Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Вишиванка. Число 3
Микола Братан. Від сонця до сонця
Микола Братан. Танго над лиманом
Вісник Таврійської фундації. Випуск 7
Валентин Плаксєєв. Лети, моя пісне, лебідкою!
Микола Братан. Експромти з посмішкою
Творчі обрії Яра Славутича

Зміст

 

Галина Немченко

Творчі обрії Яра Славутича

Серед сучасних митців українського зарубіжжя одне з найпомітніших і найпочесніших місць посідає поет, літературознавець, етнограф, мовознавець, мемуарист, педагог Яр Славутич (до 1941 року - Григорій Михайлович Жученко). Як науковець-ерудит і вишуканий лірик, пристрасний борець-патріот і заглиблений у таємниці світобудови філософ, він увійшов у свідомість багатьох поколінь українців, небайдужих до долі рідного краю, його культурних традицій і державницьких змагань.

Письменник побачив світ 11 січня 1918 року на хуторі Жученки в межах села Благодатне Олександрійського повіту Херсонської губернії (тепер Долинський район на Тобілевиччині) в сім'ї гербового шляхтича, чий родовід сягав аж до часів Галицько-Волинської держави й особливо прославився за козацької доби. Тож через багаті й довгі життєві гони проніс митець любов до отчої землі - степової України. І до сьогодні він вважає себе херсонцем, хоча багато десятиліть уже проживає далеко за океаном.

17 лютого 2008 року у Херсонському державному університеті відбулась обласна наукова конференція "Яр Славутич - письменник, педагог, громадський діяч", присвячена 90-річчю українського митця з Канади. З вітальним словом до учасників конференції звернулись завідувач кафедри українського літературознавства ХДУ, кандидат філологічних наук, доцент Алла Демченко, голова Таврійської фундації (Осередку вивчення української діаспори) Микола Василенко, завідувач міжкафедральної наукової лабораторії при ХДУ "Українська література в англомовному світі" Іван Немченко, констатуючи зростання уваги дослідників різних поколінь до багатоманітного доробку Яра Славутича.

Доповідь "Мовний аспект творчості Яра Славутича" виголосив доктор філологічних наук, професор Володимир Олексенко. Він акцентував на багатстві мовної палітри поета, приділивши увагу як лексичному розмаїттю в текстах співця (синоніми, антоніми, омоніми, архаїзми, історизми, варваризми, професіоналізми, неологізми тощо), так і вишуканій фразеології письменника, афористичним конструкціям.

Член НСПУ, представник Українського культурного центру ХДУ Микола Братан виступив зі "словом про поета-краянина", яке поетично назвав, послугуючись цитатою з ювіляра "Черпай наснагу й сонцепілля пий". Доповідач поділився враженнями про особисті взаємини з канадським херсонцем, які тривають уже багато літ. Було озвучено обопільні ліричні присвяти, які засвідчують близькість митців у поглядах на долю Херсонщини і всієї України.

Про філософські засади творчості Яра Славутича доповів кандидат філософських наук, доцент ХНТУ Олександр Найдьонов. Він спирався на ліричні й ліро-епічні твори письменника, його публіцистику та мемуари, в яких яскраво відобразилось світобачення й світосприйняття поета.

Просвітницька діяльність Яра Славутича стала об'єктом висвітлення у виступі голови Херсонської обласної філії Всеукраїнського товариства імені Тараса Шевченка "Просвіта" Олега Олексюка. Наголошувалось на плідній роботі в цій галузі, до якої поет завжди залишався дотичним і в материковій Україні, і в зарубіжжі.

З доповіддю "Яр Славутич про голодомор в Україні 1932-1933 рр." виступив кандидат філологічних наук, доцент ХДУ Іван Немченко. Він наголосив на злободенності теми, порушеної письменником у світлі засудження комуністичного режиму та його злочинів проти людства та людяності. Матеріалом для свого виступу доповідач узяв спогади письменника "Голод 1932-1933 років у межах сільради", його статтю "Голодомор в українській літературі на Заході", вірші та поеми співця означеної проблематики.

Тему "Яр Славутич про діячів Розстріляного Відродження" розкрила магістрант ХДУ Вікторія Маслюк. Вона зупинилась на трагічних долях Григорія Чупринки, Якова Савченка, Миколи Зерова, Павла Филиповича, Михайла Драй-Хмари, Миколи Вороного, Миколи Філянського, Миколи Чернявського, Агатангела Кримського, Людмили Старицької-Черняхівської, Володимира Свідзинського в освітленні канадського дослідника й публіциста. Цю ж проблему доповнила й поглибила студентка ХДУ Олена Ботвінцева, запропонувавши присутнім на конференції свій погляд на письменницький мартиролог Яра Славутича "Розстріляна муза" через призму сприйняття ним життєписів Майка Йогансена, Олекси Слісаренка, Володимира Ярошенка, Дмитра Фальківського, Івана Крушельницького, Євгена Плужника, Олега Ольжича, Олени Теліги, Марка Антіоха.

Пейзажна й інтимна лірика Яра Славутича стали предметом уваги у виступі кандидата філологічних наук, доцента ХДУ Галини Немченко. Доповідачка приділила особливу увагу творам цієї тематики, пов'язаним з Херсонщиною.

Кандидат педагогічних наук, завідувач кафедри англійської мови та методики її викладання Валентина Мелконян дослідила переклади і переспіви англомовних поетів у творчості Яра Славутича, наголосивши на тому, що цей напрямок пошукань є одним з провідних у рамках діяльності міжкафедральної наукової лабораторії при ХДУ "Українська література в англомовному світі".

Тему "Астральна символіка в поезії Яра Славутича" висвітлила студентка ХДУ Вікторія Шкрабак. Проблему вивчення творчості Яра Славутича в школі в краєзнавчому аспекті порушила студентка Ольга Ізотова.

Завершилась конференція надзвичайно ґрунтовною, розлогою, поліфонічною доповіддю "Орієнтальні мотиви в поезії Яра Славутича", що прозвучала з вуст кандидата філологічних наук, доцента ХДУ Наталі Чухонцевої. Дослідниця детально зупинилась на продовженні письменником кращих традицій митців-орієнталістів минулих десятиріч і століть (П.Грабовський, А.Кримський, Леся Українка, М.Вороний, М.Чернявський, Дніпрова Чайка, П.Капельгородський та ін.).

Конференція підтвердила, що Яр Славутич для багатьох сучасників став одним із символів XX сторіччя - доби епохальних зрушень і карколомних змін на нашій планеті, плідних пошуків і відкриттів у різних сферах життя. Різноманітний і щедроносний творчий ужинок письменника і науковця сприймається як своєрідне дзеркало, що відбиває долю України і її дітей на тлі історії, в контексті загальнолюдського поступу.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 
Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.

Сайт Просвіта Херсонщини розміщений на хостингу

hyperhost.ua

ВАЖЛИВО!

Оригінальні тексти! Захищено!
Угода про дотримання авторських та інтелектуальних прав

Пишіть реферати та курсові.

При передруці посилання залишайте на місцях!

Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)