Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Михайло Гончар. Селянський повстанський рух на Півдні України: (1918-1921)
Молода муза. Випуск 3
Анатолій Анастасьєв. В яблучко
Микола Василенко. Лаодика - царица Селевкидии
Леонід Куліш. Зізнання
Анатолій Анастасьєв. В чарівному світі дитинства
Дарунок з-за океану

Зміст

ЗВ'ЯЗКИ З ДІАСПОРОЮ

Наталя Попова

Дарунок з-за океану

До свого 25-літнього ювілею Херсонська обласна бібліотека для юнацтва ім. Б.Лавреньова отримала подарунок від української громади з м. Клівленда (штат Огайо, США) - книжки, авторами яких є відомі письменники, історики, очевидці та учасники важливих історичних подій, і які були видані українською мовою далеко за кордонами нашої держави у другій половині минулого століття.

Порівняти погляди відомого українського історика Михайла Грушевського і не менш відомого польського вченого Гната Гашкевича на виникнення та існування російської імперії дозволить філософсько-історична монографія Миколи Чубатого "Княжа Русь-Україна і початок трьох східнослов'янських націй", що вийшла з друку у 1964 році у Нью-Йорку. Автор зробив спробу проаналізувати виникнення і розвиток українського, російського і білоруського народів, прослідкував тисячолітній шлях української нації за Х-ХХ століття. Наукову цінність виданню надає і допоміжний апарат - географічні карти природних зон, територій розселення народів, місць важливих археологічних знахідок, іменний та предметний покажчик тощо.

Видана в Торонто в 1988 році збірка статей та есе журналіста і публіциста Романа Рахманного "Україна атомного віку" (1945-1986 рр.) висвітлює проблеми існування українського народу впродовж п'яти століть в умовах імперіалізму, мовно-культурного, психологічного та фізичного геноциду, змальовує постаті діячів українського національного руху, деякі аспекти організованого життя українців у Канаді, США та інших країнах, містить літературно-критичні нариси з приводу важливих історичних дат та подій літературно-наукового характеру.

Петро Мірчук, автор книги "Українська державність, 1917-1920" (Філадельфія, 1967), ставив собі за мету знайти правду про творців і руйнівників української державності. Він аналізує розвиток української національної ідеї, починаючи з середини XIX століття, роль політичних сил України початку XX століття в державному будівництві, детально відслідковує буремні події створення і знищення Української Народної Республіки.

Книга Євгена Сверстюка "Собор у риштованні" (Париж, Балтімор, 1970) написана під впливом роману О.Гончара "Собор", але значно переросла межі літературознавчої розвідки. Автор намагався дати відповідь на основні світоглядні та етичні питання, що постають перед людством у сучасному світі. Есе Євгена Сверстюка відзначає глибоке розуміння літератури та суспільного життя, активна громадянська позиція та блискучий стиль. До книг увійшли також деякі його статті про творчість Т.Шевченка, Лесі Українки, М.Зерова та ін., бібліографія статей і рецензій письменника.

"Що несе з собою комунізм?" - таку назву має документальна розповідь Олекси Калиника (Мюнхен, 1954) про більшовицький терор на Дніпропетровщині у 1929-1933 роках. Не дивлячись на часову і географічну обмеженість, книжка змальовує типову систему нищення українського народу.

"Літопис УПА", що вийшов у 1995 році, є одним з найбільш повних зібрань документів Головного командування Української Повстанської Армії. Це видання висвітлює маловідомі широкому загалові сторінки боротьби українських повстанців проти німецьких загарбників та радянської влади.

"Слово і зброя" - антологія української поезії, присвяченої УПА і визвольній боротьбі 1942-1967 років, побачила світ у 1968 році у Канаді. Унікальність її полягає в тому, що вона зібрала поезії найвищого мистецького рівня і віршовані спроби початківців - твори понад 70 авторів від найстаршої генерації до наймолодшої.

Читачі книгозбірні можуть також познайомитись зі збіркою творів заступника голови ОУН Осипа Дякова-Горнового "Ідея і чин" (Лондон, 1968), спогадами члена Військової Управи "Галичина" Романа Крохмалюка "Заграви на Сході" (Нью-Йорк, 1978), спогадами-хронікою командира Відтинку УПА Степана Хрона "Зимою в бункері" (1950) та інших учасників визвольних змагань.

Кілька видань осередків Спілки Української Молоді в Америці знайомлять нас з історією цієї молодіжної організації, яка була знищена в Україні радянською владою у 1929 році і відновила свою діяльність у західних країнах у 1946 році. "Ювілейна книга. 1941-1991", видана осередком СУМ в м. Пассейк (Нью-Джерсі, США), розповідає про політичну та культурну роботу цієї організації за 40 років, містить цікаві документи та фотографії. "Хортиця-30" - видання про оселю СУМ "Хортиця", молодіжний центр на березі мальовничого озера в штаті Огайо.

З позиціями авторів цих книжок можна погоджуватися чи не погоджуватися, сприймати або не сприймати їхні ідеї, але нехтувати ними неможливо, бо вони - частина нашої історії, яка замовчувалася і перекручувалася. Ці книжки стануть у нагоді школярам і студентам, учителям, викладачам, усім, хто цікавиться історією. Відтак запрошуємо до нашої бібліотеки всіх бажаючих ознайомитися з діаспорними виданнями.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)