Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Вісник Таврійської фундації. Випуск 14
Анатолій Дунаєв. Жива любов, жива
Сонце на рушнику
Книга пам'яті: Голодомор 1932-33 у Чаплинському районі
Микола Швидун. Ти до мене прийшла
Анатолій Анастасьєв. Подорожник
Біль генетичної пам'яті

Зміст

 

Блукають люди... Тіні, як примари
У безнадії вимира село.
Такого звіку горя не було...

Валерій Кулик

 

І це все було з нами - у ХХ столітті. Умирали з голоду діти, губили свою пам'ять літні люди - велика біда стояла над світом. Степова Чаплинка була в епіцентрі цього жахливого буття.

...Стояв над світом великий мор...

Геніальний драматург сучасності уродженець Чаплинки Микола Куліш у своїй безсмертній драмі " 97" змалював жахливі дні Голодомору, факти людоїдства в Україні.

І саме Микола Куліш, свідок розгулу Голодомору в Таврійській губернії, зумів показати планетарне лихо у всій жорстокій правді реального буття. "Я не їла Маринку..." - ці слова, що звучать з театральних підмостків, ріжуть душу. Крають її на шматки...

Жертвами Голодомору 1932-1933 років стали мільйони українських хліборобів, які не мали ні хреста, ні могили, ні фіксованої скорботної дати в історичному календарі нашої держави... Масова смертність спостерігалася весною, упродовж червня-липня, а особливо після завершення хлібозаготівельних кампаній. Перепис населення 1937 року фіксує масову смертність упродовж багатьох місяців 1932-1933 років, апогей якої припадає на період весна-літо. Кількість жертв свідчить про глобальну соціально-демографічну катастрофу. Аналізу підлягають історичні факти, явища, події, котрі проливають світло на великий голод в Україні.

Багато часу пройшло з тих страшних подій, тому сьогодні послідовники комуністичної ідеології роблять спроби замовчувати ці події або заперечувати Голодомор, пропонують називати ці події словом "голод", для того щоб відбілити кровожерливість комуністичної влади.

У штучному голоді 1932-1933 років не було нічого ірраціонального. Отож Голодомор вважався одним із засобів комуністичного "будівництва". Парадоксально, але факт, саме в такий ізувірський спосіб сталінська ідеологія прагнула поставити на коліна мільйони людей. Намагання умовчати і приховати в плані часу істинну правду про загибель від організованого більшовицьким режимом голодомору несчисленну кількість українських селян виявилися марними. Завдяки ініціативі Президента України Віктора Ющенка в країні розгорнута потужна кампанія з проведення збору свідчень тих, хто жив у ті "чорні" часи. У районі створені та діють 42 пошукові групи, які зібрали 698 свідчень. Люди знають правду про ці злочини. І як би далеко не відносив нас час, ми зможемо розповісти наступним поколінням про жорстокі реалії буття при комуністичному режимі, тому хто б там що не говорив, ніколи не можна поставити під сумнів гіркоту людських страждань. А судитиме невігласів за скоєне зло майбутнє.

Починаючи з вересня 1993 року, в Україні офіційно вшановують пам'ять полеглого від штучного Голодомору народу, а державні заходи набули меморіального статусу - Днів скорботи і пам'яті. І все це робиться для того, аби ніколи більше у світі не повторилося подібне зло. Наша генетична пам'ять до цього зобов'язує.

Про те, як вшановується пам'ять жертв Голодомору в районі, засвідчують такі факти.

У загальноосвітніх школах, дитячих садочках, професійно-аграрному ліцеї, закладах культури проведено десятки лекцій, театралізованих вистав, 46 конкурсів малюнків, 245 виховних годин, 35 бібліотечних уроків, 25 уроків-реквіємів, 4 конкурси читців, 11 конференцій старшокласників, 95 сходок громадян за місцем проживання з наданням відповідних роз'яснень, випущено 12 стіннівок, створено 52 постійно діючі книжкові виставки та 26 тематичних полиць, у районному будинку культури проведено 1 виставку архівних документів державного архіву Херсонської області.

Ми не можемо йти у завтрашній день з фальшивою біографією у повному безпам'ятстві. Чим глибше та досконаліше будемо знати усі трагічні та звитяжні сторінки нашої історії. Тим чіткішим буде образ нашого майбутнього. А матеріали цієї книги і покликані виконати це завдання - встановити історичну справедливість, правду, генетичну пам'ять.

 

А.М.Немченко

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)