Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Любов Єрьомічева. Пісня надії
Микола Братан. Знову експромти
Микола Братан. Сузір'я Плеяд
Вісник Таврійської фундації. Випуск 5
Микола Василенко. Усе царство — за коня!
Анастасьєв А., Лепешко В. Звідси починається Вітчизна
Літературний вечір пам'яті Олени Теліги в Херсоні

Зміст

 

Вадим Лубчак

Літературний вечір пам'яті Олени Теліги в Херсоні

 

У другій декаді червня 2006 року Літературна студія імені Василя Вишиваного Херсонського державного університету провела ювілейний вечір, присвячений 100-річчю від дня народження великої доньки українського народу, "поетки з Божої ласки" (Ю.Бойко) - Олени Іванівни Теліги (Шовгеневої).

Власне, вся Україна святкувала офіційно цю дату 21 липня, коли й народилася письменниця. Проте літстудійці дозволили собі згадати "незлим тихим словом" Олену Телігу трохи раніше. Дійство було зорієнтоване на студентську молодь, у якої в червні закінчувалася сесія і розпочиналися літні вакації.

Олена Теліга

Ведучі ознайомили аудиторію з непростим життєвим шляхом "хіба першої поетки після Лесі Українки" (Д.Донцов), а інші учасники протягом вечора декламували поезії як самої ювілярки, так і тих, що писали про неї та її золоті сліди в історії нашого народу, його визвольних змагань і державницьких замірів.

Згадавши про знайомство Олени Іванівни зі своїм майбутнім чоловіком Михайлом Телігою, студентка Олена Петренко емоційно й натхненно презентувала вірш "Чоловікові", від чого всі слухачі були в неабиякому захваті.

Коли ж ведучі закцентували увагу аудиторії на громадських і мистецьких позиціях поетеси, пролунав вірш "Я руці, що била, - не пробачу" у виконанні члена літстудії Наталі Маховик, яка передала гостре відчуття своєї гідності жінкою-героїнею.

Далі мова велась про настанови Олени Теліги в різних царинах, адресовані сучасникам. Ішлося про безкомпромісність і принциповість в обстоюванні національних ідеалів. А відтак прозвучав вірш "Сучасникам" у виконанні Тетяни Лісової.

Краще зрозуміти Олену Телігу як людину і громадського діяча допомагають її листи, публіцистичні виступи та статті, а тому не обійшлося на вечорі і без образу самої поетеси, який вдало відтворила студентка Ганна Поліщук. Виконавиця зачитувала уривки з листів, від першої особи ділилася роздумами і спостереженнями письменниці.

Відомого літературознавця і критика Дмитра Донцова з його схвальними відгуками про О.Телігу зіграв студент-філолог Сергій Федоров.

Під завісу ювілейного дійства Вікторія Щербаченко продекламувала, наче проспівала, незабутню "Вечірню пісню" поетеси. А ведучі звернули увагу на останні факти з полум'яного життя Олени Теліги, її героїчну смерть як діячки Організації українських націоналістів і керівника Спілки письменників від рук гітлерівців. Прозвучали слова з напису, залишеного на одній зі стін гестапівської камери-катівні: "Тут сиділа і звідси йде на розстріл Олена Теліга...".

Біля портрета української подвижниці було запалено поминальну свічку. Студентська молодь мала можливість ознайомитися з книжковою виставкою, присвяченою життю і творчості Олени Теліги.

По завершенні вечора слухачі підходили й щиро дякували організаторам за те, що відкрили для них малознані досі відомості про чарівну жінку і пророчицю, яка в свою темну епоху била на сполох, будила націю до гідності й самоповаги.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)