Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

М.Братан. Парасолька йде по місту
Микола Братан. Семенівське шосе
Іван Немченко. Шлях на Снігурівку
Вісник Таврійської Фундації. Випуск 9
Микола Братан. Сузір'я Плеяд
З Україною в серці
Драматургія І.С.Нечуя-Левицького як визначне явище української літератури

Зміст


Ювілеї
До 175-річчя І.Нечуя-Левицького


Інна Зелена


Драматургія І. С. Нечуя-Левицького як визначне явище української літератури

В історії української культури І. Нечуй-Левицький займає видатне місце. Вийшовши на літературне поле, письменник збагатив зміст і форму творів, дав бличкучі зразки реалістичних жанрів. Він збагатив українську літературу новими образними засобами. Серед його творів - короткі оповідання, нариси, великі повісті й романи, побутові комедії, історичні драми, літературно-критичні й публіцистичні статті, театральні рецензії, етнографічні, історичні та мовознавчі праці. Письменник блискуче розвивав традиційну манеру оповіді, надаючи їй простоти, природності і влучності образних характеристик.
І. Нечуй-Левицький досяг визначних успіхів на терені художньої прози, але виявляв себе і як драматург. Скарбницю його драматичних творів складають комедії з міщанського побуту "На Кожум'яках" та "Голодному й опеньки м'ясо", історичні п'єси "Маруся Богуславка", "В диму та полум'ї".
П'єси "На Кожум'яках" та "Маруся Богуславка" подібні за тематикою та мають однакову конфліктну основу. Конфлікти обох творів розв'язуються вчинком морально-етичного плану.
Найбільш удалою є комедія "На Кожум'яках" (1875). У переробці М. Старицького вона набула більшої сценічності і досі під назвою "За двома зайцями" живе в українському театрі.
Дія розвивається навколо двох центральних героїв: Єфросини та її жениха Гострохвостого. Решта персонажів уплітається в сюжет у процесі розвитку подій і служить лише загостренню конфліктів між головними постатями [2, с. 82].
До дочки Сидора Рябка, що живе на Кожум'яках та має крамницю на Подолі, сватається молодий вродливий цирульник Гострохвостий. Сидір та його дружина Євдокія задоволені тим, що їхнім зятем буде така ж "порядна й освічена людина", як і їх дочка. Але Гострохвостому потрібне лише придане дівчини. Тим часом він уподобав двоюрідну сестру Єфросини Олену і, щоб задобрити її сварливу матір Горпину, заручився з нею. Та в день призначення весілля Оленчина мати все ж викрила пройдисвіта і перешкоджає одруженню Гострохвостого та Єфросини.
Потворне, примітивно-знедуховлене існування міщан у комедії засуджується дотепно, гостро. І. Нечуй-Левицький знову і знову прагне ствердити необхідність органічного зв'язку сучасної йому людини з народною етикою, з тими моральними принципами, які правлять за основу сімейного щастя.
Картину міщанського побуту являє собою і п'єса "Голодному й опеньки - м'ясо" (1887).
За темою комедія близька до попередньої п'єси. В основі сюжету - комічна ситуація: двоє молодих чиновників мешкають і харчуються в міщанки, яка має власний будинок і різницю. Вони неспроможні прохарчуватися на свій заробіток і великою мірою залежні від своєї хазяйки, якій заборгували за два місяці. В зв'язку з цим відбувається ряд комічних сцен. Зрештою, за порадою Скрипчинського Солодкевич одружується з Мочульською, бо "...голодному й опеньки - м'ясо".
Дія відбувається в Києві на Глибочиці протягом одного дня. У двох невеличких діях автор показує побут колезьких реєстраторів, і хоч він і словом не обмовляється при цьому про соціальну сторону питання, але соціальний мотив звучить тут виразно. І. Нечуй-Левицький висмією користолюбні дії чиновників, засуджує вторгнення у сферу інтимних стосунків почуттів зиску, матеріального розрахунку.
Звичаї міщанства та характери розкриваються в комедійних ситуаціях, гумористичний колорит яких детермінується ідейним змістом твору. Побутові картини подані автором як засіб психологічного вмотивування вчинків дійових осіб: злиденні умови життя призвели до морального занепаду. Отже, конфлікт п'єси має помітне соціальне звучання.
Історична тема була близька І. Нечуєві-Левицькому. Велику цінність для української літератури становлять романи "Князь Єремія Вишневецький", "Гетьман Іван Виговський", патріотична казка "Запорожці".
Цікавими для розгляду є й п'єси на історичну тематику "Маруся Богуславка" (1875) та "В диму та полум'ї"(1911).
У драмі "Маруся Богуславка" митець використав один з найвідоміших сюжетів народних дум та історичних пісень, у яких відтворено часи нападів турецько-татарських військ на Україну. І. Нечуй-Левицький зберіг основну сюжетну лінію, розширивши часопростір п'єси та збагативши його новими образами. Провідний мотив оперети - прагнення до волі та палка любов до рідної землі. Митець показує, що розкоші та багатства не здатні замінити щастя на рідній землі. Тому самогубство головної героїні сприймається закономірно - без батьківщини любов неповна, на чужині - тільки відчай та згуба [1, с.121].
У п'єсі "В диму та полум'ї" на історичному тлі І. Нечуй-Левицький показує соціальний конфлікт між гетьманом І.Виговським та його однодумцями - старшиною, що намагаються "втиснутися знову на Україну, покласти на наш віз хвостика, а потім лапку, а потім сісти та й зіпхнути козаків з воза, а хлопів запрягти в ярмо та до панщини" [1, с.122], з одного боку, і козаками, очоленими сотником Остапом Золотаренком, з другого боку.
Слід сказати, що драми та комедії І. Нечуя-Левицького, становлять невеликий за обсягом пласт його художньої творчості, але мають неабияку мистецьку цінність. Письменник зробив значний унесок у цих розвиток жанрових форм, збагативши новими ідеями, актуальною проблематикою та яскравими характерами.
Література
1. Іванченко Р. Іван Нечуй-Левицький. Нарис життя і творчості. (Літературний портрет) / Р. Іванченко. - К.: Дніпро, 1980. - 147 с.
2. Походзіло М. У. Іван Нечуй-Левицький: Літературний портрет / М.Походзіло. - К.: Держлітвидав України, 1960. - 119 с.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 
Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 127 книг;
1,631 статей;
383 авторів.

Сайт Просвіта Херсонщини розміщений на хостингу

hyperhost.ua

ВАЖЛИВО!

Оригінальні тексти! Захищено!
Угода про дотримання авторських та інтелектуальних прав

Пишіть реферати та курсові.

При передруці посилання залишайте на місцях!

Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)