Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Каляка. Збуджені альманахом “Степ”
Молода муза. Випуск 2
Микола Василенко. Усе царство — за коня!
Інна Рижик-Нежуріна. Мить
Голос Батьківщини
З приводу загрози політичного перегляду української історії
Відкритий лист українських істориків, інтелігенції та представників громадськості

З приводу загрози політичного перегляду української історії

Президентові України Л.Кучмі
Прем'єр-міністрові України А.Кінаху
Голові Верховної Ради України В.Литвину
Відкритий лист українських істориків, інтелігенції та представників громадськості

Ми висловлюємо глибоке занепокоєння з приводу створення російсько-української робочої групи для розробки нових підручників з історії України та Росії в рамках поглиблення міжурядових взаємин протягом ініційованого Президентом Росії В.Путіним "Року України в Росії". До того ж група створена в Москві підкомісією з культурного та гуманітарного співробітництва між Росією та Україною, яку очолюють віце-прем'єри обох держав - Валентина Матвієнко та Володимир Семиноженко. Вони не є істориками, а тому не мають морального права впливати на перегляд змісту українських підручників,

Причиною створення такої робочої групи, як сказала 24 травня російський віце-прем'єр В.Матвієнко, є потреба перегляду нинішнього висвітлення історії, яке нібито зазнавало впливу політичної кон'юнктури перших років перебудови та реформ. Утім в Україні, насправді, саме в цей період зародилася незалежність історичної науки від політичної кон'юнктури, що панувала в радянську добу. Відродження історичної справедливості, в тому числі і в шкільних підручниках, не було доведено до кінця через неготовність до цього політичної еліти, про що може свідчити зволікання з державним визнанням ОУН-УПА українським національно-визвольним рухом та воюючою стороною у Другій світовій війні.

Переважна частина сучасної російської історіографії далі ігнорує або заперечує низку важливих фактів історії України. А це тепер може впливати і на зміст нових підручників з української історії.

Згадана робоча група з'явилася після того, як на нещодавніх переговорах із гуманітарного співробітництва російська сторона висловила невдоволення з приводу висвітлення в Україні замовчуваних у радянський період сторінок історії, таких, як організований Москвою голодомор 1932-1933 рр. та агресія більшовицької Росії проти нею ж визнаної Української Народної Республіки у 1917-1920 рр. Отже, йдеться про порушення прав українських істориків на незалежний науковий погляд, що рівнозначно відновленню російської політичної цензури на українські підручники з історії. Створення робочої групи супроводжується дозуванням інформації, приховуванням її від української громадськості та навіть фахівців-істориків.

Ми також висловлюємо стурбованість тим, що у момент, коли потрібно вживати заходів для виправлення пригніченого становища української мови, а також протидіяти російському політичному тиску на висвітлення українцями власної історії, виникають проекти, які можуть мати протилежну спрямованість: "Рік Росії в Україні" та санкціоноване Указом Президента України №238/2002 відзначення 350-ї річниці Переяславської козацької ради, що передбачає широкомасштабну антиукраїнську за своїм підтекстом кампанію, яка перегукується з тезами ЦК КПРС до 300-ліття "возз'єднання". Інакше як ганебною наругою над долею України у складі Російської імперії не можна назвати державне відзначення події, від якої прослідковується процес порушення російською стороною Переяславської угоди, ліквідації козацького демократичного ладу, незалежності українських державних, економічних, військових, судових, церковних та інших суспільних інституцій, розгортання наступу на українську мову, науку, освіту, культуру, а також розв'язування репресій проти різних верств українського суспільства, козацтва, духівництва, селянства, інтелігенції.

Ми наполягаємо на розпуску згаданої російсько-української робочої групи, оскільки перегляд висвітлення історії в українських шкільних підручниках на догоду політичній кон'юнктурі нинішніх російсько-українських взаємин вважаємо неприпустимим.

Ярослав ДАШКЕВИЧ,
доктор історичних наук, професор;
Володимир СЕРГІЙЧУК,
доктор історичних наук, професор;
Сергій БІЛОКІНЬ,
доктор історичних наук;
Павло СОХАНЬ,
член-кореспондент НАН України,
директор Інституту української археології
та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України;
Ганна СИРПАНИК,
доктор історичних наук, професор,
директор інституту мистецтвознавства,
фольклористики та етнології НАНУ;
Євген СВЕРСТЮК,
доктор філософії;
В'ячеслав БРЮХОВЕЦЬКИЙ,
президент НаУКМА;
Наталя ЯКОВЕНКО,
доктор історичних наук, професор НаУКМА;
Юрій ШАПОВАЛ,
професор, доктор історичних наук;
Михайло ШВАЙКА,
доктор економічних наук;
Олег ЯЦЕНКО,
web-сайт "Майдан";
Віктор БРЕХУНЕНКО,
доктор історичних наук,
учений секретар
Інституту української археології
та джерелознавства НАНУ;
Вілен ГОРСЬКИЙ,
доктор філософських наук.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)