Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Вишиванка. Число 1
Іван Немченко. Євангеліє від Кобзаря
Вісник Таврійської Фундації. Випуск 9
Микола Братан. Шоста заповідь
Голопристанська Litterra. Випуск 1
Олег Олексюк. Затуманені плачем
То був страшний навмисний голод

Зміст

Голод... Різні думки спадають, коли чуєш це слово. Наше покоління не знає, що це таке. Ми маємо вдосталь їжі й не замислюємося над тим, що їстимемо завтра. Коли чуємо слово "голод", уявляємо порожній холодильник, неприємне відчуття в животі, шалений апетит... Але не те, що уявили б люди, які пам'ятають страшне лихо сорок сьомого, а ті, що пережили тридцять третій, не захочуть, можливо, і згадувати.

В історії людства було чимало жахливих моментів, які навічно закарбувалися в пам'яті наступних поколінь. Проте навряд чи знайдеться щось страшніше за голодомор 1932-1933 років, штучно створений радянською владою. За ці два роки голодною смертю померли сім мільйонів українців. То був страшний і, на відміну від природного голоду в 1947 році, навмисний голод. Саме про цю трагедію нашого народу розповідає В.Барка в романі "Жовтий князь".

Неймовірно точно й детально автор відтворює лихо народу, зображуючи страждання однієї сім'ї - родини Катранників, а на їх прикладі - страшний геноцид українського народу: маленьких дітей, пухлих від голоду, людей, що втратили розум, випадки канібалізму. Важко навіть уявити всі жахи! Але найстрашнішим було те, що весь той хліб, що силою забрано в селян, зостався гнити під дірявим брезентом.

Не витримавши поневірянь і страждань, умирають один за одним члени родини Катранників. Живим лишився наймолодший Андрійко. На мою думку, саме в цьому образі В.Барка втілив думку про весь український народ, який жив, долаючи різні перешкоди.

А світ не міг, а то й не хотів повірити в ту страшну трагедію. Він не міг уявити собі, що в той час, коли Сталін казав: "Життя стало краще! Жити стало веселіше!", в Україні вимирали цілі села. Та це було так. Тому ми, нащадки, повинні пам'ятати ці жахливі сторінки нашої історії й суспільства, щоб вони вже ніколи не повторилися.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)