Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Голос Батьківщини. Випуск 5
Анастасьєв А., Лепешко В. Звідси починається Вітчизна
Вишиванка. Число 3
Бериславщина: рік 1903
Олег Олексюк. Затуманені плачем
Гра в Смерть

Зміст

Вадим Лубчак

Гра в Смерть

Гра в смерть - це завжди так небезпечно… так тривожно, і можливо, навіть безглуздо… та я не бачив людини, котра б від захвату перед невідомим, не запалювалася ще більше.

Це потрібно і це буде… в цьому суть життя… пізнати суть. Та її ніхто й ніколи не пізнає… ніколи… і навіть ті, котрі вважають себе Богами, лише люди, які не в силі будь-як запобігти СНІДу.

Життя моє не мало ніякої ціни… я жив лише для того щоб жити: вивчитись, знайти роботу, дружину-модель… жив задля, власне, самого життя. Та цього, як виявилось, замало. І це я пізнав у ту ніч. У ніч, після якої моє життя… ні, не змінилось, - перестало бути життям.

Я б ніколи й ні за які гроші не розповів би цієї таємниці… цього злочину, та мені зустрілася вона… просто по вулиці йшла… вся така жива і одночасно - мертва. Коло неї та заради неї я переродився і змінився, вдруге за півроку.

А кажуть, люди не міняються…

***

Ми з нею познайомились на береговій поблизу Дніпра. Точніше я познайомився, і, повірте, запам'ятав її ім'я відразу й назавжди. Хіба було мені знати, що попереду лише розчарування, кінець життя?!?

Люди, добрі люди, чому хворі на СНІД не носять на лобі напис: "Бережись! Я - хвора!". Чому? Вона ж така як і я, людина. У неї дві руки, ноги… звичайна істота, і, чорт візьми, до болю вродлива зовнішність.

- Привіт… - несміливо промовив я. Так, я бабій, яких ще не бачив світ, та чомусь… чомусь їй не зміг сказати нічого іншого, окрім холодного і звичайного привітання.

Вона промовчала… А що їй залишалось, упасти в мої обійми? Віддатися мені відразу і саме тут на береговій Дніпра?

Ні, вона не відповіла… мовчала. Похмурилась, зніяковіла, і, повірте, навіть відвернулась. Можливо, когось чекає? Хлопця, чоловіка свого? А тут я причепився…

- Вибач, я не відрекомендувався…

- Будь ласка, мені нічого не потрібно, - вона заплакала, а, може, плакала й до того, можливо саме тому й відвернулась? Та я не здавався! Був наполегливим. До речі, саме наполегливість завжди допомагали мені одержувати успіх у жінок.

- Ти плачеш? - ніби тихо, із співчуттям запитав я. Саме це зробив не тому, що вона мені подобалась і я, як і всі чоловіки, свідомо чи підсвідомо прагнув цієї жінки. Ні, мені просто завжди неприємно дивитися на сльози. Сльози це єдина непередбачуваність, яку неможливо зрозуміти чи осягнути - їх просто треба відчути… просто відчути. А від радості вони чи від журби - не зрозуміє ніхто, окрім власника. Власника сліз…

- Тобі погано? - продовжував допитуватися я.

Звісно, погано, чому б мала плакати? Проте непередбачуваність породжує всі непорозуміння.

- А що тобі до того?..

- Не можу дивит…

- Не дивись!

Я не домовив, на що саме дивитись. На те, як такі вродливі дівчата плачуть, чи, можливо просто на сльози?.. і все ж не можу дивитися на сльози.

Я відчув момент. Відчути момент - це найважливіше у стосунках, що зароджуються між чоловіком і жінкою, а далі - дрібниці…

Підійшов… Пригорнув… поцілував у волосся: таке світле! Та живе й природне! Я ніколи й ні в кого не зустрічав такого волосся, як от… у цієї снідозної бідолахи… Та чи знав я тоді про це? А що, коли б знав? Відрікся? Відвернувся? Забув і біг би подалі від неї?.. Будемо реалістами: кожен би вчинив так само… ідентично чи то пак аналогічно.

Та я не втік - не знав!

- Розкажи мені… тобі стане легше… - сказав я те, що мусив сказати.

"Мені стане легше? Та хто він такий, що говорить мені це? Психолог, чи вже відразу психіатр, як той, що консультував мене?..

"Легше"… Чому люди завжди це кажуть? Мені не легше.. Навпаки - гірше! Що йому сказати? Що я хвора? Навіщо йому це? Хто він узагалі такий? Випадковий перехожий…

Краще б ніхто цього не знав. Краще я б і саме цього не відала… Жила б мовчки і мовчки померла… на самоті… як живеш так і помираєш!..".

А люди завжди помирають на самоті. Їм просто соромно чи то пак, незручно помирати на очах у інших… Таке життя… Така Смерть! Не ми перші і не ми останні живемо самі не знаючи для чого. Можливо для того, щоб прожити ганебне життя в злиднях і хворобах, від яких не можна врятуватися; жити в аморальному суспільстві, де брат убиває брата… де… незахищена старість твоєї матері де-не-де корпається по смітниках, шукаючи недоїдки, щоб просто вижити… навіщо? Навіщо це жалюгідне існування? Щоб терплячи такі муки, врешті-решт умерти? Зникнути назавжди з буття… розчинитися у повітрі?

