Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Молода муза. Випуск 2
Микола Братан. День святого Миколая
Іван Немченко. Квітка України
Історія Просвіти Херсонщини. Том 1
Голос Батьківщини
Анатолій Анастасьєв.Осінній дисонанс
Кардіограма "Просвіти" Олешок

Історія створення та діяльності Олешківської "Просвіти" початку ХХ століття чекає на свого дослідника. Нині лише можна стверджувати, що вона існувала, і серед її активу значилися такі всесвітньовідомі особистості як Микола Куліш та Софія Русова.

Ці та багато інших видатних діячів вбачали у просвітницькій діяльності свій національний і громадянський обов'язок. Певна річ, бурхлива діяльність товариства в плані показу й пропагування національних надбань не подобалася ні царським ні совєтським режимам. Вони переслідували просвітян. Та дощенту зруйнував усі структурні ланки товариства на Україні більшовицький режим.

У Олешках "Просвіта" відродилася лише у 1992 році. Свідомий український педагог Олексюк Олег Васильович у дні підступного продовження русифікації Полудня України очолив просвітянський рух Олешок і за малої кількості членства організації призвів до щиросердної віри населення міста Цюрупинськ (Олешки) у доброчинність "Просвіти" попри всі безпідставні вигуки представників так званих "лівих сил".

1992 рік. Цюрупинська міська організація чісельністю в п'ять осіб створила банк ідей, адміністративно-господарський стратегічний та календарний плани на наступний рік, розробила методологію праці з населенням, де розшифрували усі напрями роботи на перші чотири роки діяльності, що сприяло планомірному розвиткові організації.

Чисельні виступи Голови та його соратників в пресі, по обласному радіо, телебаченню, в трудових колективах призвели до чисельного розширення просвітянського руху.

Криза україномовної дитячої літератури для дитсадків була призупинена пересувною бібліотечкою для дошкільнят міста.

1993 рік. Гурток промосковських яничарів, що називають себе істинними комуністами, мітингують, б'ють себе в груди при клятві любові до народу України, голосно кричать в мікрофон, вигукуючи красиві гасла, обіцяючи, обіцяючи, обіцяючи. А Олег Васильович зі своїми соратниками Блажівським Богданом Івановичем та Нікітченко Іваном Харитоновичем працюють. І люди відчули:

- Коли діти перших україномовних класів переживали підручниковий голод, актив міської організації ВУТ "Просвіта" його подолав в два етапи: перше - звернулися до Львівської "Просвіти", Пласту та Львівського обласного управління освіти про допомогу у зборі підручників для школярів Олешок. Нам приємно, що передача книжок учням перших україномовних класів російськомовних шкіл відбулася при святкових урочистостях. По школам міста запрацювали Читальні товариства "Просвіта"; друге - голова організації звернувся про допомогу до Міністерства освіти України, після чого Міністерством був проведений рейд на Херсонщину і виявлено наявність підручників, які чомусь не потрапили в повній кількості до рук учнів через офіційні канали.

- Коли криза вищої освіти досягла вищої точки (за мінімум знань батьки студентів повинні платити максімум грошей), то цюрупинські випускники шкіл, а згодом випускники Півдня України відчули силу надійного плеча. За ініціативою Цюрупинської міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" з 1993 по 1996 роки на безкоштовній основі для випускників у місті плідно працював Факультет довузівської підготовки Львівського політехнічного університету. До Львівської Політехніки поступило більше десяти випускників Цюрупинських шкіл, серед яких Дерегін Андрій, Кохана Олена, Фоміна Світлана, Гончарова Ганна та ін. У 1995 році Цюрупинська міська організація ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка взяла на себе відповідальність Центру Великої України в проведенні тестування та організації поїздок на дежавні іспити молоді краю до Львівської Політехніки та Дрогобицького педінституту.

- Коли книжкові фонди Цюрупинської районної бібліотеки майже не поповнювались, за ініціативою міської "Просвіти" свою роботу розпочала Читальня товариства "Просвіта" і при книгарні.

