Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Іван Немченко. Шлях на Снігурівку
Микола Василенко. Лаодика - царица Селевкидии
Микола Тимошенко. Мій степосвіт
Голос Батьківщини
Олег Олексюк. Затуманені плачем

Немченко І. “Сказати людям, як я їх люблю…”  // Вісник Таврійської фундації (ОВУД): Вип. 10. - К.-Херсон: Просвіта, 2015. - С.228-230. - [Про кн.: Світлана Павлівна Параскевич: в спогадах, листах і матеріалах. – Херсон: Айлант, 2014. – 163 с.]

 

 

 

“Сказати людям, як я їх люблю…”

(Світлана Павлівна Параскевич: в спогадах, листах і матеріалах. – Херсон: Айлант, 2014. – 163 с.)

 

Поетеса, науковець, педагог [[Параскевич Світлана Павлівна|Світлана Павлівна Параскевич]], або ж Лана Світ (1956-2011) запам’яталася багатьом своїм сучасникам як непересічна особистість, талант якої виявився в різних царинах. Про цю славну краянку розповідає книга “Світлана Павлівна Параскевич (в спогадах, листах і матеріалах)”, що з’явилась у херсонському видавництві “Айлант” 2014 року.
Видання відкривається вступним словом М.Жалдака “Замість передмови” – передруком із посібника С.Параскевич, що вийшов у світ у рік смерті авторки. Науковець наголошує, що вона “знайшла несподівані, надзвичайно чудові, красиві, зворушливі застосування комп’ютерних програм у процесі навчання математики для виховання у своїх учнів почуття краси, доброти і доброзичливості, поваги до людей і до оточуючого світу, відповідальності за їх безпеку і спокій” (с.3).
Перший розділ книги “Спогади, статті, рецензії” відкриває вірш-присвята В.Шарко, де відчутно і смутки-болі від непоправної втрати, і небажання вірити в її реальність: “…Є надія, що здійсниться диво – ти хоч на мить повернешся з небес така ж свята, і чиста, і вродлива з вітаннями до всіх: “Христос воскрес!” (с.6). Поетичну частину доповнюють твори “Світлій пам’яті Лани Світ” В.Загороднюка, “Сонет” В.Кулика, “Пам’яті Світлани Павлівни” Т.Шворак, “Пам’ять” Л.Рутіс та ін.
В.Загороднюк характеризує різні грані обдаровання цієї незабутньої людини, котра “відкривала формули краси, Які не відані ще нами, Мов діаманти в крапельці роси, Що грають різнокольорами. Летіла крізь тумани і дощі, І снігопади й заметілі, Летіла крізь чиновницькі кущі, Бо почувалася у силі” (с.13). З ним перегукується Т.Шворак, щиро й проникливо оповідаючи про викладацьку майстерність та педагогічне чуття Світлани Павлівни. Тож услід за цією авторкою міріади вихованців Лани Світ могли би повторити в різних варіаціях зболені слова: “Сьогодні низько голову схиляю, Змахну з очей непрохану сльозу, Для неї пісню пам’яті співаю, Слова вплітаю я в мелодію сумну...” (с.35).
У відгуках Т.Бень, М.Босого, М.Василенка, Є.Голобородько, В.Загороднюка, А.Клименка, А.Коломойцевої, В.Кузьмича, М.Мартиненко, О.Михайленко, В.Одинцова, М.Пентилюк, О.Пєтухової, В.Плакуна, Т.Романової підкреслюється небуденність С.Параскевич як фахівця, педагога, письменниці.
“Для мене Світлана Павлівна завжди сприймалася як творча особистість, – згадує професор філології М.Пентилюк. – Не була несподіваною звістка, що вона захистила кандидатську дисертацію і повернулася на свій факультет у ролі викладача. У розмовах з її колегами завжди чула тільки схвальні відгуки про її педагогічну майстерність, талант ученого і чисто людські якості доброї, чуйної, порядної людини.
Ще багато добрих, корисних справ могла зробити Світлана Павлівна. Але доля розпорядилася інакше.
Осиротів батько. Сумують колеги і студенти з приводу тяжкої втрати” (с.8-9).
Письменник Микола Василенко у спомині “Життя як подвиг” зауважив, що Лана Світ (Світлана Параскевич) означилась насамперед як педагог і науковець, спеціаліст вищої кваліфікації, фахівець із ейдографіки – новітньої концепції комп’ютерної творчості, але поряд з цим “вона і поет філософського світогляду, великої лагідної душі”. Мала “виключну скромність і почуття гідності”, тож не поспішала друкуватись. І далі Василенко наводить самохарактеристику Лани Світ, яка точно передає її творчу вдачу: “Я – жінка, яка пише вірші Відкритим серцем і душею”. Добре обізнаний з літературним доробком авторки, Микола Олександрович констатує: “Маючи вроджену доброзичливість, вона сприймала поезію як надійну оберегу душевного настрою творчої людини, яка має морально-етичні принципи і свій неординарний погляд на світ і суспільство” (c.15).
У книзі йдеться про потребу належного вшанування пам’яті таких непересічних особистостей. В.Загороднюк підкреслює унікальність події, що відбулася в житті Херсонського державного університету: “Його фізико-математичний факультет організував у січні 2012 року виставку творчо-художніх робіт Світлани Павлівни Параскевич (Лани Світ). Це оригінальні малюнки, виконані при допомозі комп’ютерних програм, які виражають широку життєву тематику, спрямовану на утвердження добра і краси. Розглядаючи їх, задумуєшся над одвічними людськими цінностями” (с.12).
До розділу також увійшли вибрані статті С.Параскевич (“Культура фахового мовлення майбутніх учителів математики”, “Задача зі шкільного підручника”, “Пізнавальний інтерес як провідний мотив навчання математики студентів коледжів” та ін.), які засвідчують високий професійний рівень авторки, прагнення поєднати в своїх розвідках проблеми, якими живуть освітні заклади різних рівнів. Наведено цілу серію схвальних рецензій на її навчально-методичні посібники та інші матеріали. Це розширює наші уявлення про розмах діяльності С.Параскевич.
Подібну функцію виконує й другий розділ книги “Публікації, листи, документи”, де репрезентовано долю Світлани Павлівни та її родини через передруки газетних публікацій, фотоматеріали, епістолярій, перелік основних друкованих праць тощо.
“Маю велику честь доторкнутися своєю пам’яттю до світлих струн душі цієї чудової жінки, – просто і вишукано сказала А.Коломойцева. – Дуже боляче говорити про неї у минулому часі, але сьогодні, як ніколи, ми всі, хто її знав, листаємо сторінки життя Світлани, віримо, що в ньому було багато трепетних спогадів, прекрасних мрій і щасливих днів! Але життя тим і прекрасне, що йде вперед!
Мабуть, батьки Світлани, які дали їй таке ім’я, відчували, що вона буде нести світло і радість, бо сама завжди була така сонячна і яскрава” (с.36).
Сподіваємося, що книга “Світлана Павлівна Параскевич: в спогадах, листах і матеріалах” (2014) викличе інтерес у читачів і принесе їм утіху.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)