Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Анатолій Анастасьєв. В яблучко
Микола Братан. Знову експромти
Вісник Таврійської фундації. Випуск 11
Елінг. 2017-2018. Випуск 11-12
Микола Братан. День святого Миколая

Каляка М.М. Літературному клубу – 30 років! // Елінг. 2017-2018. Вип. 11-12. — К.–Херсон: Просвіта, 2018. — С. 3-9.

Літературному клубу – 30 років!

Це клуб творчих людей, де шанують традиції літературної Херсонщини, Херсонської Таврії. В «Елінгу» кожен член клубу прагне до нових літературно-творчих звершень.
Літературний клуб «Елінг» достойно зустрічає 30-річчя від дня свого створення – 22 січня 1987 року.
30 років, багато це чи мало? Як у калейдоскопі, промайнули суботні творчі засідання. У словах, на світлинах і відео оживають молоді, на поетично-творчому підйомі обличчя. Насамперед, його засновники: Леонід Марченко – журналіст, письменник, дипломант міжнародного літературного конкурсу імені О.М. Толстого, Микола Каляка – журналіст, письменник, лауреат Обласної журналістської премії, літературної премії ім. Миколи Куліша, Всеукраїнської премії ім. Яра Славутича, котрі змогли вести великий творчий корабель, вдало омиваючи підводні рифи (Марченко дев’ять років – 1987-1996, Микола Каляка – з 2004), упродовж 30-ти (!) років. Сказати, що це було нелегко, – замало.
У 1987 в заводській газеті «Судостроитель» з’являється перша «Літературна сторінка», цього ж року виходить перша клубна стінна газета «У літературного самовара», ініціатор і організатор видання М. Каляка. В 1988 році побачила світ друга стіна газета «У літературного самовару», з прекрасним повідомленням: Літературний клуб «Елінг» нагороджений Дипломом Всесоюзного фестивалю народної творчості. Тут же повідомлялось, що секретаріат правління Спілки письменників СРСР нагородив Почесним дипломом члена клубу Володимира Гринька. В цій же газеті повідомлялось: «Самодеятельные поэты клуба «Эллинг» 3 июля выступили в парке им. Ленинского комсомола». (Випуск стінних газет продовжується).
Услід виходить перший друкований альманах «Елінг» 2002 (104 стор.), в ньому надруковано на стор. 3 гімн клубу «Елінг» (слова і музика Євгена Ніколаюка), є фото членів клубу: «Вони були першими: В. Гринько – електрозварник, Є. Ні­колаюк – вихователь гуртожитку, Н. Д’яченко – секретар-господарка клубу, Л. Марченко голова клубу, Т.Хаїмова – вільна членкиня клубу, В.Плоткін – працівник інституту суднобудування, О. Пайкін – контролер ВТК заводу, О. Гельфанд – член ради клубу, вихователька заводського дитячого садка, М. Каляка – заступник голови клубу, редактор стінної газети «У літературного самовара», учасник будівництва первістка заводу – танкера «Херсон», І. Рукинглаз – нач. ПРБ цеха №34».
За ним – одразу ж вийшов «Елінг» 2003, присвячений 225-літтю рідного міста із зауваженням: «У кожному примірнику альманаху присутній Духовний космос, намагнічуючи елінгівців натхненністю. «Елінг» розширює уроки літературного пізнання, висвітлює скарби мистецтва, постійно оживляє Українське і Російське життя» (126 с., 31 автор). Уперше підсилив редакційну колегію альманаху Іван Немченко, доцент кафедри українського літературознавства Херсонського дер­жавного університету, уперше друкується вірш Юлії Бережко «Вітаю тебе, Україно!»:

Буяє краса чорноморського краю –
Золотохвилі серпневі поля.
В цей день, Україно, тебе я вітаю,
Що ти – незалежна земля.

Юля тоді була ученицею ліцею при Херсонському педагогічному університеті. Нині Юлія Бережко-Камінська – головний редактор газети «Ірпінський вісник», а видавництво «Український письменник» висунуло її творчість на здобуття Шевченківської премії».
Літературний клуб «Елінг», редколегія альманаху «Елінг» щиро вітають Юлю з високим творчим досягненням. Ми ніколи не забували твою гумореску «Латають дороги» в газеті «Джерела» в листопаді 1996 р. і в гуморині–2000, «Дорога в рай» в «Херсонському віснику». Щастя тобі і здоров’я!
Першу літературну премію подарував клубу Володимир Нагорняк – його поетичний сценарій «Самосели» відзначено третьою республіканською премією за 1990 рік. У 1993 році вийшла збірка оповідань Миколи Каляки «Довічний хрест» (спецвипуск газети «Судостроитель», редактор Анатолій Яїцький). 2004 рік. Альманах виходить, присвячений 190 річчю з Дня народження Тараса Григоровича Шевченка «В сім’ї вольній, новій» (148 стор.) В 2005 видала книжку «У полоні Сподівання» юна Олена Колос, виступаючи зі своїми творами на сторінках газет Києва, Львова, Херсонщини. В цьому ж році відбулась презентація альманаху «Елінг» 2005 у Херсонському державному університеті. І знову літературний альманах заявив про себе, що його сторінки відкриті для всіх: поетам, прозаїкам, драматургам, усім тим, хто любить художнє слово. Так воно й є. «Елінг» з’явився в бібліотеках, музеях – його читають. В 2010 порадувала своєю поезією, видавши поетичну книжку «Моя любов Россия» Ніна Казеєва, не відстала від неї і ветеран клубу Надія Ратушко, відсвяткувавши в 2011 публікацією своєї книжки поезій і прози «Корабелочки».
На святковому вечорі «Літературному клубу «Елінг» – 25» було презентовано Антологію клубу «Елінг над Дніпром». В антології-2012 представлені твори членів клубу від дня народження «Елінгу» до наших днів. В анотації сповіщається: «Ми робимо все так, щоб у новому 25-річчі залишити про себе добру пам’ять і добру славу».
Як у кожному творчому колективі, були і злети і падіння. Після кризових подій група клубників, очолюваних Плоткіним і Кислінською, виставили вимогу видавати літературний альманах російською мовою. Але творчий колектив клубу зміг зберегти альманах і клуб національним, ознаменувавши цим новий зоряний час і альманаху, і клубу. Критикам іще належить повною мірою дослідити високої марки феномен клубу. Один із учасників цієї групи Аркадій Веселов у третій книжці своїх віршів «Запредельщина» (2003 р.), у дарчому тексті, написав: «Николай Михайлович! Желаю успехов в творчестве. Не сдавайтесь! Аркадий».

