Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Голопристанська Litterra. Випуск 1
Молода муза. Випуск 3
Вишиванка. Число 1
Вивчення творчості Яра Славутича в школах Херсонщини
Микола Василенко. Лаодика - царица Селевкидии
Розквіт українства

Зміст

"Ми не купка інтелігентів, а природне, неминуче сильне явище в житті пригніченої великої нації усім оживаючим серцем вітаємо Революцію"
Володимир Винниченко

 

29 квітня 1917 р. відбулися загальні збори "Української хати", які підсумували перший місяць своєї роботи: товариство виросло майже втричі з 103 до 290 членів, налагоджено щотижневий випуск власного "Вісника…", відкрито "український відділ" в "Известиях Херсонського повітового земства", вийшли друком брошура "Статут товариства "Українська Хата" та "метелик" "Українські революційні пісні", в читальні товариства "безплатно для усіх одержуються українські газети і видаються додому кожному членові товариства книги", проводяться лекції, концерти.

Серед головних напрямків діяльності для товариства були політична та культурно-просвітня робота й "прояснення національної самосвідомості". Одним з політичних успіхів товариства стало одностайне рішення Надзвичайних зборів Херсонського повітового земства про організацію влітку курсів української мови для вчителів. Але одноголосність цього рішення далася нелегко. Діячі "Української хати" витримали й нерозуміння необхідності курсів з боку гласних-селян, їх думки зафіксувала стенограма зборів: "Ми приїхали сюди, щоб подбати про нашу армію, а тим часом нічого не робимо... про якісь курси розмовляємо... це прямо казки і більше нічого..."5, і ворожість з боку представників деяких російських лібералів. Тому рішення повітових зборів було політичним.

І, до речі, місце проведення загальних зборів товариства "Українська Хата" також стало політичним: вони пройшли в приміщенні Міської Думи. Й членом товариства, що також було важливою політичною перемогою, став міський голова Євген Яковенко.

На ниві культурній "Українська хата" добивалася політичних перемог.

1 липня в Херсоні у літньому біоскопі "Бомонд" (на розі вулиць Суворовської та Говардівської) розпочали свою роботу українознавчі курси для вчителів. Першими курсантами стали приблизно 150 вчителів. Вони прослухали лекції з нових для них предметів "методика вивчення української мови", "історія розвитку української мови", "історія української літератури" та "історія України". Останній курс приїхав читати батько історії українського козацтва Дмитро Яворницький. Товариство "Українська Хата" посприяло вчителям у підборі необхідних посібників Вчителі також прослухали лекції на актуальні політичні теми. Їх читали відомі громадські діячі С.Ф.Постернак, М.Гордієвський, В.М.Чеховськой.

Це були перші легальні курси українознавства в нашому місті. З часом вони стали традиційними і проводилися для всіх бажаючих. Багато слухачів вперше дізналися про історію, літературу, культуру України. На початку двадцятих багато курсантів українознавчих курсів були ініціаторами прискорення українізації в Херсонському інституті народної освіти.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)