Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Голопристанська Litterra. Випуск 1
Микола Братан. Голодна кров
Вісник Таврійської фундації. Випуск 14
Микола Братан. Шоста заповідь
Ігор Проценко. Вечірні вогні
Олег Олексюк. Доки живі. Тисячовесни
Немченко Г.В. Вшанування Миколи Куліша // Вісник Таврійської фундації. Вип. 14. — К.–Херсон: Просвіта, 2018. — С. 223-225
Вшанування Миколи Куліша
мандрівка меморіальними місцями
Здолавши смуток, порадій Чаплино,
З повернення Миколи Куліша
М. Братан
У дні роботи Міжнародної наукової конференції «Творчість Миколи Куліша у світовому історико-літературному контексті», присвяченої 125-річчю від дня народження митця, що проходила в Херсоні 10-11 листопада 2017 року на базі факультету філології та журналістики Херсонського державного університету, учасники цього форуму здійснили поїздку по меморіальних місцях великого українського драматурга.
Досить представницькою була делегація у складі викладачів А. Демченко, Л. Бондаренко, В. Галаган, Л. Корівчак, Л. Лимаренко, Г. Немченко, І. Немченка, Ю. Омельчук та студентів і аспірантів Херсонського державного університету, учителів міста, письменників А. Кичинського, В. Кулика, В. Загороднюка, О. Олексюка та гостей, що завітали на конференцію з Києва – В. Школи й Бердянська – Г. Школи. Цей культурний і просвітницький десант завітав насамперед до Чаплинської спеціалізованої школи імені Миколи Куліша. Викладачі та студенти поклали живі квіти до пам’ятника великому драматургові, що височить на подвір’ї цього таврійського закладу.
Учні та вчителі Чаплинської спеціалізованої школи імені Миколи Куліша хлібом та сіллю зустріли гостей. Із привітанням до них звернулися представники керівництва даного закладу та місцевої влади. Гостям запропонували оглянути експозицію, підготовлену до ювілею митця-земляка.
В актовій залі школи були влаштовані урочистості з нагоди 125-річчя від дня народження письменника. Присутніх привітала від імені делегації завідувач кафедри української літератури ХДУ А. Демченко, яка розповіла про хід Міжнародної наукової конференції «Творчість Миколи Куліша у світовому історико-літературному контексті» та передала в дарунок школі книги з текстами драматурга та матеріалами про нього, низку наукових збірників та методичних посібників для шкільної бібліотеки.
Відкрилася літературно-мистецька частина заходу патріотичним віршем В. Кулика «Світ мій світає в тобі, Українонько» в учнівському виконанні та сценками з комедії «Мина Мазайло» М. Куліша, що були підготовлені школярами.
Бурхливими оплесками була зустрінута версія цієї ж знаменитої п’єси у постановці народної театральної студії «Арт» під керівництвом професора культурології Л. Лимаренко. Присутніх вразила чудова гра студентів факультету культури та мистецтва ХДУ Д. Соколова, О. Кодигроб, Д. Кузякіної, А. Шаповал.
З інтересом було зустрінуто виступи гостей конференції – науковців В. Школи з Києва та Г. Школи з Бердянська, які щиро подякували таврійській землі за те, що народила геніального драматурга для вітчизняної та світової літератури. Було підкреслено планетарне значення творчості митця, зокрема вказано, що в Німеччині вважають найвидатнішими зразками письменства «Фауста» Гете, «Пера Гюнта» Г. Ібсена та «Патетичну сонату» М. Куліша.
Земляк М. Куліша лауреат Шевченківської премії А. Кичинський виступив з натхненним словом на честь видатного драматурга, відзначивши трагізм його долі та інших представників «Розстріляного відродження». В урочистостях узяли участь й інші письменники – В. Кулик, В. Загороднюк, О. Олексюк, І. Немченко, які запропонували слухачам свої вірші про М.Куліша та його малу батьківщину, поділилися своїми враженнями від перших зустрічей із творчою спадщиною великого митця-краянина.
Глядачів дуже порадував чудовим виконанням сучасної української пісні студент ХДУ М. Ємець. Протягом усього заходу представники факультетів Херсонського державного університету високо оцінювали талановиті виступи школярів і запрошували їх по закінченні свого закладу вступати до нашого вузу.
Згодом делегація з Херсона вшанувала меморіальний куточок на місці хати письменника. Там установлено пам’ятний камінь із написом «На цьому подвір’ї стояла хата, в якій 19 грудня 1892 року народився і провів дитячі літа видатний український драматург XX ст. Микола Куліш. Страчено письменника 03.11.37 р. в урочищі Сандормох (Карелія) серед 1111 діячів вітчизняної культури – за сталінським наказом «На відзначення 20-річчя Великого Жовтня...»
На зворотному шляху до Херсона делегація відвідала Олешки. Було покладено квіти до пам’ятника М. Кулішеві, встановленого побіля приміщення колишньої гімназії, де він навчався.
Поїздка залишила незабутні враження у серцях учасників цієї культурно-просвітницької та профорієнтаційної акції.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)