Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Братан. Зорі падають в моря
Бериславщина: рік 1903
Олег Олексюк. Я для мами намалюю
Алла Флікінштейн. Перша сотня
Іван Ющук. Якщо ти українець
В’ячеслав Друзяка. Україна – мій біль і надія
Гетьмани України
Олексюк О.В.
На шляху до праведних гетьманів... // Олексюк О.В. На крилах «Просвіти»: Збірка статей та передмов. — К.–Херсон: Просвіта, 2008. — С. 3-4.
На шляху до праведних гетьманів...
Рец. на компл. листівок:
Гетьмани України: Комплект листівок-портретів. — Херсон: Просвіта: Наддніпряночка, 2003. — 16 лист.: іл.

Історія України-Русі закарбована не лише у назвах міст та місць національних змагань за волю, віру та гідність народу, а і в іменах її славних синів. Згадайте тих, хто вказував гетьманською булавою напрямки утвердження національної державності, хто проніс почуття високого патріотизму і засіяв добру козацьку славу на ниві соборності, хто проріс золотим колоссям надії на врожай щасливого майбуття народу українського.
Давня та бурхлива історія Українського козацтва завжди цікавила істориків Європи. Проте і нині ми не маємо змоги написати повну історію козаччини, як і не маємо можливості відновити в портретах весь спектр українських гетьманів. І те, що нині офіційно в наукових колах визнаних першим гетьманом України саме Дмитро («Байда») Вишневецький, а не скажімо Богдан Глинський, а чи Предслав Глянцкоронський, то є справою дослідників.
Ми ж вам хочемо нагадати за «праведних гетьманів», які є своєрідним джерелом натхнення для нових поколінь на шляху до утвердження незалежності України, адже козаччина як вагома військова та політична сила і виникла на теренах силоміць підкореної держави за волевиявленням національно-свідомого населення і серед європейців завжди вважалася оберегом нації, провідником української культури та постачальником кадрів національної еліти.
Слово «гетьман» прийшло в українську мову від польского hеtmаn, що у свою чергу походить від німецького hаuрtmаnn і відповідає титулу військового ватажка. У Польщі посада й титул гетьмана з’явилися у XV ст. Вони надавалися командувачу постійним (коронним) та найманим (кварцяним) військами. Пізніше у XVI ст. були введені посади Великого коронного гетьмана та його заступника — польного гетьмана. В Україні у середньому Подніпров’ї козацькі ватажки неофіційно також називалися гетьманами. З другої половини XVI ст. титул гетьмана став надаватися старшому реєстрових козаків. А ще пізніше ця посада стала виборною. Подальша доля українських гетьманів щільно пов’язана з боротьбою за збереження козацьких привілеїв та імунітетів в умовах зміцнення польської та московської державностей. Окрім того, козацтво виборювало право сповідання православ’я в умовах зростаючого тиску з боку католицтва.
Національно-визвольна боротьба українського народу логічно привела до того, що у 1648 році виникла автономна українська держава, очолювана гетьманом Богданом Хмельницьким. Після його смерті у 1657 році і повернення Правобережжя під владу Польщі, в Україні офіційно співіснували вже два гетьмани — на Лівобережжі (Гетьманщині) та на Правобережжі (де офіційно в 1704 році посада гетьмана була скасована).
Цілі династії гетьманів подарувала світові українська земля. Згадаємо з шаною родини Хмельницьких та Дорошенків, Ружинських та Скоропадських.
І, отже, ми маємо велику радість побачити обличчя шістнадцяти славних лицарів великого духу. А той матеріал, який зібрала редколегія видання, безумовно доповнює наші знання про бурхливе і трагічне минуле України-Русі, про витоки і особливості ментальності українців, їх політичної та духовної культури.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)