Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Бериславщина. Рік 1904
Микола Братан. Зорі падають в моря
В’ячеслав Друзяка. Україна – мій біль і надія
Вісник Таврійської фундації. Випуск 2
Ігор Проценко. Вечірні вогні
Вивчення творчості Яра Славутича в школах Херсонщини
Наша преса в Торонто

Зміст

 

ЖУРНАЛІСТИКА

Ігор Чорнописький

Наша преса в Торонто

Сучасна українська преса в Канаді, так само, до речі, як і преса поляків і сербів, досліджена недостатньо. Не заглиблюючись далеко в історію, спробуємо розглянути особливості її функціонування в Торонто за період від 1990 до 2003 року. Для цього періоду в цілому характерним є утворення газет і журналів новою хвилею емігрантів з України, пов'язаною з перебудовою в СРСР та здобуттям Україною незалежності.

За часом заснування досліджувана преса поділяється на стару, засновану до часів перебудови в СРСР ("Новий шлях", "Гомін України"), та нову (газети "Міст", "Україна і світ", "Слово", журнал "Родина"). За метою існування - на політичну ("Новий шлях" та "Гомін України"), комерційну ("Міст", "Україна і світ", "Слово"), громадсько-культурологічну ("Родина").

Джерелом фінансування є кошти політичних організацій емігрантів ("Новий шлях", "Гомін України"), кошти власної бізнесової корпорації та надходження від розміщення реклами ("Міст"), кошти рекламодавців ("Родина", "Україна і світ", "Слово").

Газета "Міст" виходить один раз на тиждень, "Новий шлях", "Гомін України", "Україна і світ" - раз на два тижні, "Слово" - раз на місяць. Один раз на два місяці виходить журнал "Родина".

Площа, зайнята в цих виданнях рекламою, коливається від близько сорока відсотків у "Мості" до близько двадцяти - у "Родині". У газеті "Новий шлях" реклами вкрай мало, а з України - нема зовсім, за винятком повідомлень про нечасті приїзди відомих політиків чи діячів культури з України. Досить дивно, що й у газетах нової хвилі еміграції майже нема реклами з України.

Цілком протилежний стан справ у "Родині". У перші роки існування журналу значно переважала місцева канадська реклама. Але 2002 року публікації з України вже становили близько п'ятдесяти, а 2003-го - близько дев'яноста відсотків.

Так само багато тут тепер і некомерційних пізнавальних матеріалів, їхній зміст сприяє позитивному іміджу України у світі, що, власне, й було з самого початку одним із головних завдань, які ставила перед собою редколегія видання. Його публікації толерантні щодо персоналій і висвітлюють широкий спектр поглядів.

"Родина" часто розповідає про відомих людей - діячів культури, успішних підприємців, щедрих доброчинців, про українські товари, українське громадське життя та зміцнення родинних взаємин, про міжнародні зв'язки. На сторінках часопису також порушуються проблеми емігрантів. Зокрема, у зв'язку із святкуванням 50-річчя української православної парафії св. Андрія Первозванного один із авторів торкнувся проблеми скорочення кількості україномовних українців у Канаді та тривожних фактів збільшення проповідей англійською мовою в українських церквах. Вузькополітизовані газети "Новий шлях" і "Гомін України" значну перевагу надають рубрикам із історії українських національно-визвольних змагань та біографічним публікаціям про діячів національного руху, статтям про внутрішньопартійну діяльність. Ці дві газети не є прибутковими й існують здебільшого завдяки дотації банків "Українська Кредитова Спілка" та "Будучність".

Матеріалів від авторів, що не були членами їхніх організацій, за дуже незначними винятками, у цих виданнях до друку не брали. Їхні дописувачі з України були людьми переважно похилого віку, інформацію передавали застарілими технічними засобами, отже, вона доходила до Канади запізно. Внаслідок цього газети втрачали читачів, особливо молодих. Однак згодом робота редакції цих газет поліпшилась, у них стали з'являтися матеріали, в яких порушуються гострі проблеми. Однією з таких публікацій є вміщений у "Новому шляху" матеріал про долю українців, ув'язнених у канадських таборах у 1914-1920 роках. У ньому описуються поневіряння Стефанії Павлів, яка 15-місячною дитиною разом із батьками була на шість років ув'язнена в одному з таких таборів.

Газета "Україна і світ" - з її суто жіночим трудовим колективом із числа новоприбулих - часом друкує статті про певні труднощі в стосунках між старими та новими емігрантами.

Найменш витратною є газета "Слово", яку її власник пан Валерій готує сам на комп'ютері у власній квартирі, не потребуючи ні офісу, ні найманих працівників. А надрукувати її може в одній із дешевих місцевих китайських друкарень. Тому ця газета розповсюджується безплатно. Вона може бути зразком економності та ефективності.

Жодна із згаданих тут газет не виконує повною мірою головного свого призначення - писати зранку про те, що було минулого вечора і що буде протягом поточного дня. Цю роль поточного інформатора виконує радіо. І тут перед веде корпорація "Міст" із її щоденною вечірньою радіопередачею про найважливіші події у світі та з місцевою поточною рекламою. Місцеві поляки, принагідно кажучи, мають можливість слухати радіо рідною мовою протягом цілого дня.

Українська громада, її громадські організації, творчі колективи, газети та журнал є морально здоровими, патріотичними та об'єктивними. Більшість місцевих українців черпають інформацію також із англомовних канадських та американських засобів масової інформації, але вони дуже рідко згадують про Україну, є некомпетентними й часто необ'єктивними. Українці, які знають польську мову, читають торонтське видання "Gazeta", що виходить п'ять разів на тиждень. Вона пише і про події в Україні, Білорусі, Литві. З інших слов'янських газет сербська "Новине" виходить у вівторок і четвер, тобто вдвічі частіше від найчастішої української "Міст".

Українська преса Торонто має проблеми із залученням читачів. По-перше, через те, що народжені у Канаді діти українських емігрантів недостатньо володіють українською мовою, особливо діловою. По-друге, емігранти нової хвилі з України здебільшого, на жаль, не україномовні, а то й взагалі не українці. Вони відразу вливаються в англомовну масу або гуртуються навколо російськомовних газет у Північному Йорку (район сучасного Торонто). По-третє, газети, які не виходять щоденно, не доносять вчасно до читачів необхідної оперативної інформації, не витримують конкуренції з радіо, Інтернетом, телебаченням.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)