп. ...".

 

23 листопада (6 грудня):

"Херсонське губернське земське зібрання.
(4-й день - 21 листопада).

... З приводу запровадження мініст.[ерством] шляхів сполучень чотирьох безкоштовних розведень Бериславського мосту і зниження такси за надурочне розведення, зібрання погодилося з пропозицією управи і зробило наступну постанову:

1) Установлення, згідно пропозиції міністерства шляхів сполучень, чотирьох безкоштовних розведень на Бериславському наплавному мосту і зменшення такси зборів за розведення мосту для пропускання суден визнати обтяжуючим для губернського земства, оскільки утримання бериславської переправи, що слугує для потреб двох губерній, не буде тоді окупатися, і Херсонському земству доведеться приплачувати із своїх коштів значні суми, і

2) у випадку ж коли урядом буде запропоновано, на відміну Височайше затвердженої угоди про передання бериславської переправи Херсонському земству від 8 липня 1880 року, встановити чотири безоплатні розведення і знизити таксу, уповноважити управу подати клопотання про зворотне прийняття переправи у відання уряду".

 

25 листопада (8 грудня):

"До Херсонської повітової земської управи, з нагоди війни з Японією, надійшли грошові пожертви, зібрані за підписними листами місцевого управління Червоного Хреста учителями й учительками земських шкіл:

... З с.Качкарівки, 19 квітня, 22 крб. 50 коп. - учит. Єгоровим.

З с. Мелового, 13 березня, 127 крб., - учит. Волчановським.

З с. Козацького, 22 березня, 32 крб. 01 коп., - учит-кою Семиліт...".

 

2(15) грудня:

"ЗАГУБЛЕНИЙ МНОЮ

ЧЛЕНСЬКИЙ КВИТОК

на 300 крб. під № 465, виданий Бериславським Товариством Взаємного Кредиту, прошу вважати недійсним.

За дорученням Князя Костянтина Костянтиновича Дадешкеліані -

Правління Бериславського Т-ва Взаємного Кредиту".

 

8(21) грудня:

"Згідно отриманих учора відомостей, стан озимих засівів у Качкарівській волості більш, ніж задовільний і значно краще, аніж у центральній частині повіту. Помітно навіть кущіння. Земля насичена вологою більш, ніж на 1/2 [?] арш. у глибину. Шляхи у повіті поки ще у задовільному стані і не затримують сполучення".

 

12(25) грудня:

"До Херсонської повітової земської управи, з нагоди війни з Японією, надійшли грошові пожертви, зібрані за підписними листами місцевого управління Червоного Хреста учителями й учительками земських шкіл:

... З кол. Клостердорф, 8 березня, 18 крб. 97 коп., - учит. Петровим...

З с. Тягинки, 22 березня, 41 крб. 02 коп., - учит. Бореймагорським...".

 

 

КОРЕСПОНДЕНЦІЇ ГАЗЕТИ "ХЄРСОНСКІЄ ҐУБЄРНСКІЄ ВЄДОМОСТІ"

 

10(23) січня:

"Накази по Одеському поштово-телеграфному Округу

...Поштово-телеграфний чиновник V розряду Бериславської поштово-телеграфної контори Леонід Чепурін виключений із списків за прийняттям згідно жеребу у військову службу з 18 листопада 1903 року".

 

13(26) січня:

"Херсонське Повітове Поліційне Управління оголошує що бериславський міщанин Юдка Ісаакович Коганов заявив Херсонському Повітовому Поліційному Управлінню, що 13 жовтня 1903 року ним був загублений гаманець з 10 крб. 37 коп. і вексельний бланк на 200 крб., підписаний ним, Коганом, чому такий вважається недійсним".

 

16(29) лютого:

"Бериславський Міський Голова прохає вважати недійсним паспорт, загублений Бериславським міщанином Омеляном Семеновим Резніченком, виданий йому 24 січня 1900 року під № 48 терміном на один рік".

