Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Олег Олексюк. Доки живі. Тисячовесни
Іван Немченко. Корсунські світанки
Анатолій Анастасьєв. Подорожник
Микола Василенко. Уламки імперії
Анатолій Анастасьєв. Просто життя
Микола Братан. Гіркі експромти
То був страшний навмисний голод

Зміст

Голод... Різні думки спадають, коли чуєш це слово. Наше покоління не знає, що це таке. Ми маємо вдосталь їжі й не замислюємося над тим, що їстимемо завтра. Коли чуємо слово "голод", уявляємо порожній холодильник, неприємне відчуття в животі, шалений апетит... Але не те, що уявили б люди, які пам'ятають страшне лихо сорок сьомого, а ті, що пережили тридцять третій, не захочуть, можливо, і згадувати.

В історії людства було чимало жахливих моментів, які навічно закарбувалися в пам'яті наступних поколінь. Проте навряд чи знайдеться щось страшніше за голодомор 1932-1933 років, штучно створений радянською владою. За ці два роки голодною смертю померли сім мільйонів українців. То був страшний і, на відміну від природного голоду в 1947 році, навмисний голод. Саме про цю трагедію нашого народу розповідає В.Барка в романі "Жовтий князь".

Неймовірно точно й детально автор відтворює лихо народу, зображуючи страждання однієї сім'ї - родини Катранників, а на їх прикладі - страшний геноцид українського народу: маленьких дітей, пухлих від голоду, людей, що втратили розум, випадки канібалізму. Важко навіть уявити всі жахи! Але найстрашнішим було те, що весь той хліб, що силою забрано в селян, зостався гнити під дірявим брезентом.

Не витримавши поневірянь і страждань, умирають один за одним члени родини Катранників. Живим лишився наймолодший Андрійко. На мою думку, саме в цьому образі В.Барка втілив думку про весь український народ, який жив, долаючи різні перешкоди.

А світ не міг, а то й не хотів повірити в ту страшну трагедію. Він не міг уявити собі, що в той час, коли Сталін казав: "Життя стало краще! Жити стало веселіше!", в Україні вимирали цілі села. Та це було так. Тому ми, нащадки, повинні пам'ятати ці жахливі сторінки нашої історії й суспільства, щоб вони вже ніколи не повторилися.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)