Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Братан М.І. Сила любові: Слово про Олеся Гончара
Іван Немченко. Військова хитрість
Вишиванка. Число 3
Василь Мелещенко. Мiй малюнок
Микола Братан. Поет-земляк Євген Фомін
"В цей радісний час повороту"
(про ювілейну конференцію до 100-річчя Івана Багряного)

Зміст

Ім'я видатного українського письменника, публіциста, художника, політичного і культурного діяча Івана Павловича Багряного широко знане у світі. В часи незалежності ця постать повертається і в материковий простір України, хоча ще кільканадцять літ тому про це не могло бути й мови. Яких тільки "ізмів" не добирали ідейні супротивники, щоб відгородити великого митця від свого народу. І яких тільки наклепів і зневажливих оцінок не придумують вони й сьогодні, повбиравшись у блакитно-жовті шати, але залишившись невиправними україноненависниками. Яскраве свідчення цьому - цьогорічне серпневе рішення Верховної Ради незалежної України проігнорувати Постанову про належне вшанування пам'яті Івана Багряного (за відзначення столітнього ювілею митця набралося лише 72 голоси з 450!!!). Але скільки б не називали нардепи себе представниками і виразниками народу, нав'язати широкому загалові таке негативне ставлення до автора невмирущих "Тигроловів" і "Саду Гетсиманського", "Вандеї" і "Золотого бумеранга", "Скельки" й "Огненного кола" їм не вдасться.

Чудової осінньої днини 19 жовтня 2006 року в Інституті філології та журналістики Херсонського державного університету було проведено наукову конференцію до 100-річчя лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, мислителя й борця Івана Павловича Багряного, віддано шану йому як Митцеві і Людині. Адже своїм огненним словом він і сьогодні допомагає нам разити усе потворне в суспільстві, боротись за утвердження української державності й незалежності, відстоювати права рідної мови, зберігати від нищення національні святині народу. І здавалось, сам ювіляр завітав на наш науковий форум і прорік свої поетичні рядки, сповнені любові до рідного краю:

От крикнути б молодо, буйно!
От дужу б, незнану ще ноту!
В цю хвилю ясну, срібноструйну, -
В цей радісний час повороту

("Над полем ключі журавлині…").

Конференцію відкрила своїм вступним словом завкафедри українського літературознавства, кандидат філологічних наук, доцент Алла Демченко, яка вказала на масштабність українського поета, прозаїка, драматурга, публіциста, художника, перекладача, громадського й політичного діяча Івана Павловича Багряного (Лозов'яги), його неперебутнє значення в історії вітчизняної та світової культури.

Слухачам було запропоновано цілий ряд доповідей, в яких розглядались різні аспекти життя і творчості письменника, висвітлювались актуальні проблеми дослідження його багатогранної спадщини: "Дієслівні синоніми у творах Івана Багряного" (Керівник інституту, доктор філологічних наук, професор Володимир Олексенко); "Іван Багряний як публіцист" (Кандидат філологічних наук, доцент Павло Параскевич); "Жанрова специфіка та поетика роману "Тигролови" Івана Багряного" (Кандидат філологічних наук, доцент Наталя Чухонцева); "Фольклорні витоки роману Івана Багряного "Маруся Богуславка" (Кандидат філологічних наук, доцент Василь Загороднюк); "Особливості стильової манери Багряного-романіста (на матеріалі роману "Людина біжить над прірвою") (Кандидат філологічних наук, доцент Галина Немченко); "Функціональні особливості назв зору і слуху у фразеологізмах творів Івана Багряного" (Завкафедри українського мовознавства, кандидат філологічних наук, доцент Ірина Гайдаєнко); "Патріотичний потенціал драматургії Івана Багряного" (Кандидат філологічних наук, доцент Іван Немченко); "Іван Багряний у щоденникових записах О.Гончара" (Ст. викл. Валентина Галаган); "Особливості вивчення творчості Івана Багряного" (Кандидат філологічних наук, доцент Лідія Бондаренко); "Роль художньої деталі в романі Івана Багряного "Людина біжить над прірвою" (Студентка V курсу Ольга Перерва).

Студенти, викладачі, письменники наголошували на сучасності, злободенності проблем, піднятих Іваном Багряним. Відчувалось, настільки близький і дорогий нам цей митець-подвижник, якого ламала й калічила сталінська машина тиранії й деспотизму, але залишилась безсилою. Пророчими виявились слова Поета:

… Ми не вмрем!
Нас не зітруть із рубрики! -
Ми о ж и в е м в страшнім вогні стихії…

("З камери смертників").

Матеріали проведеної в ХДУ конференції, присвяченої столітньому ювілеєві Івана Багряного, подано до друку в наукових виданнях Києва та Херсона.

 

Додати коментар



Корисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.




Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)