 

18 лютого (2 березня):

П.[ан] Міністр Землеробства і Державного Майна затвердив 21 цього Січня землероба Таврійської губернії князя Льва Сергійовича Ґоліцина і Предводителя Херсонської Губернської Земельної Управи графа В.В.Стенбок-Фермора у званні співробітників із завідування заснованої князем П.М.Трубецьким у його маєтку "Козацькому" Херсонського повіту практичної школи підвальних і виноградарських робітників".

 

23 лютого (7 березня):

"Рухомі патріотичними почуттями і бажаючи прийти на допомогу Уряду з нагоди війни з Японією, нижчепойменовані установи та товариства ухвалили асигнувати, міщанські громади:... Бериславське - на воєнні потреби - 500 крб. і на користь Червоного Хреста - 500 крб. ...".

 

14(27) квітня:

"Судовий пристав Херсонського Окружного Суду Л.І.Гржибовський оголошує, що... 27-го Травня 1904 року, о 10 год. ранку, у залі засідань Херсонського Окружного Суду, буде продаватися з прилюдних торгів одноповерховий будинок, критий залізом, з будівлями і дворовою землею, що знаходиться у міс. Бериславі, по Каховській вулиці, під № 353, що належить міщ.[анинові] Андрію Йосиповичу Лещенку, на задоволення претензії міщ. Антона Григоровича Чернявського у сумі 500 крб. з % та з витратами по заставній, а також витрат по опису і призначенню цього маєтку у продаж, а оцінено у 400 крб., з якої суми почнуться торги. Усі папери та документи, що стосуються маєтку, який продається, відкриті для публіки у канцелярії Херсонського Окружного Суду".

 

30 квітня (13 травня):

"Бериславський міський голова оголошує про загублення паспорта Бериславським міщанином Михелем Вольфовичем Ципарським, виданого йому з Бериславського міщанського Управління 2 липня 1902 року під № 604, який вважати недійсним".

 

7(20) травня:

"Розпорядженням Тираспольського римо-католицького єпархіального Єпископа... вікарним експозитом у сел. Клостердорф, Херсонського повіту, призначений кол.[ишній] вікарний Тонкошкурівської церкви, Самарської губернії, свящ. Андрій Циммерман".

 

10(23) травня:

"Бериславський Міський Голова оголошує про недійсність паспортної книжки, загубленої Бериславським міщанином Ільком Малевичем Брускіним, виданої йому з Бериславського Міщанського Управління 10 листопада 1901 року № 984 терміном на п'ять років".

 

19 травня (1 червня):

"Листоноша Бериславської поштово-телеграфної контори Гнат Гуляр призначений наглядачем нижчого окладу з правами дійсної служби до Миколаївської поштово-телеграфної контори з 1 травня цього року".

 

11(24) червня:

"Пристав міс. Берислава, на підставі 1030 ст.[атті] ст.[атуту] цивільн.[ого] судоч.[инства] оголошує, що 12 червня 1904 року о 10 годині ранку буде продаватися з прилюдних торгів рухоме майно, що належить міщанину Григорію Черкашенову на задоволення стягнення на користь Йосипа Абрамовича Каневського у сумі 170 грн. 18 коп., що полягає у різних бакалійних, кравецьких та залізних товарах, оціненого у 183 крб. 50 коп. Продаж буде проведений у м.Бериславі, біля будинку Міської Управи".

 

23 червня (6 липня):

"Пристав міс. Берислава, на підставі 1030 ст.[атті] ст.[атуту] цивільн.[ого] судоч.[инства] оголошує, що 28 Червня 1904 р. о 10 годині ранку, буде продане з прилюдних торгів рухоме майно, що належить міщанину Копелю Ліхтману, описане на задоволення стягнення на користь міщанина Бориса Коржа, у сумі 515 крб., що полягає у різних меблях, одязі, борошні та інш. майні, оціненому у 401 крб. Продаж буде проведений у м. Бериславі у будинку Ліхтмана".

