Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Бериславщина. Рік 1904
Василь Мелещенко. Мiй малюнок
Микола Братан. Знову експромти
Бериславщина: рік 1905
Вишиванка. Число 5
Микола Братан. Футбол з парасолькою

ЧП в аулі: Анекдот, звичайно ж, анекдот // Ейсмонт Є.М. Юшка по-королівськи: Сміх і сльози, гумор і сатира. — К.–Херсон: Просвіта, 2015. — С. 20-23.

ЧП в аулі
Анекдот, звичайно ж, анекдот

У 70-х та 80-х роках набули популярності анекдоти. Анекдоти беруться із життя, вони і є копія життя, роздягненого до натури, навіть без фігового листочка. Анекдоти завжди були, але у згадані роки був бум анекдотів. Правду говорити, тим більше писати заборонялося, анекдоти єдина форма гласності, проти якої влада вже нічого не могла вдіяти.

Сміялися самі з себе всюду, навіть у райкомах партії.

Вище я розповів немов анекдот про обшук, але саме так все і відбувалося у селі Новокиївка.

Ми й жили, немов у анекдоті. Самий короткий анекдот із двох слів – «радянська влада»! Хіба влада з кимось радилася? Якщо ви скажете «так», то це буде ще коротший анекдот, із трьох букв.

Вранці Першому доповіли: В дальному аулі внаслідок автомобільної аварії загинув голова колгоспу.

— Як то аварія! Там же лише одна автомашина. От чурки, тільки дав їм новеньку полуторку, і вже вгрохали. Негайно направте туди інструктора райкому, нехай розбереться. Винуватого знайти і судити показово. Щоб всі знали нашу справедливу суворість. Років на десять. Я думаю більше не потрібно, наша влада гуманна.

Другого дня по приїзді в аул інструктор зібрав партійний актив, а ті зібрали відкриті партійні збори. Запросили водія. Інструктор відібрав посвідчення водія, став розбиратися по суті справи.

— Давай права.

— Какой права? У мене нет права, у тебе права.

— Так, але шофер ти?

— Да. Я шофер. Советска власт мене делай шофер. Но права мне не давал.

Водія підтримав старий аксакал.

— Ана правду говоріт. Ана у нас кузнец. Лошадь ковать может, пилуг делай может, борона делай может. Ана все может. Кому же бит шофер? Ми єго ізбирал шофер. Все за.

— А він вбив голову колгоспу! – підвів риску інструктор.

— Кто убивал председател? Стрелял, да? Резал, да? Не убівал я председател! Он сам себе убівал. Почему не вилазил з кабіна? Сам віноват.

— Спокійно, розходився. Розповідай по порядку, як була справа.

— Попорадку ми сначала єхал перша бригада. Там мал-мал хашлама кушал, мал-мал тархун пил.

— Тархун? А це ще що таке?

— Ну, ето которий бутилка. На бутил ка бик. Вот так рога. Зубра зовется.

— Ага. Давай далі.

— Далше ми єхал друга бригада. Там мал-мал шашлик єл, мал-мал тархун пил.

— І що, тархун теж з рогами?

— Нет, началник. Тут тархун – два перец ніз. Там два рога верх, тут два перец ніз. Понял?

— Понял, давай викладуй далі.

— Дальше ми єхал третій бригада. Там тоже тархун пил і совсем мало сурпа єл.

— Тархун з рогами, чи з перцем?

— Нет, нет начальник. Там тархун бил, вай-вай,.. Бутилка синій-синій, а на бутилка худой-худой і рукі вот так держіт. – І кузнець-щофер показав, як кості під черепом малюють.

— Ди-на-ту-ру пи-ли… Ну, тепер все ясно.

— Ничего тебе не ясно, началник. Ти мне скажи, началник, зачем мне председател говорил – держи права сторона?

— Ну, так за дорожніми правилами ти мав їхати.

— Вот я так і єхал. Єхал, єхал…, речка приєхал. Тут віжу пачему-то три моста. Я спрашивал, председател, какой мост єхат? А он мне говоріт, держіс правий сторона. Я і поєхал права сторона. Вай, вай…, машина падал речка. Я з кабіна вилезай, он не вилезай. Кто виноват? Он сам виноват.

— А посадити прийдеться саме тебе, бо таки ти вбив голову.

Тут вклинцювався старий аксакал.

— Паслушай, дарагой, зачем садит кузнец? Машина з речки ми витащим? Витащим. А кузнец єє делай. Кузнец у нас джигіт, во! Он лошад коват может! Пилуг делай может, борона делай может, он все делай может, он і машина делай может.

— А голову колгоспу теж «делай» может?!

— Дарагой, зачем делай голова? Шутиш. Голова нам райком пришлет, а кузнец не пришлет. Шофер нада тут ізбирай, а із кого ізбирай? Кузнец болше нет у нас.

«Правий аксакал, хоч і шельма, із спеціалістами у нас сутужно», – подумав інструктор, а вголос сказав:

— Наказано винуватого найти і посадити, а ви комуністи і знаєте, у нас демократичний централізм. Наказано, про що тут ще маємо говорити?

Слово знову взяв старий аксакал:

— Правильно начальник говорит. Советский власт, самий мудрий власт. Приказано винуватого найті? Найдем. Приказано посадит? Посадим. Но дарагой, зачем садит кузнец? Думай сам. Кузнец у нас один, да? Один! А плотник у нас два, во! Вот один плотник і посадим.

«Мудра голова цей аксакал. Проте це справді вихід. Ми маємо цей народ на технічний рівень піднімати, а ми єдиного спеціаліста хочемо посадити. А кого ж на автомашину садовити? Хто буде їм «пилуг делай»? Тут державний підхід потрібен. З іншого боку, є наказ винуватого посадити, а наказ є наказ, радянська влада справедлива, але сувора. А так, ми і наказ виконаємо і спеціаліста збережемо». Так розміркував інструктор райкому компартії, який тут уособлював «розум, совість і честь епохи».

Партійні відкриті збори закрили. Відкрили закриті. Звужена рада із трьох, трійця, або як тоді казали «тройка», в даному разі: інструктор райкому КП, секретар парткому КП і голова сільради, теж член КП стали радитися, кого ж посадити, коваля чи теслю. Радилися, аякже! — у нас радянська влада. А порадившись, згідно з демократичним централізмом, ухвалили рішення: прийняти пропозицію мудрого аксакала.

Покликали інспектора ДАІ, який весь цей час чекав вказівки у сінцях сільради, наказали скласти справу про скоєну аварію… теслею, заарештувати останнього і відправити на «народний суд» у місто.

«Народний суд» розглянув справу про автомобільну аварію з смертельним наслідком і посадив на десять років… теслю.

Як і було наказано. 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)