Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Кабаків. Переяславська угода 1654 року
Микола Василенко. Усе царство — за коня!
Микола Василенко. Курай для пожежі
Вісник Таврійської Фундації. Випуск 9
Микола Братан. Гіркі експромти
Молода муза. Випуск 3
Не словом, а ділом!
(До презентації другого випуску "Вісника Таврійської фундації (ОВУД)")

Зміст

2006 рік для Херсонщини був досить продуктивним з огляду на численність презентацій різних видань. Хочеться відзначити неабияку активність літературної молоді Півдня, яку постійно підтримують письменники і журналісти Таврійського краю: проводяться зустрічі, "круглі столи", дискусії. Є можливість обмінятись думками і досвідом. Старші колеги дають слушні поради поетам-початківцям, залучають до творчих проектів.

Успіхом видавничої справи можна назвати й організацію двох випусків "Вісника Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори)", редакційну колегію якого очолює кандидат філологічних наук, доцент, завідувач міжкафедральної наукової лабораторії "Українська література в англомовному світі" при ХДУ Іван Немченко.

Професіоналізм даного видання, а також неабияка сила духу та запал її засновників люб'язно відчинили двері творчим людям для публікації їхніх матеріалів, присвячених літературі діаспори. Географія авторів другого числа розширилась у порівнянні з першим: крім херсонців, у другому випуску взяли участь представники Києва, Черкас, Ужгорода, Одеси, Ніжина, Ялти, Маріуполя та Тирасполя. Неможливо не відзначити розширення і тематичних рубрик номеру (з'явилися "Історія", "З життя діаспори", "Журналістика", "Зв'язки з діаспорою", "З пісенного джерела").

Урочиста презентація другого номера "Вісника" проходила 25 травня 2006 року в Блакитній вітальні Херсонського обласного літературного музею. На неї зійшлися викладачі та студенти Інституту філології та журналістики ХДУ, а також широке коло місцевої громадськості: письменники, вчителі, бібліотекарі, пенсіонери тощо.

Із вступним словом виступив головний редактор "Вісника" І.Немченко, який щиро подякував авторам, закликав до подальшої співпраці та, головне, наголосив на необхідності таких проектів для розбудови української державності. Символічно на роялі палала свічка приурочена до 80-ї річниці загибелі видатного сина України Симона Васильовича Петлюри. Були сказані високі і водночас щирі й прості слова про великого подвижника, вбитого за наказом з Москви такого ж травневого дня, але далекого 1926 року в Парижі. Хвилина мовчання, схилені в жалобі постаті, для яких Симон Петлюра є символом нескореності української нації…

Змогу висловитись мав кожен гість презентації. Усі автори збірника урочисто отримали з рук редактора примірник і коротко репрезентували слухацькій аудиторії власні публікації. Особливо цікаво було слухати голову Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори), члена НСПУ М.Василенка, викладачів Н.Чухонцеву, І.Цуркана, Г.Немченко, література у житті яких - це невід'ємна часточка їх самих. Емоційним і пам'ятним був виступ старшого викладача-емерита ХДУ Л.Ремішевської, яка, не зважаючи на свій вік, просто випромінювала енергійність і молодече завзяття. Студенти-автори виділялися своєю рішучістю та патріотизмом. Так виступ В.Лубчака був сповнений болю за стан українського слова у нашому краї. Свої роздуми та дослідження він помістив у статті "Круглий стіл" з питань захисту українського інформаційного простору". І.Стамплевська розкрила два боки медалі у сфері білінгвізму в рамках статті "Українська етносистема, або Шлях від Черкас до Вашингтона". Гості презентації також не лишилися осторонь. Громадянський дух та мінорність зустрічі підтримали учасники народного хору блискучим акапельним виконанням українських пісень...

А потім М.Василенко та І.Немченко повідомили про результати студентського конкурсу на здобуття щорічної разової Стипендії імені Яра Славутича, яку отримують молоді науковці - популяризатори культурних набутків діаспори. Переможцями стали Ольга Перерва, Лариса Корнійчук, Ірина Стамплевська, Олена Ботвінцева, Вадим Лубчак (усі з ХДУ). Оскільки більшість присутніх у Блакитній вітальні становили представники університетської молоді, їм було запропоновано й надалі виявляти свої творчі здібності й науковий хист, публікуючи свої матеріали в херсонських виданнях. А така можливість буде у ближчій перспективі: видаватимуться збірники доповідей і повідомлень наукових конференцій "Література української діаспори у світовому історико-літературному контексті" та "Олег Ольжич і Роман Шухевич у боротьбі за українську державність і незалежність", що заплановані на весну 2007 року.

Оплески, обмін думками, щирі подяки організаторам - так закінчилася презентація ІІ випуску "Вісника Таврійської фундації". Та це лише формальність: кожен, хто залишив тоді стіни Блакитної вітальні, пішов своїм шляхом, але усі робитимуть спільну справу - підтримають художнє українське слово там, у буденному житті, що поки таке безжальне до нього. Маємо надію, що наступний випуск збірника ще більше розширить коло прихильників і статті знайдуть свого неупередженого свідомого читача.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)