Тебе швидко забудуть… Ти навіть не уявляєш, як швидко.

Та я хочу повернутися до своєї ганебної розповіді […].

***

Я чекав її недовго (чи можливо довго? Хто знає? Я знаю! Бо чекав таки недовго). Я подивився на неї: о, Боже, вона лежить оголена на підлозі і думає… Думає… чому я не йду? А я таки не йду… Не хочу… Боюсь… її. Дійсно, дивне якесь почуття в мені вирувало тоді, як зараз пригадую, побоювався заходити… І недаремно.

Я побачив якийсь сірий конверт, відкрив його… О, ні! Вона хвора на СНІД!!! Вона мертва, ніби ще жива та вже мертва. Давно приречена на Смерть. А вам хоч коли-небудь у житті, бодай на секундочку за своє існування хотілося вмерти живучи, а це вже гірше самої Смерті. Ось так безглуздо і незрозуміло…

Ви всі боїтеся, бо життя прекрасне! Воно вирує і… йому йде кінець, чим більше ми живемо, тим менше жити… зосталось вам. Рано чи пізно, та смерть обов'язково прийде, до кожного із вас, не забувайте цього ніколи… а хоч і забудете, все одно колись згадаєте ці слова. З усього життя є лише одна мить справжнього блаженства… Не проґавити цю мить - одна з найважливіших формул успішної старості.

Пам'ять.

Пам'ять допоможе згадати і заново пережити враження зачарованої молодості, вічної юності… якщо вони були… або просто нагадає вам, що ви хворий на Смерть.

-----

Я знаю чоловіка, котрий гадає, що Смерть це те, що буває з іншими… не з ним… з ним - ніколи!

Прокинувшись якось зранку у реанімаційному відділі обласної лікарні, він, зібравшись із силами (після аварії), запитав медсестру, що стояла поруч:

- Сестро, я буду жити?..

Та вона його не почула.

- Я помру!?? - голосніше.

- Що? А… так, звісно… Але пізніше, не в найближчому майбутньому (не від цієї аварії).

Медсестра за відверту відповідь одержала купу слів з лайливої лексики нашої мови. За правду! За те, що йому сказали: "Ти помреш!". А що він думав, що житиме вічно?

Люди звикли слухати те, чого їм хочеться…

Взагалі… люди - одні із наймерзотніших істот всесвіту!

-----

Отож, конверт: сірий такий, навіть чорний. Ні, я не дальтонік і прекрасно розрізнюю кольори.. Та, люди добрі, яка на хрін різниця якого кольору ваша Смерть? Яка вона ззовні: чи дівчина з косою чи ще щось інше?... що все одно призначено позбавляти вас біологічного існування. Стерти з лиця Землі… відігнати вас у вічність… Наплювати у саму душу і віддати її дияволу.

Людина не може збагнути Смерті, бо це "криза мозку". Ми не можемо зрозуміти те, чого боїмося… а боїмося ми всього…

- Що ж робити? - стиха промовив сам до себе герой. - Вона до біса вродлива! Вона там оголена горить мною! Чекає!.. А я… Я так її хочу, я божеволію від цього!

Мить.

- Чорт, що я вагаюсь? Негайно кинутись на неї і дуже брутально взяти!.. використати за призначенням… напитися із цілющого джерела, адже я так прагну вгамувати спрагу!

Мить.

А, можливо, це і є та ж сама мить, заради якої нікчемні люди проживають своє нікчемне життя?!? Сенс людського існування саме в таких моментах - ваганнях… між Життям і Смертю.

- Біжи!!! Бери її!!! - Смерть.

- СНІД! Смерть попереду, отямся! - Життя.

- Чого чекаєш? Біжи, вона в сусідній кімнаті! - Смерть.

- Тікай, ти що дурень? Вона хвора! Дай драла звідси, щоб і слід простив… Забудь і вік про це не згадуй. Про цю хвору! Про цей романчик! - Життя.

- Я хочу її. Зараз і негайно, - Смерть.

- У світі ще багато таких жінок. І навіть кращих. Тікай! - Життя.

- Я хочу саме цю і саме зараз! - Смерть.

- А як же я?.. - Життя.

-----

На підлозі валяється сірий конверт, а в кімнаті навпроти двадцятип'ятирічний чоловік вкорочує собі віку брутальним тілесним насолодженням із пишногрудою білявкою на ймення Смерть…

Він зробив свій вибір.

А ти?..

03.12.2005

PS: Гра в смерть - це завжди так небезпечно… так тривожно, і можливо, навіть безглуздо… та я не бачив людини, котра б від захвату перед несвідомим, не запалювалася ще більше…

PPS: Скажи йому: "Ні, без презерватива".

PPPS: Простягни руку хворому та підтримай його…

 

Скачати: 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)