 

5(18) липня:

"Листоноша Бериславської поштово-телеграфної контори, Микола Вунтервальд призначений наглядачем нижчого окладу з правами дійсної служби до Воскресенської поштово-телеграфної контори, з 20 червня цього року"

 

23 липня (5 серпня):

"Судовий Пристав Херсонського Окружного Суду Колезький Асесор А.Ю.Шантирь, що мешкає у 2 частині м.Херсона, у будинку Рубченка, по Воронцовській вул., на підставі 1148 та 1149 ст. ст. цивіл. судоч., оголошує, що 30 Вересня 1904 р., о 10 год. ранку, у залі засідання Херсонського Окружного Суду буде продаватися з прилюдних торгів, удруге, одноповерховий, кам'яний, критий соломою будинок з будівлями та дворовою землею, якої у ширину по вулиці та у задах по 81/2 сажень, а у довжину - у глибину двору - 26 сажень, що знаходиться у міс. Бериславі, по Оврашковій вулиці, під № 255, що належить померлому міщанину Михайлу Тимофієву Семенову. Маєток цей у заставі не перебуває, а призначено на продаж на задоволення претензій Олімпіади Савинової Горбатової у сумі 588 крб. 94 коп. з % та Агафії Кабанкової, у сумі 811 крб. 67 коп., а також витрат по опису і призначенню маєтку у продаж, а оцінено у 150 крб., з якої суми почнуться торги.

Усі папери та документи, що стосуються маєтку, який продається, відкриті для публіки у 3-му столі канцелярії цивільного відділення Херсонського Окружного Суду".

 

1(14) вересня:

"Пристав міс. Берислава, Херсонського повіту оголошує про загублення у м.Бериславі 1 серпня ц.р. Бериславською міщанкою Вірою Степановою Максимовою наступних документів: 1) духовного заповіту, даного на її ім'я покійним чоловіком її Феодотом Івановим Максимовим у 1899 р., затвердженого того ж року Херсонським Окружним Судом, 2) прокатної розписки від імені сина її Михайла Максимова в отриманні від неї під час користування швацької машинку Зінгера, 3) розписки на 10 крб. виданої Михайлом Максимовим на її ім'я і 4) двох квитанцій Бериславської Міської Управи про оплату податку на суму 5 крб. 40 коп., які прохає вважати недійсними".

 

3(16) вересня:

"Пристав міс. Берислава, Херсонського повіту оголошує про загублення не відомо де Бериславським міщанином Шлемою Лазаревим Папером паспорта, виданого йому з Бериславської Міщанської Управи 7 травня 1902 р. за № 451, який прохає вважати недійсним".

 

9(22) вересня:

"Пристав міс. Берислава прохає вважати недійсним загублений 14 серпня 1904 р. у міс. Бериславі місцевим міщанином Родіоном Мануйленком векселя на 400 крб., учинений у Бериславського нотаря Давидова ним, Мануйленком, і Борисом Гайдаренком на ім'я Бериславського Міського Громадського Санжаровського Банку 15-го лютого терміном по 15 серпня 1904 р., який уже був викуплений".

 

"Список пожертв на потреби війни.

...З с. Одрадокам'янки, Козацького та інших: Товариство селян села Одрадо-Кам'янки 7 крб. 91 коп., І.Савченко 50 коп., Д.Бабич 50 коп., Від товариства сел.[ян] села Миколаївки 3 крб. 10 коп., Від товариства сел. села Буритки [мабуть, Бургунки] 2 крб. 6 коп., Від товариства сел. Ольгівки 6 крб., М.Тимофієнко 50 коп., Г.Огановський 25 коп., Д.Пожаров 20 коп., І.Тимофієнко 50 коп., Ю.Шенель 25 коп.".

