Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Анатолій Анастасьєв. Потоки
Коломієць Н.А. Відлуння душі
Нариси з історії Бериславщини. Випуск 1
Іван Немченко. Шлях на Снігурівку
Микола Швидун. Ти до мене прийшла
Мандич Т. До ювілею великого Каменяра // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): літературно-науковий збірник: Вип. 12. — К.–Херсон: Просвіта, 2016. — С. 273-274.
До ювілею великого Каменяра

Кафедра української літератури факультету філології та журналістики Херсонського державного університету продовжила серію заходів до 160-річчя від дня народження Івана Яковича Франка та 100-ліття від часу його смерті. 26 травня 2016 року в рамках ушанування великого Каменяра всі охочі мали змогу відвідати відкриту лекцію кандидата філологічних наук, доцента І. Немченка з теми “Драматургія Івана Франка”.

Передусім слухачі ознайомилися з невичерпною джерельною базою, що присвячена і постаті видатного митця, і його різнобічній діяльності. Чимало досліджень було репрезентовано на книжковій виставці. Це монографії Я. Білоштана, Т. Гундорової, О. Дея, А. Козлова, Р. Козлова, П. Колесника, М. Наєнка, М. Нечиталюка, Т. Салиги та інших науковців – представників різних літературознавчих генерацій.

На лекції був розкритий один із аспектів багатогранної творчості І. Франка – внесок у драматургію. Студенти мали змогу пересвідчитись у тематичному та жанровому багатстві доробку письменника. Захоплення історією, любов до народу, глибокий психологізм, непересічний талант визначили шлях Франка-драматурга. А ще орієнтація на найновіші стильові тенденції в світовому письменстві. Лектор звернув увагу на особливості поєднання в текстах І. Франка реалістичних і неоромантичних елементів, барокової образності та віянь раннього українського і зарубіжного модернізму.

Мова йшла як про відомі п’єси, так і ті, що лишаються десь на периферії наукових зацікавлень. Особливої уваги під час відкритої лекції заслужили найвизначніші твори драматурга: “Украдене щастя”, “Кам’яна душа”, “Сон князя Святослава”. Вершинні п’єси Каменяра і досі є об’єктом численних досліджень, лишаються в полі зору й широкої аудиторії шанувальників вітчизняної літератури та театру. Лектор репрезентував критичні праці І. Франка, присвячені сценічному мистецтву. Це й розгорнуті дослідження та статті (“Наш театр”, “Русько-український театр” та ін.). Це й рецензії на вистави, відгуки про постановки п’єс славетних авторів, корифеїв вітчизняної сцени..

Сам І. Франко вважав, що театр є школою життя. Тому не дивно, що його п’єси настільки зрозумілі та близькі широкому читацькому й глядацькому загалові. Вони показують глибокі особисті переживання персонажів у зв’язку з тими соціальними, політичними, історичними колізіями, що так чи інакше вплинули на життя українського народу. Майстерний перетин реалізму та модернізму, продовження кращих традицій попередніх поколінь майстрів сценічного жанру, безперечне новаторство І. Франка в царині драматургії дозволяють говорити про нього як про митця світового рівня. 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)