- Спираючись на найкращі традиції та славну спадщину українських просветителів, "Просвіта" проводить широку роботу щодо відродження української національної культури, здійснює лекційно-просвітницьку діяльність. Створюються всі умови для створення Цюрупинської районної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка. Очолює роботу по створенню та розвиткові діяльності районної організації Товариства Нікітченко Іван Харитонович.

1994 р. Попередньо створена Цюрупинська дитяча літературно-музична лабораторія чисельно зростає і стає колективним членом Цюрупинської міської організації ВУТ "Просвіта", що стає своєрідним другим народженням дитячої організації.

Районна газета "Вісник Олешшя" з 1994 по 1996 роки майже щомісяця друкує сторінку "Просвіти".

Неодноразово для школярів та педагогів міста "Просвіта" організовувала зустрічі з відомими письменниками Миколою Братаном, Валерієм Куликом, Василем Мелещенком, Анатолієм Полуфакіним, Оленою Любомською, Ладою Федоровською та її вихованцями.

15 жовтня 1994 року відбулася друга конференція активу Цюрупинських районної та міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта". На конференції зазначено, що діяльність товариства спрямована на розвиток національних мов, культур і традицій українського та інших народів України. Товариство не допускає пропаганди національної й расової винятковості, зневажливого ставлення до будь-якого народу, його мови, культури, розпалювання класової, релігійної, міжнаціональної ворожнечі.

1995 рік. Цюрупинська міська організація Всеукраїнського товариства "Просвіта" з кожним днем розширює свою діяльність в плані відродження пам'яті, мов і, насамперед, духовності дітей. Цюрупинська "Просвіта" сприяла поповненню Літературно-музичної лабораторії "Чиста криниця" не менш талановитими дітьми-сопілкарями. А грати їх вчив на українській сопілці відгомий у місті просвітянин Михайло Михайлович Кравченко, талант якого безумовно багатий і різнобарвний.

У Херсонському видавництві "Джерела" за фінансової підтримки Цюрупинського відділення АК АПБ "Україна" виходить друком Перше число щорічника альманаха дитячої та юнацької творчості "Чиста криниця", презентація якого відбулася у травні 1995 року у великій переповненій залі Районного будинку культури. Ця подія неодноразово була висвітлена в пресі, на радіо та телебаченні області.

За ініціативою Цюрупинської міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" 15 грудня 1995 року у містах Цюрупинськ та Херсон проходили урочистості, присвячені 110-й річниці від дня народження нашого визначного земляка, художника і громадського діяча Юхима Михайліва. Творчість, взагалі, Юхима Спиридоновича Михайліва, людини всебічно обдарованої, ми відкрили для себе лише в 1995 році. І нашої вини у тому нема. Хай же буде доброю пам'яттю наше запізніле прозріння і наш уклін шаноби цій великій людині, яка все своє життя вірно служила Україні. Вперше в історії Херсонщини відбулася науково-практична конференція, зорганізована Цюрупинською міською організацією ВУТ "Просвіта" (голова Олексюк О.В.) при сприянні Херсонського управляння культури (начальник Чуприна В.Г.), Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей (голова Федорук О.К.), за участю директора музею П.Г.Тичини І.Д.Блюдо, завідуючого відділом рукописних фондів Інституту літератури НАН України С.А.Гальченко, директора архіву-музею літератури і мистецтва М.І.Крячок, голови Всеукраїнської спілки краєзнавців, академіка П.Т.Тронька, голови Херсонської обласної організації ВУТ "Просвіта" М.І.Братана, а також просвітян і краєзнавців області.

