Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

З Україною в серці
Микола Василенко. Усе царство — за коня!
Анатолій Дунаєв. Жива любов, жива
Микола Братан. Семенівське шосе
Анатолій Суганяк. Атом любові
Микола Братан. Футбол з парасолькою
Пам’яті героїв Крут

Зміст

ДАТИ
До 95-річчя битви під КрутамиІван Антипенко


Пам'яті героїв Крут


Ще юнаки, ще майже діти,
А навкруги і смерть, і кров.
"На порох стерти, перебити!" -
Іде на Київ Муравйов.
Полків його не зупинити,
Та рано тішаться кати:
Коли стають до зброї діти,
Народ цей - не перемогти!

Микола Луків

За ініціативи демократичних політичних сил та свідомої громадськості 29 січня 2013 року в Херсоні відбулася піша хода від головної площі міста до меморіалу жертвам тоталітарних репресій. Так херсонці пошанували пам'ять кількасот українських студентів і гімназистів, які 29 січня 1918 року стали на оборону Києва і загинули у нерівному бою з більшовицькою армією генерала Михайла Муравйова під Крутами.
З одного боку, загибель молодих українців, безумовно, є трагедією, однак з іншого - прикладом відданості своїй країні, саможертовного патріотизму в ім'я державної незалежності України. І хоча в ході військових дій дана битва не мала великого значення, у свідомості багатьох людей вияв спротиву недосвідченої молоді підготовленій армії став непідробним прикладом героїзму. З тих часів події під Крутами "обросли" чималою кількістю приповідок і домислів, які переплітаються з історичними фактами. У радянські часи про цю битву говорили неохоче. Однак національно-свідомі митці, які розуміли важливість подвигу молодих хлопчаків, прославляли їх у своїх творах. Про ці події писали Олександр Олесь ("Під Крутами"), Павло Тичина ("Пам'яті тридцяти"), Юрій Клен ("Попіл імперій"), Євген Маланюк ("Молитва"), Богдан-Ігор Антонич ("Крутянська пісня"), Оксана Лятуринська ("Дума про скривавлену сорочку"), Яр Славутич ("Крутянці"), Леся Храплива ("Крути") та інші співці, а також історики, журналісти, очевидці. Не в останню чергу завдяки їм ми пам'ятаємо про юних героїв.
Утім, сьогодні (і це надзвичайно прикро) незалежна українська держава, за ідею якої полягли студенти, не хоче знати про цей подвиг. Як відомо, за ініціативи міністра освіти, науки, молоді та спорту України Дмитра Табачника у 2010 році до змісту нового підручника для 5 класу "Вступ до історії України" було внесено правки і вилучено параграф про бій під Крутами. За таким новим підручником п'ятикласники почнуть навчатися вже у 2014 році...
Та попри явно антиукраїнську позицію сьогоднішньої української влади, свідома громадськість не забуває і, безумовно, ніколи не забуде про бій під Крутами. І тим прикметніше, що у Херсоні, далеко не україноцентричному місті, близько 200 представників різних політичних партій, громадських діячів, журналістів, митців та громадян, які вважають події 95-річної давності героїчною сторінкою в українській історії, зібралися вшанувати пам'ять загиблих. Вони тримали в руках плакати з інтерпретаціями битви та патріотичними лозунгами, державні прапори та символіку партій. Ідучи вулицями Херсона, люди скандували гасла: "Слава Україні - Героям слава!", "Крутянцям тричі: слава, слава, слава!", "Банду - геть" та інші.
Хода завершилася промовами місцевих активістів від різних політичних сил, поминальним молебнем по загиблих та покладанням квітів до пам'ятника.
У цьому і полягає вияв національної ідентичності. Люди з різними політичними інтересами показали приклад об'єднання. Тож переконаний, що нехай і невелика, але активна громадськість, серед якої є чимало молоді, повинна стати рушієм змін у країні, де найвище державне керівництво не діє в інтересах України.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)