Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Наталя Коломієць. Дорога до себе
Микола Братан. Семенівське шосе
Вісник Таврійської фундації. Випуск 2
Анатолій Анастасьєв. Борозенське - це з-під лемеша
Микола Братан. Експромти з посмішкою
Олексюк О.В. Здобутки Павла Параскевича // Вісник Таврійської фундації. Вип. 14. — К.–Херсон: Просвіта, 2018. — С. 216-217.
Здобутки Павла Параскевича
Відповідно до рішення Центрального Правління Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка 30 червня 2018 року медаллю «Будів­ни­чий України» нагороджено найстаршого та най­авто­ри­тетнішого просвітянина Херсонщини, кандидата філологічних наук, Почесного професора Херсонського державного університету, Почесного громадянина міста Херсона, визначного вченого Павла Кіндратовича Параскевича.
Життєвий шлях П. Параскевича довгий і непростий: були успіхи й розчарування, знахідки й утрати. Але і сьогодні Павло Кіндратович постійно в русі, у роботі, в активній громадській діяльності. Народився П. Параскевич 30 червня 1921 року на мальовничих просторах Хмельниччини, у селі Лапківцях у селянській родині. Жага до пізнання прекрасного, нового привела молодого ентузіаста на філологічний факультет Ужгородського державного університету (нині Національного), який він закінчив із відзнакою. Наступною сторінкою в житті просвітянина стала аспірантура, а результатом плідної наукової роботи був успішний захист кандидатської дисертації. Поряд із науковою роботою Павло Кіндратович активно торував шляхи на освітянській ниві, працював учителем української мови та літератури.
Херсонський період життя просвітянина розпочався з 1968 року. П. Параскевич наполегливо й сумлінно пройшов шлях від викладача до доцента й завідувача кафедри української літератури тодішнього Херсонського державного педагогічного інституту. Справедливий, добрий, скромний, щирий Павло Кіндратович став наставником кількох поколінь науковців, учителів Херсонщини і не тільки. Кандидат філологічних наук, доцент, з 1968 по 2003 рік працював у Херсонському державному педагогічному університеті (нині ХДУ) на кафедрі української літератури. З 2003 року він є співробітником міжкафедральної наукової лабораторії «Українська література в англомовному світі» при ХДУ та членом Правління Таврійської фундації (ОВУД). П. Параскевич – ветеран війни та праці, він є Відмінником освіти України. Нагороджений орденами «Отечественной войны» ІІ ст., «За мужество» ІІІ ст., медаллю «За отвагу».
П. Параскевич є автором посібників «М. М. Коцюбинський: життя і творчість у портретах, ілюстраціях, фотографіях, документах» (1968), «Микола Чернявський: життєвий і творчий шлях» (1993), «Сторінки літературної Херсонщини» (1999; 2001), «Олесь Гончар і Херсонщина» (2004), «Статті, тези, есе, інтерв’ю» (2017). З 1992 року він є активним діячем Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка на Херсонщині. Творчий доробок П. Параскевича включає чимало наукових робіт, присвячених творчості О. Гончара, М. Коцюбинського, А. Малишка, Остапа Вишні, М. Чернявського та багатьох інших українських письменників. Павло Кіндратович чимало часу і сил присвятив дослідженню творчості О. Гончара та поширенню цих досліджень, вшануванню імені видатного українського письменника. Тож і в ці дні, дякуючи чинній допомозі Херсонської обласної ради, побачила світ уже нова, доповнена новими творами та документами, книга статей та нарисів П. Параскевича «Олесь Гончар і Херсонщина», присвячена сторіччю від дня народження Олеся Терентійовича Гончара.
І у свої 97 Павло Кіндратович Параскевич стоїть на чатах здобутків рідної мови, відродження історичної пам’яті, утвердження української державності, націо­нальної духовності та культури. Щиро вітаємо славного земляка з новою високою нагородою!

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)