Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Василенко. Курай для пожежі
Нариси з історії Бериславщини. Випуск 3
Іван Немченко. Корсунські світанки
М.Братан. Парасолька йде по місту
Микола Братан. Від сонця до сонця
Сонце на рушнику
с. Новонаталівка

Зміст

Історія виникнення села Новонаталівка

Село розташоване за 27 км від райцентру і за 46 км від залізничної станції Каланчак на лінії Херсон-Джанкой. Перша згадка про село відноситься до 1909 року, коли селяни сіл Маячки, Наталівки Каховського району переходили на вільні землі.

Село Новонаталівка утворилося з двох сіл - Нежурівки і Фурсівки, які були засновані жителями Старої Маячки, що купили цю землю на початку 70-х років ХІХ ст. у поміщика Мальцева, звідки назва села була Малинське.

В 1916 році селяни поділили землю між собою на їдака, в результаті земля була поділена на смужки. Кому попала ця земля, той поїхав на свої землі і селилися кожен на своєму відрізку, тому село було таким розтягнутим.

Першим і найстарішим жителем нашого села був Литвиненко Платон Михайлович.

До революції жителі села були переважно бідняками. Новонаталівкою воно називалось на честь дочки поміщика Мальцева, бо як ми знаємо з історії, ще в часи Катерини ІІ поміщики дарували села разом із селянами своїм дітям і називали їх іменами. То, можливо, с.Наталівка Каховського району і с.Новонаталівка Чаплинського району - це і є села дочки Наталії одного з поміщиків.

Радянську владу в селі встановлено у січні 1918 року. У 1920 році в селі діяв сільревком.Колективізація сільського господарства в селі розпочалася в 1927 році.

В 1927 році в селі була заснована партійна організація, яка нараховувала 55 комуністів. 1929 рік - засновано комсомольську організацію. Яка нараховувала 103 члени ВЛКСМ.

Починаючи з 1950 року, почалося укрупнення колгоспів, а з 1958 року утворилися два великі колгоспи "Росія" і "Таврія".

Семирічна, а потім восьмирічна школа була у Новонаталівці, тому діти з усіх сіл території Новонаталівської сільської ради відвідували цю школу, і лише в 1973 році діти із Шевченків стали відвідувати свою нову школу в с.Шевченко.

З 1956 року село повністю електрифіковано, а з 1961 року проведено водопровід.

 

Сталева Ксенія Петрівна

Жили в Новонаталівці. В сім'ї було троє дітей. Два молодших брати ходили в дитсадок, там їх і годували. Батько з матір'ю працювали в колгоспі, мати - кухаркою, а батько - кладовщиком, їх там годували, а сиділа дома голодна. Інколи мати приносила невеличку жменьку зерна. Одного дня до нашої хати зайшов хлопчик, але в хаті нічого не було, він вийшов з хати і заліз в яму, що була вирита біля домівки, начистив картоплі і у консервній баночці підсмажив її на вогні і шкарлупу піджарив, а потім зварив все це і випив. Коли я дивилась на все це із-за хати, то дуже хотіла їсти. Одного разу ми пасли корів і знайшли невеличку яму, про неї сказали дорослим. Коли дорослі прийшли туди то побачили, що землею в ямі прикиданий люк. Ми відчинили його і знайшли купу ячменю. Весь перевезли в село і таким чином вижили. Всім, хто робив в колгоспі, їсти давали в полудень: макуху, суп. В людей забирали хліб, худобу, вимітали все. Коли в нас закінчувався хліб ми їли листя акації, калачики, молочай, лободу, кропиву. В жнива (все ж таки сіяли невеличкі ділянки) збирали колоски, а потім їли їх, пшеницю палили, не давали збирати. Пісял цього люди ходили і збирали попалене зерно, яке потім їли. За те, що збирали колоски - судили. Корінці терли, потім пекли і їли. Спаленої пшениці було багато, тому її косили відрами. Зелені колоски, жита різали і сушили в печі, а потім молотили і пекли коржі, які були несмачними. Хліб був, але його не давали їсти. Збирали мерзлі буряки, картоплю, моркву. Із картоплі отримували крохмаль, щоб можна було щось пекти.

У місті Хорли був гарний врожай. Хліб цей збирали, а людям говорили, що потрібно вивезти за кордон. Але з'ясувалося, що вони викидали хліб через шлюзи в Сиваш. І говорили, що "на гроші не потрібні, а ви швидше поздихаете без хліба".

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)