Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Голодомор 1932-1933 років на Бериславщині
Коваленко В. Літопис Інгулецької ЗОШ
Анатолій Суганяк. Атом любові
М.Братан. Парасолька йде по місту
Микола Братан. Гіркі експромти
Вишиванка. Число 5

Було й таке! // Нариси з історії Бериславщини: Випуск 4. — К.–Херсон–Берислав: Просвіта, 2005. — С. 328-330.

Було й таке!

“Нашому ясному сонцеві…”

 

Линуть роки. Усе забувається. Усе минає. Окрім того, що написано. Його, як відомо, не викрб.аєш і сокирою.

Нижче наводиться повний текст звернення наших земля­ків і попередників — учасників урочистих зборів трудящих Бериславщини до товариша Сталіна. Обійдемося без коментарів. Кожному часу — свій документ.

 

“МОСКВА, КРЕМЛЬ

ВЕРХОВНОМУ ГОЛОВНОКОМАНДУЮЧОМУ

МАРШАЛОВІ РАДЯНСЬКОГО СОЮЗУ

ТОВАРИШЕВІ СТАЛІНУ

 

Сьогодні, 11 березня 1945 року, ми, трудящі Бериславського района, Херсонської області відмічаємо знаменну дату — роковину визволення нашого рідного міста від проклятих німецько-фашист­ських загарбників.

 

Дорогий Йосиф Віссаріонович!

 

Пройшов рік, як над нашою Бериславщиною, над колгоспними нивами знову майорять червоні прапори. Зійшло ясне сонце і замінило страшну темну німецьку ніч.

Відмічаючи цю славну дату, як велике свято, ми перш за все, звертаємося до Вас, наше ясне сонце, наш світ, наш Йосиф Віссаріонович і шлемо перше слово безмежної любові і відданості Вам, своєму рідному батькові, другу і вчителеві.

Ще раз від усього серця дякуємо Вам, товариш Сталін, і Червоній Армії, за визволення нас і дітей наших від проклятої німецької панщини.

Велике спасибі і сердечний привіт ми посилаємо сьогодні нашому старшому братові — російському народові, який подав нам братерську руку допомоги у тяжкі дні німецької кабали і тепер — в дні відбудування нашого господарства, зруйнованого німцями.

Ми не помітили, як минув рік на визволеній землі, в вільній праці на самих себе, Вітчизну любиму.

Ваші, дорогий наш батько, мудрі слова, Ваші накази, про все нові і нові перемоги Червоної Армії надають нам нових сил і вдохновляють нас на нові трудові подвиги.

Завіряємо Вас, дорогий Йосиф Віссаріонович, і даєм слово, що ми, трудящі Бериславщини, виконаємо до кінця свій патріотичний обов’я­зок перед любимою Батьківщиною і прикладемо усіх зусиль, щоб виростити в 1945 р. високий сталінський врожай, щоб вернути минулу славу Батьківщини, щоб своєю працею помножити перемоги нашої країни.

Ми твердо впевнені, що недалеко день повної і остаточної перемоги над ненависним ворогом, історичний день високого народного піднесення в честь Червоної Армії, в честь славного полководця великої Вітчизняної війни товариша Сталіна!

Готуючись до цього радісного дня, ми, трудящі Бериславщини, віддамо всі свої сили, щоб дати нашій Батьківщині і фронту ще більше хліба і сировини для промисловості.

Хай живе наша велика Батьківщина!

Хай живуть сталінські чудо-богатирі, воїни героїчної Червоної Армії!

Хай живе наш мудрий полководець, наш любимий батько, рідний Сталін!”

 

(„Соціалістична перемога” від 11 березня 1945 р.)

 


 

Ностальгія

 

Чимало хто з благоговінням і досі згадує про сталінські часи. Мовляв, які порядки були, як працювали усі — віддано, щиро, як множили багатства і процвітання могутнього Союзу. На цю тему уже писано-переписано. Правда уже сказана. Хоча можна й сперечатися. А можна і посміятися.

Бериславська районна газета „Соціалістична перемога” регулярно друкувала матеріали про великі справи, що діялися тоді у районі. Наприклад, якийсь М.Нагорний повідомляв читачів, що

 

“Винищують комарів

 

Хорошо працює боніфікатор колгоспу „Червоний металіст” т.Щербак Н.П. Вона систематично відвідує будинки колгоспників, щоб знайти в них замерлих комарів і знищити їх. Проглянувши 289 приміщень, т.Щербак знищила в них 1383 комара.

Також енергійно винищує комарів комсомолка колгоспу ім.Кірова Таня Голівець, яка знищила 438 комарів.

А от в радгоспах ім.Калініна, „11 п’ятирічки” зовсім не ве­деться боротьба з комарами, бо боніфікатори Горбань К. і Литвиненко не виконують своїх завдань. В колгоспі ж „Пам’ять Ілліча” боніфікатора взагалі не виділили. Слід серйозніше ставитися до справи винищення комарів тому, що чим більше буде їх винищено тепер, тим менше їх буде влітку, а значить — менше буде захворювань на малярію”.

 

(„Соціалістична перемога” від 13 березня 1945 р.)

 

 

Прочитавши таке, найостанніший скептик тепер мусить погодитися, що „учёт и контроль” за недавніх часів був поставлений на широку ногу. Жодних сумнівів, що тодішні малярійні комарі були розносчиками небезпечної хвороби. Одного тільки не збагнути — як і хто рахував тих клятих комарів, їх „трупи”? Як і хто контролював результати? Адже розібратися з комарами було тоді набагато важче, аніж з „ворогами народу”.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)