Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Нариси з історії Бериславщини. Випуск 1
Історія Просвіти Херсонщини. Том 1
Микола Василенко. Уламки імперії
Микола Василенко. Сердце - не камень
Ейсмонт Є.М. Юшка по-королівськи
Олег Олексюк. Затуманені плачем
Параскевич П. Іменний покажчик О.Т.Гончара: Презентація-коментар // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): Літературно-науковий збірник. Випуск 9. — К.–Херсон: Просвіта, 2013. — С. 313-314.
Іменний покажчик О.Т.Гончара
Презентація-коментар

Куточок бібліографа

Павло Параскевич

Іменний покажчик О.Т.Гончара

Презентація-коментар

Щойно побачив світ біобібліографічний покажчик, присвячений життю і творчості Олеся Терентійовича Гончара (1918-1995) — видатного українського письменника, культурного і громадського діяча, що належить до когорти непересічних митців, що стали епохою в історії вітчизняної культури, — як повідомляє анотація [с.4]. Упорядники покажчика: О.Піхур, С.Савченко, І.Ігнатська, М.Лук’яненко; науковий редактор В.Кононенко, науковий консультант Я.Оксюта (К.: Укр. письменник, 2013. — 759 с.).
“Це видання має на меті розкрити всі напрями таланту Олеся Гончара … від перших літературних спроб, на сторінках періодичних видань 30-х років ХХ ст. до романів і публіцистики другої половини ХХ ст.” [с.4].
Солідний і багатогранний фоліант є найповнішим виданням такого типу. Він готувався до видання ще до 90-річчя письменника. Але вдалося це реалізувати завдяки матеріальній підтримці педагогічного та батьківського колективів спеціалізованої школи № 76 ім. О.Гончара м. Києва лише тепер, до 95-річчя митця.
Покажчик має таку будову: перший розділ — “Видання творів О.Т.Гончара (1933-2008)”; другий — “Література про О.Т.Гончара (1941-2008)”; третій — доповнений новими матеріалами — “Твори О.Гончара та публікації про нього (2008-2013)”.
У першому розділі у підрозділах виділені такі моменти: “Видання українською мовою”, “Видання в перекладах російською мовою”, “Видання в перекладі зарубіжними мовами” (с.21-212). Другий розділ — найоб’ємніший. Він включає в себе 215-631 с. і зміст його такий: “Життя, творчість та громадська діяльність”; “Премії, нагороди, звання”; “Вшанування пам’яті О.Т.Гончара”, “Втілення творів О.Т.Гончара у мистецтві”; “Фотодокументи”; “Бібліографія Олеся Гончара”. І третій розділ (с.632-757) має такі підрозділи: “Алфавітний покажчик назв художніх творів О.Т.Гончара”; “Іменний покажчик”; “Список українських обласних, районних, місцевих газет, матеріали, з яких були використані у підготовці посібника”; “Додаток. Фільмографія”; “З фотоархіву”. Є у покажчику і вступне слово Я.Гояна, від упорядників та “Основні дати життя і діяльності О.Т.Гончара”.
У покажчику “з можливою повнотою представлені матеріали, опубліковані в 1933-2012 рр., які всебічно відтворюють життєвий шлях, багатогранність творчості, громадську діяльність письменника” [с.8]. Звернемо увагу на ще одне застереження упорядників: “Попри великий обсяг (7117 позицій), представлено не всі публікації, оскільки відстежити все про видатного письменника і його твори (передусім у регіональних збірниках і зарубіжних виданнях) не видається можливим. Упорядниками враховано найбільш значущі видання й публікації, що всебічно відтворюють постать письменника і громадського діяча О.Т.Гончара” [с.10]. Вони також висловлюють подяку за сприяння у підготовці посібника працівникам багатьох обласних бібліотек, колегам із Книжкової палати України та з інших закладів за допомогу в роботі, і особливу подяку — Валентині Данилівні, дружині письменника та покійному Якову Оксюті, секретареві з творчої спадщини.
Поява такого фундаментального іменного покажчика справді заслуговує на вдячність усім причетним до його підготовки та публікації. Цілком поділяю думку, що не всі матеріали вдалось охопити. Але відгуки, побажання читачів, рецензії допоможуть доповнити й виправити деякі огріхи, або точніше недогляди, які можна помітити при першому його прочитанні. Я, наприклад, помітив різнонаписання в назвах кількох оповідань: у заголовках “Модри Камень”, “Чари Комиші” подано то з великої, то з малої літери друге слово, то використано дефіс, то цей знак відсутній. Назва новели “За мить щастя” варіюється як “За мить до щастя”. Прізвище Г.Куштевської запропоноване у варіанті “Т.Кучевської”… Думаю, цей потрібний покажчик буде довиданий або перевиданий і тільки через це згадав ці дрібні огріхи.
А вийшов він невідомо яким тиражем (?!). Вважаю, що покажчик може бути доповнений ще такими підрозділами: “Дисертації, захищені за творчістю О.Т.Гончара”, “Поезії, присвячені Гончару”.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)