Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Анатолій Анастасьєв.Осінній дисонанс
Любов Єрьомічева. Дев'ятнадцать
Бериславщина: рік 1905
Вісник Таврійської фундації. Випуск 11
Олег Олексюк. Школа-Либідко
Микола Василенко. Сердце - не камень
Параскевич П. Херсонщина вшанувала Олеся Гончара // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): Літературно-науковий збірник. Випуск 9. — К.–Херсон: Просвіта, 2013. — С. 244-246.
Херсонщина вшанувала Олеся Гончара
3-го квітня минуло 95 років з дня народження видатного письменника, громадського діяча, автора “Щоденників” (2002-2004), літературно-критичних книг та статей. Лауреат найпрестижніших премій та відзнак (Ленінської, трьох державних, Національної ім. Т.Г.Шевченка, літературної ім.О.Фадєєва), Герой Соціалістичної Праці, Герой України … він понад 30 років був справжнім народним депутатом від 60 виборчого округу у Раді Національностей колишньої Верховної Ради від Херсонщини і чесно виконував обов’язки перед виборцями і зробив багато корисних справ для наших земляків. А їх чимало. При Гончаревій допомозі та підтримці були збудовані школа у радгоспі “Перше травня” Голопристанського району. З’явилася лікарня у Високопіллі, зведено будинки культури, відкриті музеї у Херсоні (літературний музей-квартира Б.Лавреньова та художній імені О.Шовкуненка). Відчутна дещиця О.Гончара — у побудові обласної універсальної наукової бібліотеки, яка цілком заслужено носить його ім’я, нового корпусу педінституту (нині університету). Звертаючись до міністра освіти з приводу закриття восьмирічної школи у Таврійську, він допоміг вирішити прохання виборців. Письменник, при підтримці міністра меліорації і водного господарства, посприяв жителям Станіслава в укріпленні морського берега. Було виділено автобус для лікарні села Качкарівки, знайдено кошти на будівництво асфальтової дороги між Бериславом і Великою Олександрівкою.
У “Щоденнику” О.Гончар записав: “Моя філософія — роби людям добро”, “Моя професія мислити — мислити образами”. І цього принципу митець чітко дотримувався. Херсонці вдячні йому за ці добрі справи та теплі слова — привітання жителям Херсона, Нової Каховки, а також інших міст і сіл, за влаштування багатьох приватних справ. Асканійцям письменник щиро дякував за висунення кандидатом у депутати. Варто згадати, що О.Гончар грошову частину Ленінської премії передав на придбання книг для сільських бібліотек, а державну за роман “Твоя зоря” — на придбання візків для інвалідів. Він згадував, що довелося бачити “цей край в зимах і веснах, в красі золотих урожаїв і в шаленстві суховітриць, доводилось зустрічати безліч виявів людської мужності, трудової майстерності, хвилюючих свідчень зворушливої людяності, безприкладної доброти, близький тобі цей край ще й тим, що він ставав колискою твоїх книг”. Не один образ художніх творів був навіяний саме зустріччю з людьми цього краю, з чабанами і мореплавцями, з будівниками каналів, з механізаторами і вчителями, глибоко в душу входило те, що бачилось тут на ранкових і вечірніх зорях, про що розмовлялося з людьми. “Як багато там друзів, які чудові люди, які самовіддані трударі, що ти їх зустрічав на заводах і в цехах, і на лиманах дніпровських. Вітаю того, хто будує корабель, хто вирощує колос, хто в школі готує дитину до великого життя, хто горінням свого таланту створює книгу — славна такими людьми херсонська земля”. І таких думок у О.Гончара про Херсонщину та її трударів безліч. Їх можна було б наводити і наводити. Зустрічався і захоплювався він молоддю і ветеранами.
Митець жваво листувався з письменниками, вчителями, учнями, студентами, курсантами, виборцями. Часто згадує він у своїх книгах, щоденниках трудівників наших сіл і міст, а головне — майстерно відтворює їхні постаті, із захопленням і любов’ю живописує природу Таврії.
Цьогорічне відзначення 95-річчя від дня народження О.Гончара на Херсонщині відзначалось більшою організованістю, винахідливістю й багатоманітністю. Відбулося багато цікавих, продуманих заходів. Обласна універсальна наукова бібліотека, яка носить ім’я ювіляра, провела дні Олеся Гончара (2, 4 і 6-го квітня). 2-го відбувся літературно-мистецький вечір “Лицар таврійських просторів”, а 4 і 6-го — відділи краєзнавчий і рідкісних і цінних видань презентували проект — бібліографію “О.Гончар про Херсонщину”, заслухали спомини читачів “Згадаймо про О.Гончара”, переглянули підготовлену виставку, де можна було побачити книги з автографами, фотографії, листи і матеріали з краєзнавчого музею. Клуб “Елінг” провів ювілейне засідання, присвячене 95-річчю О.Гончара. Херсонський державний університет провів регіональну наукову конференцію “Духовний світ творчості Олеся Гончара”.
Ряд змістовних і оригінальних заходів підготували й провели телебачення та обласне радіо “Скіфія”: інтерв’ю, інформацію про ювілей, відкритий ефір “О.Гончар і наш край”, засідання “Книжкової шафи” та інші.
95-річчю від дня народження видатного письменника України було присвячене святкове засідання “Літературної криниці” юнацької бібліотеки імені Б.Лавреньова “А я напишу — Україні!”, на яку запросили учнів херсонського обласного ліцею. Діти мали нагоду поспілкуватися з автором книжки “Олесь Гончар і Херсонщина”, кандидатом філологічних наук, почесним викладачем Херсонського держуніверситету П.Параскевичем. Бібліотека № 13 ім. Б.Грінченка провела “День краєзнавця”, присвячений ювілеєві: “Будівничий соборів наших душ”. Бібліотеки №23 та №9 імені Івана Багряного провели бесіди з учнями та читачами про зв’язок О.Гончара з нашим краєм та переглянули телефільм “Зодчий душі живої”, уривки з інших телестрічок, підготовлених своїми силами. До ювілейних заходів у згаданих бібліотеках і навчальних закладах були підготовлені книжкові виставки (видання з автографами, ксерокопії окремих фотознімків та листів), читались поезії О.Гончара та твори про нього. Окремі уривки проведених заходів були записані на диски і передані на сайт родини Олеся Терентійовича.
Такі заходи допоможуть привернути увагу до читання та осмислення творчості О.Гончара, його “Щоденників” та літературно-критичних праць, споминів про нього рідних, друзів, близьких до нього людей. Учасники названих заходів, зокрема регіональної наукової конференції “Духовний світ творчості Олеся Гончара” конференції ще раз порушили клопотання про вшанування пам’яті Всесвітнього інтелектуала, дорогої для нас Людини (пропонується відкрити меморіальну дошку, назвати вулицю та одну зі шкіл Херсона його ім’ям).

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)