Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Ейсмонт Є.М. Юшка по-королівськи
Микола Василенко. Курай для пожежі
Анатолій Анастасьєв. Просто життя
Анатолій Суганяк. Атом любові
Молода муза. Випуск 3
Вишиванка. Число 2
Ігор Проценко. На струнах веселки
Олексюк О.В.
До злагоди і добра // Олексюк О.В. На крилах «Просвіти»: Збірка статей та передмов. — К.–Херсон: Просвіта, 2008. — С. 44-46. - Рец. на кн.: Проценко І.М. На хвилях веселки: Вірші. — Херсон: Просвіта, 2001. — 75 с.
До злагоди і добра
Рец. на кн.:
Проценко І.М.
На хвилях веселки: Вірші. — Херсон: Просвіта, 2001. — 75 с.
Відомий літератор і педагог доцент Херсонського педуніверситету Ігор Митрофанович Проценко народився на Поділлі, в селі Іванів Калинівського району, недалеко від села Хомутинці — батьківщини Степана Руданського. Майбутній поет і вчений закінчив сільську залізничну школу, а потім Вінницький педуніверситет і вчителював у школах Вінниччини. Згодом, працюючи у вузі, успішно займався науковою діяльністю: написав низку літературно-методичних праць (книг, посібників і статей) для середніх та вищих навчальних закладів.
Ще в шкільні та студентські роки писав вірші, оповідання. І лише у 2000 році Херсонська “Просвіта” видала три книжки його поетичних творів: “Мої дороги”, “Вечірні вогні”, “Цвіт вишні”. Про їх зміст можна судити із поетичних розділів, в яких згруповані вірші поета. Перша книжка “Мої дороги”: “Мої літа — мої дороги”, “Моїм ровесникам”, “З навколишнього світу”, “Батьки і діти”, “У палаті”, “Голодомор”, “Легенди, притчі”, “Бувальщини”. Друга — “Вечірні вогні”: “Вечірні вогні”, “У палаті”, “Байки”, “Народні усмішки”. Третя — “Буремних днів ми не забудем”, “У палаті”, “Вірші минулих літ”, “Дитяча сторінка”, “Народні усмішки”.
Особливо вражають вірші “Встає Україна”, “Мої роки — мої дороги”, “На допиті”, “В грудневу ніч”, “Дзвони пам’яті”, “Колоски”, де автор гордий з того, що “встає із руїн наша слава — нова самостійна держава”, оспівує національних героїв України, які вмирали в боях і в катівнях зі словами “Слава Україні!”, ганьбивши тих, хто влаштував нашому народові голодомор і геноцид у ту “незабутню колгоспну весну”, коли комунівські дозорці за колосочки давали бідним селянам по “чотири годочки”.
У душу читачеві западають вірші “Вечірні вогні”, де зображена чарівна природа Поділля, “Слово про вчителя”: народних наставників, що виховують “славних дочок України і синів крилатих” і зокрема лірична сповідь поета “Світлій пам’яті моїх учителів”; “Гнат Сосненко” — поема про молодість, любов і дружбу, і особливо “Легенда про пісню”, де розкрито невмирущий образ дівчини — українки, що понесла у народ “пісню-нагороду, нашу славу і силу народу”.
Залишається в пам’яті неповторна постать нашої матері-страдниці (“Берегиня”), пройнята великою любов’ю і тугою, адже з нами давно її нема. І лише тепер усвідомлюєм, на скільки завдячуєм ми їй, усім кращим, що здобули в житті. Тому звучить, як вічний докір слова — риторичне звернення її вдячного сина:
Звідки ж тепер, наша мати, тебе виглядати?
Як у пісні співається, хіба змалювати?
Таким же глибоким чуттям матері до свого сина, що вмер на її руках, сповнений вірш “Материнська любов”: “Так любити і страждати може тільки мати”.
Дещо подібна тема: скорбота батьків над втраченими дітьми (донькою і сином) на тлі розкішної весняної природи глибоко розкрита в поемі-реквіємі “Цвіт вишні”. Мимоволі по аналогії пригадується психологічний етюд М.Коцюбинського “Цвіт яблуні”.
Досить вдало змальовані з глибоким проникненням у їх внутрішній світ портрети-життєписи ровесників і друзів автора, яких забрала “старість і війна”, але вони лишилися живі в душі поета (“Світлій пам’яті Станіслава Сімашка”, “Моїм ровесникам”, “Пам’яті друга” (Петра Свинаря), “Школа Пирогова” (пам’яті К.Макарця), “Сокіл” (О.Король).
Своєрідна проблема про сенс людського буття порушена в циклі віршів “У палаті”, де крізь призму авторського чуття розкривається внутрішній світ людини у критичні періоди її життя. Та ці, на перший погляд, сумні вірші, сповнені оптимістичного звучання:
Живи, поки живеться,
Кріпись з останніх сил
І доки серце б’ється,
Не опускай вітрил.
У добірках Ігоря Проценко ми знайдемо немало ліричних поезій, присвячених темі природи і людських відносин, відчувається їх пісенний характер, бо написані вони порухом душі і серця, як-от: “Проводи”, “Пливуть літа”, “Дитинства світ”, “У вирій”, “Осінні етюди”, “Рибалка” та інші. Ідея ліричних творів знаходить своє вираження як у відтворенні дум і настроїв автора, так і в зображенні картин зовнішнього світу.
Вирізняються своєю дотепністю, оригінальністю авторові жарти, гуморески й народні усмішки, запозичені з глибокої криниці народної творчості і в яких автор у яскравій поетичній формі передає помічену народну мудрість, засуджує негативні явища в житті і в побуті людей.
Початок Нового року приніс автору четверту книжку “На струнах Веселки”, що складається з трьох загальних розділів: “Далекі небосхили”, “На хвилях Веселки”, “Довкола”.
Своєрідним зачином збірки становить пісня “Їдуть степом козаки”, де оспівано героїчне і трагічне минуле нашої держави, постають “Славні лицарі за волю”, звучить віра в майбутнє, та вірш “Майдан Незалежності”, що завершується таким поетичним закликом:
Хай буде Злагода, Добро!
Хай світ засудить ката!
Всміхнеться Мати і Дніпро
І брат обніме брата.
Переважна більшість творів збірки, крім першого розділу, гуморески, бувальщини, оповіді і жарти, дотепні діалоги і навіть у формі епістолярії (а їх понад 90), взятих і підслуханих з навколишньої дійсності і часом за формою нагадують славнозвісні “Співомовки” Руданського.
Ми не будемо аналізувати зміст і якості нової книги Проценка. Сподіваємось: її гідність оцінять самі читачі — шанувальники рідного слова. Злагоди вам і Добра!

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)