Любов до Вітчизни на крилах синів піднімає.
А вірність синовню ні дороги, ні роки не стира.
На нашій землі нічого дорожчого немає
Від тих доріг, що лежать навколо Дніпра.

Святкування ювілею – 30-ти річчя літературного клубу «Елінг» повною мірою підтвердило правильність вибраної дороги. Ювілейне свято продовжується – незабаром вийде літературний альманах «Елінг»-2017-2018. У новому числі часопису – чимало нових авторів і тем. Насамперед, готується видання про нашого земляка Сергія Бондарчука, всесвітньо відомого артиста й режисера, лауреата всесвітньої премії «Оскар», заслуженої журналістки, члена НСЖУ Любові Лагутенко. Також побачить світ талановитий літературно-художній нарис Валентини Липенко, найактивнішої учасниці клубу. Вона широко, на високому рівні розповідає також про нашого знаменитого земляка видатного артиста Євгена Семеновича Матвеєва, добре знаного артиста, кінорежисера, народного артиста СРСР. Йде уривок з презентованого роману, який нещодавно вийшов «Вже осінь стукає у вікна», котрий приніс Наталі Чернишенко вступ до Національної Спілки письменників України.
Обізвалась і Олена Гельфанд:
«Большое спасибо за приглашение на юбилей. Очень хотелось бы всех вас увидеть. К сожалению, приехать не могу, но частичка моего сердца с вами.
От всей души поздравляю вас с 30-летним Юбилеем нашого клуба. Я очень рада, что наш корабль под названием «Эллинг», у создании которого я стояла, так долго и успешно бороздит просторы Херсонщины. Рада тому, что места ветеранов экипажа заняли молодые творческие люди.
За 30 лет плавания наш корабль претерпел немало штормов и бурь, но важно то, что он не утонул и держится на творческом плаву до сих пор.
Теперешнему капитану корабля – Каляке Николаю Михайловичу я желаю здоровья, творческого долголетия и возможности долго удерживать штурвал «Эллинга» в своих руках.
А всему экипажу корабля желаю еще много лет быть в творческом пути, открывать новые романтические дали, новые неведомые горизонты и с гордостью носить имя Эллинговец.
Семь футов тебе под килем, «Эллинг»!
Член экипажа «Эллинг» – Елена Гельфанд».

Колись Микола Братан, читаючи мій довідник «Шевченко і Херсонщина», зробив зауваження: «Що ви подаєте цих пупсиків, треба вводити добре помітних, відомих діячів і письменників». Життя показало, «пупсики» виросли, стали більш діяльні, популярні та відомі. Прикладом є Олег Олексюк, член НСПУ, голова обласного об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка.
Нещодавно літературний клуб «Елінг», його стінна газета «Біля літературного самовару» (9.11.2017) привітали свою наймолодшу членкиню, Юлію Чернієнко із знаменною подією – її роман «Раби» став переможцем на міжнародному літературному конкурсі «Гранослов» за 2017 рік. Так тримати! Йти тільки вперед.
У поетичному цеху та й в прозі тон задає колишній підводник, підполковник медичної служби Василь Васильович Гайдамака. Він видав поетичну збірку «Оживає думка джерелом». Коли читаєш її, то не полишає відчуття, що ці твори написані на передовій, – така в них напруга в думках і почуттях.
Помітним явищем в клубі є присутність Володимира Моргуна. На засіданнях він знайомить елінгівців з творами класиків літератури. Нещодавно порадував читанням Тараса Григоровича Шевченка українською мовою. Володимир брав участь у народному театрі «Поиск». Виступав на сцені театру ім. Миколи Куліша на Фестивалі народної творчості в ролі військового чиновника при фельдмаршалі Потьомкіні. Що цікаво – Катерину Другу представляла член клубу «Елінг» талановита поетеса Людмила Морокіна.
Всебічну, щиру, безкорисну допомогу надає клубу завідуюча краєзнавчим відділом Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олеся Гончара Оксана Валеріївна Токовило. Вона вводить клубників у світ цифр і фактів.
Святкування ювілею – 30-річчя літературного клубу «Елінг» триває – очікується вихід друком літературного альманаху «Елінг–2017-2018». Елінгівці найбільше за все мріють про мир і нові творчі перемоги.


Члени літклубу «Елінг» серед учасників вистави в обласному театрі.Володимир Моргун крайній зліва, Людмила Морокіна в центрі.В дорозі ми,
мов плем’я орлине.
Дзвенять над світом
наші творчі діла.
Все, що зроблено нами,
вже повік не загине,
Не зів’януть книжки
і поезія, що в нас розцвіла.

Будуть нові вірші, романи,
і п’єси в світі,
Будуть поеми
в рідному краї цвісти,
Дорослими стануть поети,
клубом, народжені діти,
Щоб у нові десятиліття
свій «Елінг» вести.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)