Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Любов Єрьомічева. Пісня надії
Микола Братан. Від сонця до сонця
Микола Василенко. Сердце - не камень
Микола Братан. І краса, і держава
Вісник Таврійської фундації. Випуск 3
Олексюк О.В. Поетика творів Миколи Братана
Петро Голубенко

Зміст

Професор Петро Голубенко (Петро Іванович Шатун, мій прадід) відомий у діаспорі як науковець, політичний діяч і письменник. Народився Петро Іванович 12 січня 1907 року в селі (тепер місто) Деркачі на Харківщині, у селянській сім'ї. У родині було п'ятеро дітей, він найстарший. Навчався у сільській середній школі. У шкільні роки починає писати вірші, а пізніше - прозу. 1930 року редакція журналу "Молодняк" було схвалила до друку його повість про життя сільського учителя, але не опублікувала, - якийсь працівник видавництва у творі знайшов "український націоналізм". З таких мотивів було заборонено видання і його збірки поезії "В дорозі". Одначе, він не залишає літературного об'єднання "Гарт", яке пізніше було перейменовано на "ВАПЛІТЕ" (Вільна Академія Пролетарської Літератури).

Петро Голубенко

1928 року, закінчивши Харківський педагогічний технікум ім.Г.Сковороди, учителює. У 1931-1936 роках навчається на філологічному факультеті Харківського університету. Після закінчення навчання викладає історію української літератури у середніх та вищих освітніх закладах України.

На початку Другої світової війни знаходиться в діючій радянській армії. 1943 року емігрує. Перебуваючи у західних країнах, бере активну участь у літературному процесі зарубіжжя. Як дослідник української літератури, публіцист і критик стає відомий широкій українській громаді діаспори за літературними псевдонімами Петро Ромен, Дмитро Кармазин та Дмитро Шумейко. Свої монографії, статті та літературне дослідження друкує на сторінках україномовних часописів "Шлях молоді", "Орлик", "Розбудова держави" та "Промінь".

Після переїзду до США прибирає літературний псевдонім Петро Голубенко й активно співпрацює із часописами "Смолоскип", "Нові дні", "Свобода", "Українські вісті", "Український Прометей" та "Українське слово". У своїх літературних та публіцистичних працях висвітлює теми русифікації в Україні, зросійщення українського народу, знищення національно свідомої української інтелігенції у часи "українізації" і доби "Розстріляного Відродження". 1987 року у США видає книгу "Україна і Росія у світлі сучасності", у якій на архівних матеріалах, що знаходить за кордоном, об'єктивно висвітлює суспільний і літературний процес в Україні за часів "розвиненого соціалізму", пише про відродження національної свідомості українців, про репресії і штучні голодомори.

Не менш цікава друга його книжка публіцистики "Україна і Росія у світлі культурних взаємин". Книжка складається з семи частин: "Міражі Росії", "Боротьба за Київську спадщину, "Між двох стихій", "На суді історії", "Боротьба з українською культурою", "Державне відродження України" та "Культурні впливи".

Наведу один із його віршів, датованих 1941 роком.

 

ДОНЬЦІ ЛЕСІ


Ідуть на захід ешелони,
За невідомий горизонт.
Тобі, моя єдина доню,
Пишу, крокуючи на фронт.
 
У грізний час живу тобою,
В твоє майбутнє шлю привіт.
З твоїм ім'ям іду до бою,
За твій і мій привільний світ, -
Складаю чесно заповіт.
 
Тепер таке розкішне літо,
Таке багате на врожай...
А на кордоні кров пролито, -
В тяжкій тривозі рідний край.
 
О, рідна земле! Тільки б жити!...
Куди не глянеш - далина!
Додолу гнеться буйне жито...
А в серці суму пелена.
 
Мов напились отрути-зілля...
Усюди плач... Чия вина?
Страшним і диким божевіллям
Іде війна... Іде війна.

 

Петро Голубенко належав до генерації національно свідомої української інтелігенції першої половини XX ст., яка пропагувала ідею демократії та незалежності України. Перебуваючи за кордоном, уважно слідкував за соціальними і політичними подіями на Батьківщині, об'єктивно аналізував їх і висвітлював у своїх публіцистичних працях.

Петро Шатун (Петро Голубенко) помер у США 1989 року. Похований він у Нью-Йорку на цвинтарі Нью-Джерсі.

 

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 
Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 127 книг;
1,631 статей;
383 авторів.

Сайт Просвіта Херсонщини розміщений на хостингу

hyperhost.ua

ВАЖЛИВО!

Оригінальні тексти! Захищено!
Угода про дотримання авторських та інтелектуальних прав

Пишіть реферати та курсові.

При передруці посилання залишайте на місцях!

Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)