Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Голос Батьківщини
М.Братан. Парасолька йде по місту
Бериславщина: рік 1903
Братан М.І. Сила любові: Слово про Олеся Гончара
Анатолій Дунаєв. Жива любов, жива
Микола Василенко. Архітектура планиди
Микола Братан. Я ще осіннім не став
Олексюк О.В.
Поет, що леліє в собі Україну // Олексюк О.В. На крилах «Просвіти»: Збірка статей та передмов. — К.–Херсон: Просвіта, 2008. — С. 27-28. - Рец. на кн.: Братан М.І. Я ще осіннім не став: Поезії. — Херсон: Просвіта: Айлант, 1999. — 35 с.
Поет, що леліє в собі Україну
Рец. на кн.:
Братан М.І.
Я ще осіннім не став: Поезії. — Херсон: Просвіта: Айлант, 1999. — 35 с.

“Він — лірик у найвищому вимірі цього слова, що не виписав — виспівав свою Таврію”, — сказав про Миколу Братана відомий поет Михайло Шевченко. Від себе додамо: не лише Таврію. “Географія” його творчості досить широка, у ній перед нами постає найрідніша його серцю Україна, “світ земний, немов дитина, у шляхах, як в сповитку”.
Народився Микола Братан 1 січня 1935 року на Каховщині. Здобувши семирічну освіту, вступив до Бериславського педагогічного училища. І тоді, і пізніше, проходячи службу в Армії, навчаючись в Одеському державному університеті ім. І.Мечникова, перебуваючи на посадах завідуючого відділів, заступника редактора районної газети, поет постійно перебуває у творчому розвої. Творчість М.Братана — приклад шляхетного служіння поезії. Його літературний доробок щедрий: книжки поезій “Смаглява Таврія”, “Луни”, “Веселку — людям”, “Поступ”, “Свято на Перекопі”, “Правда хліба”, “У дорозі до вас”, “Від першої особи”, “Я — Сиваш”, “Степові люди”, “Озерниця”, “Добрина”, “Портрет з дороги”, “Небо над долиной”, “Експромти”, “Царина”, “Відчахнута віть”, збірки віршів для дітей “Слон на стадіоні” та “Равлик на пляжі”, дотепна книжка сатири й гумору “П’ята група крові” (вірші з цієї книжки увійшли до всеукраїнської антології гумору), а також добра дещиця драматичних та прозових творів і понад сто п’ятдесят пісень, що виконуються як на професійній, так і на аматорській сцені. Твори Миколи Братана друкувалися на багатьох мовах за межами України. І річ не в тому, що в цих книжках немає слабин (вони є, як і в книжках будь-якого поета), а в тому, що з них постає художник слова не схожий на інших, цілісна особистість, хто має розвинене зорове живописання, метафори якого динамічні й виразні. Коли читаєш його твори, то віриш у добротворчі сили літератури.
Позицію Миколи Братана в поезії можна означити як пошукову, розвідувальну. Але питання: як говорити про таку лірику, як “розшифрувати” її чаруючі диференціали почуттів, яким терміном означити цей непіддатливий вир пристрастей?
Найкраще, мабуть, — читати самі вірші, в поетичному просторі яких відчуваєш силу таланту, що вириває душу читача із сірого мороку буднів.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)