Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Швидун. Батьківська криниця
Микола Братан. Знову експромти
Олег Олексюк. Доки живі. Тисячовесни
Анатолій Анастасьєв. В чарівному світі дитинства
Інна Рижик-Нежуріна. Мить
Анастасьєв А., Лепешко В. Звідси починається Вітчизна
Параскевич П. Образ Тараса Шевченка в поезії Андрія Малишка // Вісник Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори): Літературно-науковий збірник. Випуск 9. — К.–Херсон: Просвіта, 2013. — С. 154-156.
Образ Тараса Шевченка в поезії Андрія Малишка
У нас є Шевченківська енциклопедія, яка скромно названа “Шевченківським словником”. Є прозова Шевченкіана, яка нараховує десятки романів і повістей, оповідань і новел. Є поетична Кобзаріана, куди входять десятки поем і сотні віршів. Є драматична, мистецька. Ціла існує наука — шевченкознавство. Однак геній, пророк залишається незбагненним повністю, хоча його відкриває для себе кожне покоління, кожен із нас. Кожен митець бачить поета по-новому, по-своєму.
Намагався осмислити, відкрити для себе Тараса Григоровича Шевченка й А.Малишко, чия творчість тісно пов’язана з народною піснею та думою, зростала і мужніла на кращих традиціях класичної літератури. “Той незабутній вогник отчого дому”, де вперше почув я думи великого Кобзаря, материнська пісня, ласкава і сувора, напоїли і викормили мене, дали мені душевне загартування і радість на все життя” — писав він. А ось ще одне свідчення любові до Шевченка: “Слово Шевченка, так же, як і народні пісні і думи, прийшло до мене тоді, коли я не умів ще читати”. Не випадково поет звертається до близького і дорогого йому образу протягом усього творчого життя (цикл “Зоре моя вечірняя”, збірка “Віщий голос”, цикл “Пісня Тараса Шевченка”, окремі поезії в інших збірках). Його тексти, присвячені Кобзареві, становлять ніби велику поему. У статті “Оповитий лобов’ю” А.Малишко наголошував, що Шевченків поетичний дар дав людству цілу сім’ю образів, типів і характерів, за якими визначається століття; але це не все. Він поетично розкрив і узагальнив цілий комлекс подій політики, філософії, революційних і національних домагань, і ці поетичні шедеври стали явищем епохальним. Він не раз співставляє образ Шевченка з образом Прометея (“Так було закуто в кайдани могутню поетову музу. Так пігмеї стріляли в Прометея”, “Він сам, мученик і вічний револоціонер, був схожий до Прометея”).
А.Малишко написав понад півсотні поезій, присвячених Шевченкові (у збірці “Віщий голос” їх 41, у циклі “Пісня Тараса Шевченка” 11, а ще ж є поезії поза ними (“Росло мале собі?”, “Оповім про Катерину?”, “На горі Чернечій”, “Тарасові Шевченкові”, “Летять наші вісті додому у сполохах, в гуках війни”, “Знову поле червоне од маків”, “Тарасова гілка” та інші).
Справді, це не просто окремі поезії, а ціла мала Шевченкіана А.Малишка.
Які ж її основні мотиви, тематичні групи? Умовно можна назвати чотири з них:
1. Автобіографічні, пов’язані зі змалюванням окремих сторін, епізодів із життя поета (“Росло мале собі”, “Тарас у кириломефодіївців”, “Зустріч з Іриною”, “Повертаючись до Києва”, “Прощай, Арале, назавжди”, “ В хвилину суму, в ранній час”, “Причалили під берег”).
2. Мистецькі, пов’язані з окремими Шевченковими текстами, роздумами над долями героїв його творів та переосмисленням цих доль (“Він писав “Кавказ”, “Про Перебендю”, “Чи удвох дивились “Катерину”, “Пензель поета”, “Коли Катерина поклала Іванка”, “Знову поле червоне од маків”, “Оповім про Катерину”).
З. Загальнолюдські: роздуми-медитації про життя-подвиг Т.Шевченка, його місце в житті українського і народів світу, заслуги перед багатьма народами, про силу його поетичного слова, про вшанування і славу поетову, про естафету творчості, уроки мужності і правди Кобзаря (“Гості”, “І слово те огненне і суворе”, “Хоч мільйони сердець склали”, “Мені здається часто без оман”, “Дні і ночі минають”, “Пісня”, “Тарас”). Зокрема в останньому творі є такі рядки:
Не в землі він лежить, — над землею стоїть,
як з граніту
Так що, як не дивися, — а видно його
всьому світу! [1, с.139].
4. Принагідні згадки, ремінісценції, вкраплення у твори А.Малишка під кутом зору: “Шевченко і ми”, “Шевченко і наш час” (епізод із читанням “Кобзаря” у поемі “Прометей”, засудження і викриття устами Т.Шевченка сучасних паліїв війни та гнобителів).
Можна помітити й окремі недоліки в деяких віршах А.Малишка, зокрема перехід їх на нарисовість, публіцистичність (“Тарас у кириломефодіївців”), певний анахронізм в оцінках Шевченкового генія, які не завжди звучать в унісон нашому сьогоденню. Але кращі з поетичних зразків співця безперечно з успіхом можуть бути використані вчителем при вивченні теми “Образ Шевченка в творчості письменників новітньої літератури”.
А.Малишка, як і Т.Шевченка, споріднював вогонь творчості (“Я все життя горю в твоїм огні, якщо не так — то вибачай мені”, — писав він і просив пробачення), висока громадянська мужність, наскрізний образ жінки-матері, музикальність і народність вірша, а ще — увага до слова, усвідомлення його ролі і сили. Поезії циклу “Пісня Тараса Шевченка” являють собою переважно стислі філософські медитації. Це роздуми про місце співця-пророка у світовій культурі (“за вкраїнськими меридіанами — твої далі всесвітні”), про майбутнє України, про безсмертя поетове і його всенародну шану (“Але з літами, слова, що повні талану, братів з’єднали із братами. А царства рухнули в труну”, “Райдугами, снами вогняними, надрами земними із заков, і Шевченків голос понад ними просить людство про сім’ю й любов”).
У поезіях А.Малишка про Т.Шевченка є багато художніх знахідок. Твори ці розмаїті за формою: розлогі й лапідарні, медитативні й публіцистичні, ліричні й епічні. Жанрові визначення окремим із них дає сам автор: оповідання, пісні, оповідь (“Оповідання Кобзаря”, “Пісня”, “Оповім про Катерину”).
Є всі підстави вважати, що кращі поезії А.Малишка про Т.Шевченка, поруч із віршами М.Рильського, П.Тичини, В.Сосюри, являють собою помітний здобуток у царині української поетичної Шевченкіани.
Література
1. Малишко А.С. Твори: у 3 томах / А.С.Малишко. — К.: Державне видавництво художньої літератури, 1957. — Т.3. — 647 с.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)