Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Елінг. 2017-2018. Випуск 11-12
Вісник Таврійської Фундації. Випуск 9
Ігор Проценко. Цвіт вишні
Олег Олексюк. На крилах Просвіти
Іван Немченко. Шевченкова офіра
Вишиванка. Число 1
Бажаючи попрацювати на ниві народній…
(Кілька епізодів з життя Сергія Шульгина)

У державному архіві Херсонської області зберігаються сотні тисяч документів - німих свідків свого часу, неповторного і таємничого, і кожен з документів може розповісти дивовижні історії, тільки потрібно вміння чекати і терпіння для багаторічних пошуків.

У фонді Херсонської вчительської семінарії - навчального закладу, який готував вчителів початкової - народної - школи, є безліч цікавіших документів, серед яких - непомітна і, на перший погляд, звичайна заява про прийом на роботу. Вона датована 1918 роком - роком початку кривавих подій громадянської війни на Херсонщині.

Автор заяви - лікар Сергій Іванович Шульгин, який зазначив, що він також є лектором на курсах української мови. В історії нашого краю ці курси були надзвичайним явищем: ще влітку 1917 року на них читав для вчителів Херсонського та Дніпровського повіту батько української історії Дмитро Яворницький, у 1918 році - відомі діячі українського відродження Микола Чернявський, Петро Карманський, Василь Біднов та інші. На протязі кількох революційних років у нашому місті, не зважаючи на всілякі труднощі, кращі лектори Херсону, Одеси, Києва надавали вчителям та всім бажаючим систематичних знань з рідної мови, літератури, історії.

Заява Сергія Івановича Шульгина привертає на себе увагу характерним для революційних років стилем, впевненістю у необхідності суспільної праці на користь національного відродження рідної Херсонщини.

Він пише: "бажаючи попрацювати на користь молодої Української Держави, звертаюсь до Вас, пане Директоре, з проханням дати посади вчителя вкраїнської мови та вкраїнознавства. Семінарія є те джерело, яке дасть нам свідомих українських діячів на ниві народній".

…попрацювати на ниві народній… - але хто він, лікар Сергій Шульгин?

Багаторічний пошук частково відкрив яскраве і трагічне життя українського діяча: Сергій Іванович Шульгин народився у селі Володимирівка Херсонського повіту у 1886 році. Під час революції 1917 року Сергій Іванович разом з яскравою плеядою херсонських українців (так, у ті буремні роки у нашому місті звали діячів українського руху) стояв у витоків національно-демократичного руху, взявши участь у заснуванні першої масової легальної української організації на Херсонщині - товариства "Українська Хата".

Коли у 1918 році у Херсоні було створено видавниче товариство "Українська книгарня" Сергій Іванович Шульгин стає заступником голови цього видавництва.

"Українська книгарня" вперше і поки що єдина на Херсонщині надрукувала "Кобзар" Тараса Шевченка - ця подія сталася наприкінці лютого - у березні 1918 року, - і саме у ці дні ми можемо відсвяткувати своєрідний ювілей національного та громадського подвигу.

За короткий термін існування товариство видало кілька десятків українських книжок, серед яких "Байки" Глібова, "Український декламатор", ювілейне видання творів відомого українського письменника, мешканця нашого міста Миколи Чернявського.

У двадцяті роки Сергій Шульгин викладав анатомію і фізіологію в Інституті народної освіти (так колись називався педагогічний інститут). В архіві збереглися таємні характеристики того часу: "Шульгин відповідає своєму призначенню як лектор але участі у громадській роботі не бере, і позапартійний…"

Сергія Івановича кілька разів заарештовували органи ОДПУ-НКВС як колишнього українського діяча, і нарешті у тридцяті його заарештували востаннє…

Серед тисяч справ репресованих, а пізніше реабілітованих в архіві зберігається і справа Сергія Івановича Шульгина, який віддав своє життя задля розбудови української справи на ниві народній.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)