Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Іван Немченко. Євангеліє від Кобзаря
Йосип Файчак. Світ вирує
Бериславщина. Рік 1904
Анатолій Анастасьєв. В яблучко
В’ячеслав Друзяка. Україна – мій біль і надія
Нариси з історії Бериславщини. Випуск 7
Терниста дорога "Степу"

Зміст

 

Рецензії

 

Василь Загороднюк

Голова Херсонської обласної організації НСПУ, доцент, кандидат філологічних наук

Терниста дорога "Степу"

Майже одночасно з виходом альманаху "Степ" (№14) побачило світ інше видання - "Херсонський альманах "Степ": дискусійні питання, гіпотези, перспективи" Вадима Лубчака, студента Інституту філології та журналістики Херсонського державного університету. Це своєрідна спроба дослідження 120-літньої історії альманаху "Степ", його здобутків, прорахунків та втрат. Звичайно, на 55 сторінках не всі проблеми знайшли висвітлення і переконливу аргументацію. Це під силу монографічній праці (і то не завжди). Та вже факт такої книги - важлива подія у літературному житті Херсонщини. Адже подібні дослідження останніх років - велика рідкість.

Дане видання за жанровою ознакою синтезує у собі історію літератури, літературну критику і публіцистику. Можна констатувати, що в ньому відбувається пошук автором своєї стильової манери, яка зараз характеризується підвищеною емоційністю, юначим динамічним завзяттям, за П.Тичиною: "Молодий я, молодий…".

За цим бачиться виважена громадська позиція В.Лубчака, його вболівання за стан та розвиток української мови та літератури, українського державотворення, за змогу "відчути себе УКРАЇНЦЕМ". Без пріоритету цих чинників "ніякий економічний прорив нам ніколи не допоможе". У цих тезах дослідника є велика доля правди.

У семи композиційно продуманих розділах перед читачем постає картина цілісного літературного явища. Тут і авторська передмова, й історичні перипетії, і сучасний стан альманаху, і поцінування його критикою, і підсумки, і джерельна база і, насамкінець, додатки. Коли визначити коло реципієнтів цього видання, а в анотації це не вказується, то це насамперед літературознавці, учителі-словесники, студенти та учні, які вивчають історію краєзнавчої літератури. "Херсонський альманах "Степ"…" проілюстрований. Поєднання текстової інформації з портретами письменників сприяє ліпшому засвоєнню матеріалу, а наведені В.Лубчаком педантичні цифрові таблиці, у яких наявна інформація про тиражування "Степу", формат, сторінки, редакторство та інше, дозволяють чітко й точно бачити цей літературно-видавничий процес. Адже з 1886 року, коли Д.Маркович зумів організувати і видати перший номер альманаху і на сьогодні проблем вистачає. У цій історії точно наведені факти переплітаються з алогізмами, чиновницькою байдужістю, безкорисливою працею сподвижників літератури. У праці В.Лубчака чимало риторичних запитань, вони проблемні, їх можна фокусувати до загального значення - чому в суверенній Україні українська мова та література не мають належного пошанування, чому українці не можуть позбутися комплексу "меншобратства", чому фінансування культури відбувається на залишкових принципах?

Дане міні-дослідження студента Вадима Лубчака порушує глобальні літературно-мовні, націєтворчі проблеми. За цим бачиться мислення молодого покоління, яке причетне до будівництва нової України, уже без валуєвських циркулярів, але ще з їхніми метастазами. Присвята автором своєї праці українському студентству є доказом цього.

У дослідженні наводяться оцінки "Степу" літературною критикою. Поруч з думками класиків цього роду - І.Франка, Б.Грінченка наводяться міркування наших сучасників - І.Немченка, М.Каляки, А.Бойка. Уже з цього можна зробити висновок про увагу до даного видання, про його читабельність.

Виходячи з практичних міркувань, у книзі вміщено план семінарського заняття №1 з теми "Херсонський альманах "Степ": минуле і сучасність", що входить до курсу "Література Херсонщини", який читається в Інституті філології та журналістики Херсонського державного університету. У додатках навіть є витяг з Інтернету про літературний процес Таврійського краю. Ось так, з далекого 1886 р. і до Інтернету. Крізь проблеми, дискусійні питання, гіпотези альманах "Степ" верстає дорогу до читача. Цією дорогою пройшов В.Лубчак і засвідчив це своїм дебютним виданням. Побажаємо йому марафонської витримки та мужності, шліфування таланту на довгих літературних і степових дорогах.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)