Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Голос Батьківщини
Микола Братан. Шоста заповідь
Вишиванка. Число 1
Вишиванка. Число 5
Микола Братан. Футбол з парасолькою
Голодомор 1932-1933 років на Бериславщині
Параскевич П.К. Закоханий сонетом і не тільки… // Вісник Таврійської фундації. Вип. 14. — К.–Херсон: Просвіта, 2018. — С. 134-136.
Закоханий сонетом і не тільки…
(В. Кулик)
Валерій Павлович Кулик – поет багатогранний. Він пройшов чималу життєву школу. Філолог за освітою, працював учителем сільської школи, захопила його журналістська професія. Він пройшов шлях від кореспондента обласної газети до головного редактора районних газет Херсонщини і навіть Чукотки. Був відповідальним редактором обласного телебачення «Скіфія», вів авторську програму «Степова арфа», літературну сторінку в молодіжній газеті, брав участь у численних телепередачах, неодноразово одержував переможні нагороди, вдало поєднуючи цю працю з літературною творчістю. Перу його належать біля 20 поетичних збірок, тематика й проблематика яких розмаїта: філософська, громадянська, історіософічна, пейзажна, автобіографічна та інтимна лірика. Він пише балади, сонети, ліричні поезії, шукає свій стиль у багатьох жанрових різновидах – закоханий у рідний степовий таврійський край, його природу, людей та історію, створив багато оригінальних книжок. З-поміж них назву лише декілька: «Сонце моєї матері», «Трояндове вино», «П’ятдесят сонетів різних літ», «Колодязь у степу», «Відчуття любові», «Планета сонета», «Призначаю побачення», «Гончарний круг»…
Кращі поезії В.Кулика відзначаються мудрістю та увагою до ваговитого слова, людською добротою. Тонкий ліризм і музикальність вірша привернули увагу композиторів і разом із ними народилось ще декілька збірок пісень.
Скромно зізнається він у вірші «До поезії» в збірці «Призначаю побачення»:

Доволі скромна моя Ліра
До квітки руку простяга –
І вже горить ясна снага
І тінь з’являється Шекспіра.
Любов моя, Надія, Віра –
Три клятви, віддані Богам [1, c.54].

Особливе місце у творчому доробку В.Кулика належить сонету в його різновидах (перевернутий, акросонет, сонет-враження, сонет-левкас, сонет-портрет, класичний…) та вінкам сонетів (а їх чимало, десятків зо два). Серед останніх назву кілька: «Дань Сковороді», «Повернення з неволі. Вінок до Кобзаря», «Замилування словом», «Колодязь у степу», «Свіча кохання», «Гончарний круг».
Він також вправний перекладач із російської, білоруської та інших літератур. Але це може бути предметом окремої розмови.
Нещодавно з’явився новий вінок сонетів В.Кулика «Рубіж протистояння» (2015). Тема його – незвичайна, неоголошена війна на сході України, роздуми про підступність та брехливу путінську пропагандистську машину, про героїзм і невинні жертви населення. Ці твори пронизує віра в нашу перемогу.
Поета й ліричного героя проймає «біль та гіркота», він замислюється: «як розчавити цю російську зграю? / Мов та змія, вона гримить, сичить», «тисячі смертей», адже ніхто вже не поверне матерям дітей. Автор засуджує «телевізійних збоченців екранів», звертається до Америки і Європи побачити «хитрощі і підлість» підступного ворога і не тільки обмежуватись санкціями, а й допомогти укропам летальною зброєю, бо вони захищають не тільки себе, а й їх.
Риторичні запитання, оклики «О ненаситні! Вам замало крові? / Прийміть од Бога вірний тлін!» характеризують загарбницькі плани. Поет упевнений, що «лиш тільки той, хто здатен ще любить, / Здобуде волю в рідній стороні». «Спиніть Москву! Її локомотиви / Несуть народам кривду і обман!» – закликає він, апелюючи до світової спільноти.
Проймаючись болем утрат, руйнувань, співець бачить, як «сьогодні на спустошеній будові / Наш синьо-жовтий стяг замайорів. / З підвалів піднялись, нарешті, люди. / Залякані до краю дітлахи / Дивились на зруйновані споруди, / На димарі й розбомблені дахи». Автор засуджує «сатрапа того з Кремля, бузувіра», що «кордон перетина / Повзком повзе нагадуючи звіра».
Вдало використовуючи порівняння, метафори та інші художні засоби, він характеризує жорстокість і підступність ворога, нав’язану нам війну, підкреслює повтором «Горить Донбас, горюють люди і страждають ниви», «а в селах розростаються розриви / Щодня летять снаряди іздаля». Увага до художньої деталі, образної мови, іноді афористично стверджує особливості цієї війни, показує небачений героїзм «легендарних хлопців – «кіборгів» міцніших сталі».
Написаний по гарячих слідах (30 травня – 3 червня 2015 р.) вінок сонетів «Рубіж протистояння» заслуговує на публікацію та схвалення. По-своєму вартий уваги вінок сонетів «Гончарний круг», присвячений Олесю Гончару, в якому розкритий образ письменника, його місце в літературі.

Література


1. Кулик В. Призначаю побачення / В. Кулик. – Херсон, 2013. – 156 с.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)