Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Швидун. Стою на перехрестi
Голодомор 1932-1933 років на Бериславщині
Вісник Таврійської фундації. Випуск 4
Вісник Таврійської фундації. Випуск 5
Іван Немченко. Корсунські світанки
Молода муза. Випуск 3
Презентація нової книги Яра Славутича "Поезії та поеми"

Зміст

Муза до мене прийшла на світанні -
В час, коли гаснули зорі останні.
Яр Славутич

Яр Славутич - відомий український поет діаспори, видатний літературознавець, культуролог, мовознавець, педагог, українознавець, літературний критик, національний діяч. Яр Славутич - особистість непересічна і багатогранна. Ю.Красноштан писав: "Я назвав би Яра Славутича Правдоносцем України. Його ім'я ... повинне увійти у Пам'ятну Книгу, що увічнює найзаслуженіших українців, його творчість - у золотий фонд українського письменства, а його підручники - в осяги новітньої української педагогіки".

Яр Славутич не раз підкорював вершини Парнасу: часто виходили в світ його поетичні збірки, літературознавчі праці, потужні дослідження, підручники, літературно-критичні розвідки. Але митець продовжує невтомно, наполегливо працювати, знову і знову відкриває істини людського буття, прагне нових здобутків та злетів.

Таким творчим злетом Яра Славутича стала книга "Поезії та поеми. Повне видання", опублікована у 2004 році видавництвом "Славута" в Едмонтоні. З цієї нагоди у Херсонському державному університеті відбулася зустріч викладачів та студентів-магістрантів факультету української філології та журналістики. Видання нової книги Яра Славутича не могло залишитись поза їх увагою.

На зустрічі панувала тепла, дружня атмосфера, гостинність, зацікавленість. Поділитися враженнями про нову книгу прийшли В.Галаган, В.Загороднюк, С.Кияшко, Г.Немченко, І.Немченко. Викладачі факультету висловлювали свої позиції щодо творчості Яра Славутича, декламували його поезії, коментували матеріали нової збірки. Кандидат філологічних наук, доцент І. Немченко акцентував увагу присутніх на незвичній будові книги, на багатогранності та новизні її змісту.

Так, збірка "Поезії та поеми" побудована незвичайно і своєрідно. Складається з двох частин і нагадує дві окремі книжки, органічно поєднані в одну. Книга перша містить поезії за 1937-2004 роки, чимало з них побачили світ уперше. Це вірші зі збірок "Співає колос", "Гомін віків", "Правдоносці", "Спрага", "Оаза", "Маєстат", "Завойовники прерій", "Мудрощі мандрів", "Живі смолоскипи", "Шаблі тополь", а також ті поезії, які не входять до збірок. Друга книга присвячена поемам "Скарга", "Соловецький в'язень", "Моя доба", "Білий дім із чорною душею", "Світичі" та ін. Окрім цього, до книги увійшла бібліографія, в якій подано перелік видань Яра Славутича, книг про нього, список перекладів, літературознавчих праць, назви альманахів, хрестоматій, збірників за редакцією Яра Славутича.

Студенти також не залишились осторонь. Кожний із них поважає і цінує творчість Яра Славутича, одні на рівні науковців досліджують його поетику, інші на рівні аматорів захоплюються його поетичними текстами. Саме тому студенти взяли активну участь у обговоренні, виступили з доповідями, питаннями, пропозиціями, обмінялися враженнями, які справили на них нові поетичні шедеври Яра Славутича.

Л.Майборода зосередила увагу на складних перипетіях життєвого шляху митця, в якому органічно поєднались чорне й біле, горе й радощі, падіння і злети, розчарування, надії і щастя. Таке життя наклало своєрідний карб на творчість Яра Славутича, яка є багатогранною, полісемантичною за своєю тематикою та ідейним навантаженням, поезія наповнена любов'ю до рідного краю, до батьківщини, до її минулого, сучасного та майбутнього.

А.Калачевська розкрила іншу грань творчості поета, грань тонку, ніжну та ліричну; проаналізувала інтимну лірику, розкрила внутрішній світ ліричного героя, його почуття, переживання, думки та заповітні мрії. У багатьох віршах Яр Славутич виступає тонким психологом, щирим, мудрим порадником, наставником, що проникає в духовний світ закоханих. Він зображує любов, кохання у світлих, надзвичайно лагідних, "пастельних" тонах.

І.Шандровська зупинилась на експресивних засобах поезії Яра Славутича та на образно-тропеїчній системі поетичної мови, адже семантична й синтаксична організація поетичного тексту перебуває в нерозривному зв'язку з образною системою та ідейно-смисловим змістом творчості митця. Поетичні твори Яра Славутича досягають високого ступеня експресивності, художньо-емоційного сприйняття, завдяки цілій системі ключових слів-образів, синонімів, складних слів, перифраз, що, як майстерно зітканий килим, створюють чудову картину світосприйняття, світовідчуття автора.

Заключне слово виголосив організатор цієї зустрічі-презентації І.Немченко. Пролунали щирі слова подяки за плідну співпрацю та взаємопідтримку, а також заклик до майбутньої творчості, до літературознавчих пошуків, літературно-критичних розвідок та досліджень творчої спадщини Яра Славутича, людини багатогранної й талановитої.

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)