Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Швидун. Батьківська криниця
Вивчення творчості Яра Славутича в школах Херсонщини
Сонце на рушнику
Вишиванка. Число 2
Микола Братан. Гіркі експромти
Олексюк О.В. Поетика творів Миколи Братана
"Нашого цвіту - по цілому світу"
Про день народження "Вісника Таврійської Фундації (ОВУД)

Зміст

Галина Немченко

"Нашого цвіту - по цілому світу"

Про день народження "Вісника Таврійської Фундації (ОВУД)"

24 червня 2005 року в Блакитній вітальні Херсонського обласного літературного музею відбулась небуденна подія - презентація нового в нашому регіоні видання. Не зважаючи на спекотливу пору та початок періоду літніх відпусток, прийшли на цю зустріч представники викладацьких і студентських кіл, працівники шкіл і колегіумів, бібліотек і музеїв міста, члени громадських організацій, Херсонської обласної філії НСПУ, міських літературних об'єднань "Дніпрова хвиля" та "Елінг". Що ж являє собою це новонароджене видання - перший випуск літературно-наукового "Вісника Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори)"? Про це розповіли члени редакції збірника та автори опублікованих у ньому матеріалів.

Оскільки "Вісник" є спільним дітищем Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори), що вже кілька років функціонує в Херсоні від Фонду Яра Славутича з Канади, та міжкафедральної наукової лабораторії "Українська література в англомовному світі" при Херсонському державному університеті, то й репрезентували його перед громадськістю провідні діячі даних структур, відомі в нашому краї письменники, науковці, педагоги: М.Василенко, П.Параскевич, М.Братан, Н.Чухонцева, І.Немченко, В.Загороднюк, Т.Сікоза та ін.

Голова Таврійської фундації (ОВУД), член Херсонської філії НСПУ й працівник міжкафедральної наукової лабораторії "Українська література в англомовному світі" Микола Василенко звернувся до присутніх з привітанням з нагоди появи нового в Таврії літературно-наукового видання, покликаного нести світло знань про долю українців у світі, про їх здобутки і болючі проблеми. Письменник наголосив, що "Вісник" вийшов завдяки підтримці Фонду Яра Славутича з Канади. М.Василенко вказав, що це видання - лише часточка тієї багатогранної роботи, якою займається Таврійська фундація (ОВУД), і ознайомив з напрямками діяльності цієї структури, перспективами на майбутнє.

Головний редактор збірника - член Херсонської обласної письменницької організації, доцент кафедри українського літературознавства Херсонського державного університету Іван Немченко розповів про підготовчу роботу, яка передувала появі "Вісника", про склад редколегії, ознайомив із рубриками, які з'явились уже в першому випуску ("Трибуна молодого дослідника", "Літературознавство", "Мовознавство", "Педагогіка та методика", "Осередки вивчення діаспори", "Знайомство зблизька", "Постаті", "Поетична галерея", "Наші гості", "Мистецька вітальня", "Рецензії", "Презентації, конференції, фестивалі" та ін.). Учасників зібрання було ознайомлено з авторами опублікованих у виданні матеріалів про українське зарубіжжя П.Параскевичем, А.Демченко, Н.Чухонцевою, М.Василенком, В.Бойченком, І.Лопушинським, Л.Бондаренко, Л.Місенг, Т.Сікозою, Г.Бахматовою, В.Децик, О.Башуком, Л.Корнійчук, О.Перервою, К.Абдуленко, О.Шорник, Т.Коваль та ін., а також з предметом їх наукових зацікавлень. І.Немченко репрезентував ліричні добірки cамобутніх письменників-українців з Польщі - Остапа Лапського, Мілі Лучак, Тадея Карабовича. Не оминув він увагою і рубрики "Поетична галерея", де видруковано художні твори про діячів діаспори - Нестора Махна, Євгена Маланюка, Яра Славутича. З сумом було згадано про те, що невблаганна смерть вирвала з кола живих почесного члена нашої наукової лабораторії Андрія Легота, що півстоліття свого життя й літературної діяльності пов'язав з Англією, та чудову поетесу з Канади Наталку Лівицьку-Холодну. Про них "Вісник" розповідає в скорботній рубриці "Вічна пам'ять".

І.Немченко поінформував про нові розділи, які будуть започатковані в наступних числах "Вісника": "Літературне краєзнавство", "Історія", "Журналістика", "Наш літопис" та ін. Користуючись нагодою, головний редактор запросив усіх присутніх до співробітництва і побажав майбутнім співавторам збірника творчих здобутків.

З цікавістю було зустрінуто виступ члена редакції "Вісника", доцента кафедри українського літературознавства Херсонського державного університету Наталі Чухонцевої, яка детально розповіла про діяльність міжкафедральної наукової лабораторії "Українська література в англомовному світі" при ХДУ, про здобутки викладачів і студентів вузу у плані дослідження літератури і мистецтва діаспори. Було наголошено на плідності наукових конференцій та семінарів, що проводяться на базі нашого ХДУ, як-от: "Українські патріоти інонаціонального походження" (Херсон, 2004), "Улас Самчук і шляхи розвитку української та світової прози ХХ ст." (Херсон, 2005) та ін.

Про своє знайомство з діячами українського зарубіжжя та про свої творчі плани оповів голова Херсонської філії НСПУ, почесний голова місцевої організації Всеукраїнського товариства "Просвіта" імені Т.Г.Шевченка Микола Братан. Він також наголосив на необхідності ширше репрезентувати на сторінках "Вісника" майстрів слова Таврії.

Заступник директора Херсонського колегіуму імені Євгена Маланюка Тетяна Сікоза поділилася досвідом вивчення письменства діаспори на матеріалі діяльності її закладу, викладачі якого розробили цілу програму різних заходів по прилученню дітей і молоді до спадщини видатних людей українського зарубіжжя.

У виступі члена НСПУ, доцента кафедри журналістики Херсонського державного університету В.Загороднюка йшлося про актуальні проблеми вивчення життя і творчості письменників Празької школи, зокрема її характерного представника Юрія Клена (Освальда Бургардта). Як письменник Василь Степанович ознайомив присутніх із своїми літературними творами про діячів діаспори.

Студентка Херсонського державного університету Ольга Перерва поділилась своїми спостереженнями над стильовою манерою Івана Багряного та його сучасників - представників світової літератури. Молода дослідниця і надалі збирається висвітлювати в наукових публікаціях різні грані творчого обдарування славнозвісного автора "Скельки" і "Золотого бумеранга", "Тигроловів" і "Саду Гетсиманського".

Одна з засновниць Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори), старший викладач-емерит Херсонського державного університету Лідія Ремішевська висловила своє захоплення творчістю таких митців, як Володимир Винниченко, Олександр Олесь, Улас Самчук, Євген Маланюк, Олег Ольжич, Василь Барка, і закликала присутніх, особливо молодь, досліджувати доробок цих майстрів слова.

На завершення презентації члени редколегії "Вісника" висловили надію на те, що нове видання знайде широкий резонанс у нашому краї і подарує читачам чимало нових відкриттів.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)