Видання херсонської філії видавництва "Просвіта":

Микола Братан. Від сонця до сонця
Олег Лиховид. Політичний компас виборця
Іван Немченко. Світло надії
Наталя Коломієць. Дорога до себе
Анатолій Анастасьєв.Осінній дисонанс
На всіх меридіанах

Зміст

 

З ЖИТТЯ ДІАСПОРИ

 

Іван Антипенко

На всіх меридіанах

На всіх меридіянах і широтах,
не згинувши в суворих бурях літ,
примноживши чуттів і дум щедроти,
буяє, творить український рід.
Софія Малильо, "Діяспора"

Багато людей українського походження, працюючи за межами своєї батьківщини, досягли визнання і слави. Це явище можна спостерігати в багатьох сферах суспільної діяльності. Я хотів би звернути увагу на спортсменів української діаспори, адже ми, так як і громадяни країн, за які виступали ці спортсмени, маємо повне право і повинні пишатися цими людьми. На підтвердження своїх слів хочу привести кілька прикладів. Взяти хоча б того ж Руслана Федотенка, який ще в юному віці покинув Україну і постійно проживає в США. Цей хлопчина - добре відомий хокейним уболівальникам гравець, який з 2000 по 2002 рік грав за представника НХЛ "Філадельфія флейерз", потiм захищав кольори команди "Тампа Бей лайтінг", яка також є представником найсильнішої хокейної ліги світу. Наприклад, у сезоні 2003-2004 Руслан провів за "Тампу" 77 ігор, в яких закинув 17 шайб і зробив 22 гольові передачі - досить гарний результат, якщо брати до уваги, що в більшості своїх ігор Руслан проводив на льоду по 20-30 хвилин (а то й менше) з можливих 60! В тому ж сезоні Руслан став володарем Кубка Стенлі! На даний момент Федотенко виступає за хокейний клуб "Нью-Йорк айлендерз", де є одним iз лiдерiв команди. А взагалі, гравці з українським корінням у НХЛ - не рідкість: Річард Матвійчук, Дрейк Береговський, Дейв Андрійчук, Стів Коновальчук, Кейт Ткачук та багато інших.

Збираючи матерiал про спортсменiв української дiаспори, я не мiг залишити без уваги короля спорту - футбол. Адже i в цьому видi представлено велику кiлькiсть людей, про яких можна згадати. Але не кожного з них можна вважати представником дiаспори, бо граючи за iноземнi футбольнi клуби, вони, водночас, виступають за нацiональну збiрну України, i тим самим постiйно зв'язанi з рiдною країною. Я б хотiв згадати про людину, яка погравши за українськi клуби i збiрну, досягнувши там певних висот, переїхала за кордон i повнiстю присвятила себе iноземному футболу. Це Сергiй Балтача. Спочатку кiлька слiв про його вiтчизняну кар'єру. Сергiй є вихованецем марiупольської дитячої футбольної команди "Азовсталь" i харкiвського спортiнтернату. Свого часу виступав за такi клуби: "Металiст" (Харкiв) (1976 р.), "Динамо" (Київ) (1977-1988 рр.). Разом з динамiвцями став чотириразовим чемпiоном СРСР (1980, 1981, 1985, 1986 рр.) та Кубка СРСР (1978, 1982, 1985, 1987 рр.), а також у 1986 р. став переможцем Кубка володарiв Кубкiв УЄФА! За збiрну СРСР зiграв 45 матчiв. В 1988 роцi Сергiй отримав запрошення вiд англiйської команди "Iпсвiч", де провiв два роки, потiм переїхав до "Сент-Джонсона" (Шотландiя), а з 1993 року став гравцем "Каледонiена". Перебуваючи на територiї Великої Британії, Сергiй Балтача здобув собi гарний авторитет, i тому в 1999 роцi вiн став тренером Федерації футболу Шотландiї, а вже в 2001 роцi був призначений головним тренером юнацької академiї ФК "Чарльтон" (Англiя).

З футболу хочу перейти до гiмнастики i згадати про вiдомого у свiтi спорту гiмнаста. Я маю на увазi Рустама Шарiпова. Гадаю, що вiн заслуговує на увагу, бо пiсля блискучих виступiв за збiрну України, Рустам зробив гарну кар'єру тренера в США. Але знову спочатку про українськi досягнення гiмнаста. Пiсля закiнчення Харкiвського педагогiчного iнституту в 1992 р., Рустам виступав за СК "Динамо" (Харкiв). В цьому ж роцi отримав звання заслуженого майстра спорту. В 1992 р. перемагає на чемпiонатi Європи у вправах на поперечинi, а в 1994 та в 1996 рр. у вправах на брусах. В 1996 р. Шарiпов став Олiмпiйським чемпiоном та чемпiоном свiту у вправах на брусах.

Та вже довгий час Рустам живе й працює в Х'юстонi. Там вiн здобув гiдне визнання свого професiоналiзму i став класним тренером у Х'юстонськiй школi гiмнастики. Два його вихованцi вже входять до основного складу збiрної США! А ще однiй групi молодих американських гiмнастiв, яких Рустам Шарiпов тренує ще з одним екс-харкiв'янином Григорiєм Бучковським, пророкують славу зiрок свiтового масштабу! Дiзнавшись про такий хiд подiй, президент української федерацiї гiмнастики Стелла Захарова пообiцяла, що намагатиметься повернути до України спецiалiста такого рiвня, як Шарiпов. Але сам Рустам заявив, що нiяких конкретних запрошень на його адресу не надходило.

Особисто менi дуже подобається прагнення Стелли Захарової щодо повернення квалiфiкованих українських майстрiв на батькiвщину. I я вважаю, що з неї повиннi брати приклад керiвники iнших спортивних органiзацiй. Адже скiльки наших професiоналiв допомагають iноземцям здобувати нагороди i медалi у всiх видах спорту. Звичайно, що в кожного з цих людей були свої причини залишити Україну i далеко не кожен погодиться на таку пропозицiю, але треба намагатися, пропонувати якнайвигiднiшi умови працi i, можливо, трiшки згодом усе вдасться.

 

Додати коментарКорисно? Сподобалося? - То поділіться!
Цим Ви допоможете своїм друзям, культурі України та нашому сайту. Дякуємо!

 

Розробка та підтримка

порталу "Просвіти" Херсонщини

Кількість

Наразі на сайті "Просвіта" Херсонщини розміщено 125 книг;
1,628 статей;
383 авторів.
Хронологія

1654 (8) 1917 (6) 1918-1921 (6) 1929 (5) 1932-1933 (67) 1941 (4) 2014-2015 (10) XIX ст. (10)