На вечорі пам'яті повернутого з небуття нашого земляка видатного художника і діяча культури Юхима Михайліва зайшла мова про спорудження пам'ятника на його батьківщині. Підтримку ініціативи місцевого осередку "Просвіти" засвідчили підписами на запрошенні керівники району і міста, обласного управління культури, мистецтвознавці з Києва. За розробку пам'ятника взявся наш земляк відомий скульптор Анатолій Шаталов. У лютому 1996 року макет пам'ятника Юхиму Михайліву у міськраді оргкомітетом увіковічення пам'яті визначного художника було затверджено. На жаль за браком коштів розпочате так і не дішло до свого логічного завершення, а із смертю скульптора взагалі почало вдаватися нездійсненним.

27 березня 1996 року у приміщенні Районного будинку культури відбулася третя звітно-виборча конференція, де головою організації одноголосно знову було обрано Олексюка Олега Васильовича, який сприяв розширенню сфери діяльності, збільшенню чисельності та матеріальному збагаченню організації, вже не кажучи про зростання авторитету "Просвіти" у Цюрупинську.

Але ще взимку цього року почалися відбуватися неймовірні події: один із самоназваних активістів у телефільмі "Чисті джерела" (автор Л.Бондарчук) телекомпанії ВІК-ТВ декілька разів був оголошений як голова Цюрупинської "Просвіти", на що голова тільки-но готуючої документи на реєстрацію, проте давно діючої на теренах району Цюрупинської районної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" Нікітченко І.Х. реагує як на власну образу і подає заяву про відмову очолювати організацію. Створені тим самим самоназваним активістом і іже з ним сітуативні постійні сперечання призводять у жовтні 1996 року до самовідмови від керівництва голови Цюрупинської міської організації Олексюка О.В., який вже в грудні цього ж року засновує на основі вихованців "Чистої криниці" МПГ Цюрупинськ Української скаутської організації "Пласт" та Херсонську обласну організацію "Молода Просвіта", яка діє за власним Положенням як молодіжний відділ Херсонської обласної організації Всеукраїнського товариства "Просвіта".

А у Цюрупинській міській організації ВУТ "Просвіта" перестають діяти розпочаті Олегом Васильовичем та його соратниками проекти, авторитет організації падає, найактивніші із просвітян, рятуючи ситуацію, долучаються до загальногромадських заходів, щоб хоч якось засвідчити про існування організації. Намагання керівництва обласної організації ВУТ "Просвіта" ім. Т.Г. Шевченка зустрітися з Правлінням та Контрольно-ревізійною комісією Цюрупинської міської організації ВУТ "Просвіта" ім. Т.Г.Шевченка у повному складі не увінчалися успіхом. В період 1996-2001 років організацію очолювали Мельник Костянтин Михайлович та Назаренко Людмила Миколаївна.

26 червня 2001 року відбулася Шоста Звітно-виборча конференція Цюрупинської міської організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Тараса Шевченка, на якій за більшістю голосів повністю оновлено Правління та Контрольно-ревізійну комісію організації, головою організації обрано молодого магістра педагогіки Імшеницьку Тетяну Сергіївну. Лише за перші місяці діяльності новообраного правління видно, що понад три десятка членів організації, які довірили новообраному Правлінню місію новітнього відродження "Просвіти" Олешок, не помилилися. Адже з липня поновлена робота Читалень товариства "Просвіта", розпочата робота по допомозі фонотеками українських пісень, колядок та щедрівок дитячим садкам міста, розпочата робота по дослідженню історії рідного краю (перший випуск "Нарисів з історії Олешок" готується до друку на 2002 рік), розпочав діяти Благодійний Фонд імені Миколи Куліша, засновниками якого є Цюрупинська міська організація ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка, Цюрупинська районна дитяча організація Літературно-мистецька лабораторія "Чиста криниця" та Цюрупинська гімназія. Поновлено роботу з громадськістю в трудових та учнівських колективах. Актив Правління Цюрупинської міської організації ВУТ "Просвіта" імені Тараса Шевченка сприяв створенню у Цюрупинському районі районної організації "Молода Просвіта", яка має за мету поширення української мови серед юні та молоді і утвердження її в усіх галузях суспільства.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)