Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Іван Немченко. Світло надії
Олег Олексюк. Доки живі. Тисячовесни
Вісник Таврійської фундації. Випуск 6
В’ячеслав Друзяка. Україна – мій біль і надія
Анатолій Суганяк. Атом любові
Микола Швидун. Батьківська криниця

єврейська колонія

Трагедія євреїв Бериславщини

Гейко С. Трагедія євреїв Бериславщини // Нариси з історії Бериславщини: Випуск 4. — К.–Херсон–Берислав: Просвіта, 2005. — С. 318-323.

Масове переселення євреїв на Херсонщину почалося у першій половині XIX ст. і заохочувалося царською владою, яка була занепокоєна скупченням великої кількості євреїв у містах імперії, до того ж безробітних. На середину XIX ст. Херсонщина стала найбільшим тереном півдня України, де осіли представники цього народу, засновуючи свої колонії. Царська влада намагалася залучити їх до землеробства (зде­більшого безуспішно). На території сучасної Бериславщини у 1835-41 рр. євреї — вихідці з Могилівської та Вітебської губерній — заснували дві колонії — Новоберислав та Львове. Чимало євреїв оселилося також у самому Бериславі, де одна з центральних вулиць, а саме 8-го Березня, певний час носила навіть назву Єврейська.

Прошение

 

"Его Сиятельству
Господину Новороссийскому и Бессарабскому
Генерал Губернатору, Генерал Адъютанту
и Кавалеру Графу
Михаилу Семеновичу Воронцову

Поверенных общества Земледельцев
Колонии Нового Берислава Бороха
Кагана и Абрама Мошевича

П р о ш е н и е !

Из подносимого усего в подлиннике приговора верителей наших, земледельцев Колонии Нового-Берислава, Ваше Сиятельство благоусмотреть изволите постигшую нас, и верителей Наших, крайность в выкупе рогатого скота находящегося у разных Лиц современи зимы чрез что, мы по окружающей нас бедности лишаемся всякой возможности получить попринадлежности скот который отдан назимовлю вто время Как периоды погоды давали повод к выжиданиям ранней и жестокой зимы.

Ново-Бериславська єврейська колонія

Афанасьєв-Чужбинський О. Ново-Бериславська єврейська колонія // Нариси з історії Бериславщини: Випуск 3. — К.–Херсон–Берислав: Просвіта, 2001. — 59 с.

Афанасьєв-Чужбинський О. Ново-Бериславська єврейська колонія // Нариси з історії Бериславщини: Випуск 4. — К.–Херсон–Берислав: Просвіта, 2005. — С. 147-155.

Проїхавши версти дві і минувши незначне сільце Дрімайлівку, ви в'їжджаєте знову до колонії, що простяглася теж за планом, у якій біля домівок де-не-де посаджені дерева, але де наче усе говорить вам, що тут живуть не шведи і не німці. Досить кількох кроків по вулиці і ви здогадаєтеся, що в'їхали до єврейської колонії. Новий Берислав населений вихідцями з литовських губерній та Курляндії. Колонія ця і життя у ній, не скажу, щоб лишили у мені приємне враження, але вразили своєю оригінальністю. Бував я у містах західних губерній, населених переважно євреями, та усе ж там зустрічаються інші національності, а тут нікого окрім ізраїльтян, за виключенням доглядача меноніста, який призначений власне навчати євреїв господарству.Корисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)