Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Олег Олексюк. Затуманені плачем
Голос Батьківщини
Микола Братан. Від сонця до сонця
Молода муза. Випуск 3
Микола Швидун. Ти до мене прийшла
Іван Ющук. Якщо ти українець

Кулик В., Олексюк О. Сповідуючи істинні цінності // Братан М.І. Танго над лиманом: Роман. — К.-Херсон: Просвіта; Айлант, 2001. — С. 138-139.

Сповідуючи істинні цінності

З того тепер уже далекого 1961 року, коли надруковано першу збірку поезій Миколи Братана “Смаглява Таврія”, з-під його пера вийшло понад 40 книжок різних за жанром, але споріднених у головному: сказати правдиве і щире слово про час і про себе. Він не “виписав — виспівав свою Таврію” (М.Шевченко), а через Таврію, через тавричан — головних героїв його прозових, поетичних і драматичних творів сказано багато й про світ, в якому живемо ми, жили наші предки і в якому жити нащадкам. “Хто читав Братанові вірші й прозу, — зазначав Володимир Лучук, — той відчув аромат його таврійської своєрідності, степового подиху української мови…”

У жанрах поезії й прози майстер слова починав малими формами. Слід зазначити, що із малих форм прози Микола Братан більш полюбляє нариси, серед яких родзинкою солодиться його прекрасний нарис “Сила любові”, присвячений визначному письменнику сучасності Олесеві Терентійовичу Гончару.

З виходом у 1981 році роману “Бережина” українські читачі заново відкрили для себе своєрідного прозаїка. Автор твору вперше спробував відійти від соціалістичного реалізму, і персонажі роману вже не мали таких чітких кордонів щодо поділу на позитивних та негативних героїв. Відомий майстер роману Федір Залата залюбки привітав “романний дебют” свого земляка. Та головне, що своє слово про нього сказали і читачі. Його прозові твори не залежувались на полицях книгарень та бібліотек.

Духовний світ Миколи Братана вимагає від нас особливої настроєності, що прилучає до чогось такого щасливого і первозданного, забутого, але художньо закованого в слові.

Останнім часом письменник плідно працює в жанрі поетичної драматургії, але й понині звертається до прози. І ось після тривалої, на наш погляд, перерви Микола Братан видає друком чергову прозову річ — роман “Танго над лиманом”. Характерною ознакою його можна визначити гостре відчуття часу, в якому перебувають герої твору. І це при тому, що оповідь іде розлого й вільно, природно. А досягає автор цього за рахунок віртуозного володіння словом, синтаксичного розмаїття, побудови сюжету твору.

Не може бути непоміченим глибоке знання автором життя. Всі колізії, що розгортаються в романі, сприймаються живо і достовірно.

Прозові твори Миколи Братана (а це вже четвертий) несуть у собі ознаки життєвої наповненності, почасти доброго гумору. А тому сприймаються ситуації буденності як жива реальність.

Особливу роль у творі відіграє деталь. Вона іноді в алегоричній формі розкриває суть тієї чи іншої ситуації, лягає суттєвим штрихом на портрет того чи іншого героя.

Радує й те, що новий роман викристалізовує складні проблеми і суперечливого, і складного, і несподіваного нинішнього часу. Ніби перевіряються на міцність істинні людські цінності, заради яких, нам думається, і писався цей твір.

За обсягом роман негроміздкий, але, зважуючи на щільність і вагомість, на багатоплановість сюжетної лінії, на розмай характерів можемо тільки порадіти за те, що подібний твір, зрештою, відбувся.

Чи не найголовнішою цінністю роману є сповідування справжніх цінностей, боротьба проти духовного зубожіння. Сьогодні, як повітря, потрібні такі твори, — не хлібом єдиним жива людина.

Валерій Кулик, 
член Національної Спілки письменників України,

Олег Олексюк, 
голова Херсонської обласної організації 
Всеукраїнського товариства “Просвіта” імені Тараса Шевченка

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)