 

29 вересня (12 жовтня):

"Бериславська Міська Управа цим оголошує, що у Присутствії її 1 Листопада ц.р. будуть проведені торги з узаконеним через три дні переторгом на віддання у орендне утримання коробочного з євреїв збору по міс. Бериславу на 4-х річчя з 1 січня 1903 р. по 1 січня 1907 р. Кондиції, на підставі яких будуть проводитися торги, бажаючі можуть розглядати у Міськ. Управі в усі присутствені дні".

12(25) листопада:

"Помічник Начальника Каховської поштово-телеграфної контори IV класу, Надзвичайний Радник Ольшевський, призначений Начальником Бериславської поштово-телеграфної контори V класу, з 11 жовтня цього року.

(Наказ по Міністерству Внутрішніх Справ, від 19 вересня 1904 р. за № 44)".

 

17(30) листопада:

"Листоноша Бериславської поштово-телеграфної контори, Олександр Курбач, призначений поштово-телеграфним чиновником VI р.[озряду] н.[ижчого] о.[кладу], по вільному найму, до штату В.-Лепатиської поштово-телеграфної контори з 1 листопада цього року".

 

19 листопада (2 грудня):

"Пристав м.Берислава розшукує господаря до уловленої 8-го липня цього року на річці Дніпро, поблизу м.Берислава, колоди соснового дерева, довжиною 4 саж., товщиною до кореня 6 вершків та до вершини 4 вершка, зазначка Р.Р., оціненої у 2 крб."

 

29 листопада (12 грудня):

"Херсонське Повітове по військовій повинності Присутствіє оголошує цим список осіб, що народилися до [мабуть, треба - з] 1-го жовтня 1882 року до 1 жовтня 1883 року, місця проживання і приписки яких не відомі і які підлягають призову у 1904 році.

...Кияненко Спиридон (без по батькові) син Бериславської міщ. Долгорученко Андрій Петров, Бериславського міщ. Борисенко Родіон, (без по батькові) син Бериславської міщ. Салісков Данило (без по батькові)... Шевченко Яків Корниліїв, син Бериславського міщ, Юшненко Павло Іоанів син Бериславського міщ. Кузніченко Іов Василів, син Бериславського міщ."

 

1(14) грудня:

"На військові потреби надійшли пожертви: від Качкарівського Волосного Попечительства - 100 крб. ..."

 

3(16) грудня:

"Бериславське Товариство Взаємного Кредиту прохає вважати недійсним членський квиток на 300 карбованців за № 465, загублений Князем Костянтином Костянтиновичем Дадешкеліані, виданий йому Бериславським Товариством Взаємного Кредиту".

 

10(23) грудня:

"ПРО РОЗШУК

Пристав м. Берислава розшукує господаря до шести лантухів жита, знайдених 29 Серпня поточного року на степу належному Товариству поселян кол. Клостердорф Старошведської волості, на яких лантухах є напис "Конторер 1904 р. Берислав.".

 

15(28) грудня:

Пристав м. Берислава розшукує господаря до уловленої у річці Дніпро 8 Серпня 1904 р. колоди 14-и арш. довжини, що має на одному кінці у діаметрі 8 вершк. і на іншому 41/2 вершка".

 

17(30) грудня:

"СПИСОК
осіб, яким у 6 день Грудня 1904 року
УСЕМИЛОСТИВО подаровані нагороди.

...Бериславському Міському Голові, купцю Георгію Сулим

Звання персонального почесного громадянина..."

 

29 грудня (11 січня 1905 р.):

"Судовий Пристав Херсонського Окружного Суду, колезький асесор А.Ю.Шантирь... оголошує, що 8-го Січня 1905 року, о 10 год. ранку, буде продаватися з прилюдних торгів рухоме майно, належне Єрухіму та Вульфу Фрейдіним, яке полягає у мануфактурних товарах і домашньому умеблюванні, на задоволення претензії Тобяша Гурлянда у сумі 10000 карбованців, оціненого у 5494 крб.

Продаж буде проводитися у сел. Качкарівці, Херсонського повіту".

Скачати: 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)