Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Вісник Таврійської фундації. Випуск 1
Вишиванка. Число 4
Бериславщина: рік 1903
Микола Каляка. Збуджені альманахом “Степ”
Микола Василенко. Архітектура планиди
Олег Олексюк. Затуманені плачем
Шевченкіана збагатилась новою публікацією

Зміст

Видавництво “Просвіта” в Херсоні збагатило шевченкіану новою публікацією статей та досліджень письменника та доцента Херсонського державного університету Івана Немченка під назвою “Шевченкова офіра”. Книга вийшла бездоганно в м’якій обкладинці на 180 сторінок друку. У ній 74 чорно-білі світлини українських письменників і їхніх творів. Вона – раритет. Вийшла накладом лише у 500 примірників.
У книжці вміщені розвідки, нариси, статті, присвячені пам’яті Тараса Шевченка; вказується на місце Кобзаря та його заповітів у долі й літературному доробку відомих і призабутих українських письменників, простежуються особливості творення образу Великого Тараса в їхньому художньому ужинку. Кожну статтю доповнює список використаної літератури, а книгу загалом – інформативні примітки про автора та його дослідження.
У своїх творах Немченко не без причини підкреслює схожість символічного значення слів “мати” і “Шевченко”. Це ж бо “наші давні обереги, що утримують наш народ над безоднею винародовлення, перевертенства та нелюдяности”. Саме тому відзначення Дня Матері та Кобзаревих днів у травні “додає нам духовної снаги, як і Різдвяне та Великоднє свято”. Письменник підкреслює також важливість 22 травня, бо “щороку кожна людина в Україні чи за її межами… вважає за необхідне запалити свічу пам’яті перед образом Кобзаря, принести квіти до його могили в Каневі чи до пам’ятника Тарасові у будь-якому куточку планети, прочитати поетові вірші, заспівати його безсмертний “Заповіт” – і відчути себе невід’ємною частиною того дивовижного творіння Божого, що зветься українським народом”.
Автор поставив перед собою доволі велике завдання – дослідити значення і розуміння Т.Г.Шевченка в житті українських письменників: донести до читача їхній творчий вклад у Шевченкіану. Йдеться про таких письменників як: О.Афанасьєв-Чужбинський, М.Старицький, О.Псьол, Дніпрова Чайка, Л.Волошка, В.Різниченко (Велентій), М.Чернявський, Є.Маланюк, О.Ольжич, О.Теліга, Ю.Липа, І.Ірлявський, Ю.Дараган, Н.Лівицька-Холодна, О.Стефанович, Г.Мазуренко, І.Багряний, Яр Славутич, А.Легіт, М.Братан, А.Кичинський, М.Каляка.
Як пише Немченко, “на шевченкознавчі обрії творчості цілої когорти т.зв. трагічних оптимістів у різні часи вказували Д.Донцов, С.Гординський, М.Рудницька, Л.Куценко, Т.Салига, Б.Червак, О.Астаф’єв, А.Дністровий, П.Іванишин та інші”.
Автор книжки простежує орієнтацію на Шевченкові заповіти чи не всіх названих вище шанувальників Кобзаря та їхню вірність національним святощам. Він з жалем стверджує, що в Херсоні досі немає ні вулиці Миколи Чернявського, – автора спогадів про місце поховання Шевченка, – ні скверу чи парку, ні школи чи бібліотеки… Письменника розстріляли в 1938 році, але й досі ніхто не знає, де поховане тіло жертви російського радянського режиму.
“Взагалі ми, українці, – писав Чернявський в 1920 році, – ліниві й недбалі щодо скарбів наших духовних. Не цінимо ми своїх видатних сучасників за життя їх і не зберігаємо пам’яти після їх смерті. Одні – через загальну свою малокультурність, інші – боючись спогадом про видатного сучасника понизити своє власне значіння…”.
Наведені думки перегукуються із ситуацією, наявною в самостійній Україні, де й досі височать пам’ятники імператорам-українофобам і їхнім московсько-більшовицьким спадкоємцям – мучителям Шевченкового краю. “Стоять ці ворожі українському світові монументи як гірке свідчення ігнорування правнуками поганими Кобзаревих заповітів – настанови того, хто жив, боровся, творив “під знаком Великого Духа”, – уточнює Немченко.
Окрім знаних і призабутих авторів з України та тих, хто збагачував шевченкіану у вільній діаспорі, Іван Немченко знайомить нас із творчістю трьох цікавих сучасних авторів з Херсонщини, які не дозволяли забути Шевченкового слова та ідей нашого національного пророка на півдні України, а саме: Миколи Братана, Анатолія Кичинського, Миколи Каляки.
Збірка “Шевченкова офіра” дуже актуальна саме тепер, коли Україна помаленьку очищується з намулу бездержавности та колоніального минулого, але ж бо з багнюки русифікації важко вийти, бо туди заштовхують українців їхні рабські навики, почуття неповноцінности, а разом з тим низька національна культура та сучасні зусилля колишніх вислужників імперії зла та п’ятої колони, яка ніяк не хоче бачити українців вільними господарями у своїй власній державі.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)